mať menej
|

Mať Menej Je Oslobodzujúce

Milujem ten pocit vlastniť čo najmenej.

Pred rokom som sa rozhodol, že cielene obmedzím svoje majetky. Zrodilo sa to hlavne z mojej rastúcej nespokojnosti, kam zameriavam svoju životnú energiu. Môj dom sa rozrastal a s tým pribúdali napchaté skrinky, ktoré som musel upratovať.

Keď som v jedno sobotné ráno upratoval garáž, uvedomil som si, o koľko môjho času ma obrali veci, ktoré vlastním. V dôsledku toho som zanedbával veci, na ktorých mi záležalo najviac. A preto som začal odstraňovať nepodstatné. Začal som vidieť viacero benefitov: viac času, viac peňazí, viac slobody, viac energie, menej stresu a menej rozptýlenia. Môžem sa venovať svojim najväčším záľubám. Je to úžasné a už sa nikdy nevrátim do svojho predchádzajúceho života. Ale objavil som ešte niečo lepšie. Odkedy mám menej, chcem menej.

Vysvetlím.

Nie je to tak dávno, čo som bol na návšteve u kamaráta. Ako sme kecali, zmienil, že je nervózny z blížiaceho sa víkendu. Opýtal som sa, prečo? “No”, začal. „Prídu k nám na večeru noví kamaráti. A som trošku v rozpakoch z veľkosti nášho domu.” Pokračoval, aby mi dopovedal pozadie príbehu. Naposledy sa on a jeho žena zoznámili s nejakými novými kamarátmi. A minulý víkend zašli k ním na večeru. „Obrovský dom mali,” poznamenal, „a prekrásny, každá izba mala nádherný nábytok. Bol to jeden z najkrajších domov, v akých som kedy bol!” Ale na ďalší víkend mali prísť na večeru ich priatelia a minulo víkendová skúsenosť v ňom zanechala pocit, že ich dom je malý.

Ako kamoš som ho ubezpečil, že sa nemá čoho báť. Bude to v pohode. Jeho dom je dosť veľký. A atmosféru, ktorú v nich zanechá je oveľa dôležitejšia ako metre štvorcové, či hodnota nábytku. Celú tú dobu som ho trochu ľutoval. Mizerný spôsob ako žiť … neustále skenovanie majetku druhých a porovnávanie so svojím. V takomto prístupe k životu nie je žiadna radosť. Neustále to vedie k nespokojnosti a k závisti.

Po tom ako mi vyrozprával svoj príbeh som začal analyzovať svoje pocity, ktoré som po tomto príbehu nadobudol. Pred niekoľkými rokmi sme sa presťahovali do menšieho domu a nemôžeme byť šťastnejší. Výhody menšieho domu sú úžasné. Už nikdy nechcem väčší dom. Celý čas chodím okolo ich domu a myslím si: “Som šťastný, že sa nemusím starať o taký veľký dom!” Uvedomil som si, ako veľmi sa môj život zmenil a aké neatraktívne je pre mňa usilovanie o hmotné vlastníctvo. Nie len že mám menej, ale chcem menej. Keď sa dostanete na takú úroveň je to nádherný pocit. Pretože netúžim po väčších majetkoch, som oslobodený od porovnávania sa s druhými. Nie som viazaní a nesnažím sa mať viac a viac vecí. Som spokojný s tým, čo mám. Som štedrejší. A viac dbám na to, na čom záleží.

Ľudia si kupujú väčší dom z viacerých dôvodov 

 • “prerástli” ten svoj starý
 • boli povýšení
 • sú presvedčení realiťákmi, že si to môžu dovoliť
 • dúfajú, že zapôsobia na ostatných
 • myslia si, že veľký dom, je ich sen

Ľudia si kupujú domy jednoducho preto, lebo si myslia, že je to prirodzený krok, ak zarábajú veľké peniaze. Viac peňazí, viac pekných veľkých lepších vecí. Nikto vám nikdy nepovie – nekupujte si veľký dom, budete nespokojný.

Pozrite si 12 dôvodov prečo budete šťastnejší v menšom dome:

 1. Jednoduchšia údržba. Každý kto má vlastný dom vie, že jeho udržiavanie stojí neskutočne veľa času a energie. Pri menšom dome sa vám to nestane.
 2. Menej upratovania. To je dostatočný dôvod.
 3. Lacnejší. Menšie domy stoja menej a sú menej nákladne na údržbu (poistenie, dane, vykurovanie, chladenie, elektrické energie, atď …)
 4. Menší dlh, menšie riziko. On-line kalkulačky vám pomôžu vypočítať ako veľmi si môžete dom dovoliť. Dokážu to na základe vzorcov založených na čistom príjme, sporení, súčasnom dlhu a mesačných hypotekárnych splátkach. Tiež sú založené na premise, že by sme mali minúť “28”% nášho čistého príjmu na mesačnú hypotekárnu splátku. Ale ak môžeme mať väčšiu finančnú stabilitu a minúť len 15%, tak prečo by sme mali platiť 28%?
 5. Voľná myseľ. Ako je to so všetkým našim majetkom, nevlastníme ho my, ale on nás. A čím viac vlastníme, tým sme jeho väčším rukojemníkom. Kupujte v malom a osloboďte svoju myseľ.
 6. Menší vplyv na životné prostredie. Menšie domy vyžadujú menej zdrojov na postavenie a menej zdrojov na údržbu. A to je prospešné pre všetkých.
 7. Viac času. Mnoho z vyššie spomínaných výhod nám umožní venovať sa veciam, na ktorých naozaj záleží.
 8. Stmeľuje rodinu. Menšie domy umožňujú väčšiu sociálnu interakciu medzi členmi rodiny. A aj keď práve to je dôvod, prečo si niektorí ľudia kupujú väčšie domy, myslím si, že opak by mal byť pravdou.
 9. Zbavíte sa zbytočných vecí. Keď sa presťahujete do menšieho domu, budete nútení zbaviť sa nepotrebných vecí. A to oslobodzuje.
 10. Menej pokušenia hromadiť. Ak nemáte dostatok miesta na nový bežiaci pas, nebudete mať potrebu ho kupovať na prvom mieste, a teda vo všeobecnosti hlúposti, ktoré nepotrebujete.
 11. Menej dekorovania. Niektorí ľudia milujú kupovať závesy, farby na steny, doplnky, dekorácie atď. Ja nie. Som minimalista.
 12. Širší trh na predaj. Vo všeobecnosti menší cenovo dostupnejší. Lacnejší dom je cenovo dostupnejší pre väčšie percento populácie a tým predajnejší.

Váš dom je vaše osobné rozhodnutie, ktoré záleží na veľkom množstve faktorov, a tie nemožno zahrnúť do jedného článku. Tento príspevok nebol napísaný, aby oslovil všetkých. Len vy viete všetky premenné, ktoré prichádzajú do hry pri vašom rozhodovaní.

Len si myslím, že budete šťastnejší, keď si kúpite menší dom ako vačší. Podeľte sa s nami o Vaše názory na našom facebooku. Budeme veľmi radi.

Na obrázku dom v z Čunova od architektov Peter Jurkovič, Lukáš Kordík, Števo Polakovič z JRKVC.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *