|

Prevezmi Kontrolu Nad Svojím Okolím

Určite si sa stretol s typom muža, ktorý keď vošiel do miestnosti, všetci na neho upriamili pozornosť. Nehovorím o tých, ktorí tak robia hlasným rozprávaním ani o testosteronových alfa samcoch, ktorý sa nezmestia do dverí. Hovorím o mužoch s nenápadnou ale magnetickou charizmou, ktorou elektrifikujú celú miestnosť len svojou prítomnosťou. Ľudia sa v ich prítomnosti cítia lepšie a vyhľadávajú ju.

Takýto charizmatický muž je presvedčivejší na obchodných stretnutiach, jednoduchšie sa zoznamuje a vytvára priateľstvá, či priťahuje viac žien. Aj keď sa väčšina chlapov s takýmto skill-om nenarodí, dá sa to naučiť. Nižšie sú typy ako byť “El Capitan” v akejkoľvek  spoločenskej alebo profesionálnej situácií.

kontrolu

Vchádzaj sebavedomo

Vstupuješ nesmelo, lebo nechceš na seba pútať pozornosť?! Nemusíš vyraziť dvere, ale skús najbližšie vojsť so štipkou “drive-vu”.

Theodore Roosvelt bol v tomto macher. V roku 1881, len vo svojich 23. rokoch, bol zvolený do New York Assembly. Jeho kolegovia o ňom tvrdili, že ich zaujal už v prvý deň, a to tým, ako pôsobivo vstúpil do miestnosti. Spomínali si, že vtrhol do dverí a na chvíľu sa zastavil, aby umožnil ľuďom sa ním nasiaknuť. Podľa historika Edmunda Morrisa sa to stalo jeho celoživotným zvykom.

Pri vchádzaní zadrž dych

Americký investor Steve Cohen, autor veľmi úspešnej motivačnej knihy Win the Crowd, používa jeden trik. Predtým než vstúpi do miestnosti sa nadýchne koľko môže, zadrží dych a vojde do miestnosti. Počas rozprávania prirodzene uvoľňuje vzduch. Do tváre sa mu nahrnie krv a pôsobí sviežo a rozžiarene, čím si získava väčšiu dôveru. Okrem toho, keď sa zhlboka nadýchneš, urobí ťa to vyšším, čo nás privádza k ďalšiemu bodu.

Vystri sa! 

Mnohé štúdie dokazujú, že vyšší muži priťahujú ľudí viac. Majú väčšie platy a skôr si nabalia ženu. Bohužiaľ, nie všetci sme sa narodili s Jordanovou výškou. Nepotrebujeme to. Pracujme s tým, čo máme. Pracujme na zlepšení nášho prístupu. Keď chceš niekoho zaujať, nemôžeš mať sklopené ramená a zvesenú hlavu ako zbité šteňa. Vystri sa a bradu hore, ale snaž sa nevypínať hruď ako gorila.

kontrolu

Prevezmi kontrolu nad svojim okolím

Keď poznáme svoje okolie sme sebaistejší a spokojnejší. Poznanie nám dáva pocit istoty. Ale ako dokážeš mať pod kontrolou ľudí, ktorých vidíš prvýkrát? Steve Cohen píše o maličkostiach, ktoré ti kontrolu pomôžu prevziať. Napríklad, keď budeš v reštaurácií usporiadaj na stole veci. Možno to znie hlúpo, ale podvedome dávaš najavo svojmu okoliu, že máš nad nim kontrolu. Hľadaj malé a zdvorilé spôsoby, ktoré ti pomôžu ju prevziať.

Udržuj očný kontakt

Každá kniha o sebavedomí, či asertivite ti povie, že očný kontakt je veľmi dôležitý, ak chceš na seba upútať pozornosť, či získať si dôveru u ľudí. Dávaš človeku najavo, že si pre neho dôležitý a máš oči len pre neho. Dôvod, prečo je to také omieľané je, že to naozaj funguje.

Určite to s tým pozeraním do očí nepreháňaj. Nezízaj na človeka, občas urob aj iný pohyb. Ak máš s tým problém, skús tento tip: Všímaj si aké ma oči osoba, s ktorou komunikuješ. Sú zelené, modré, hnedé? Alebo niečim výnimočné? Je to tiež skvelý spôsob ako si pamätať mená ľudí. Asociuj si jeho meno s farbou očí, ak ho parkrát počas konverzácie spomenieš, dostaneš bonusové body za  charizmu.

Vyhni sa slovám noooo, ehm a pod. 

Nielenže to pôsobí rušivo, ale ukazuješ, že si si neistý tým, čo hovoríš.

Ale čo robiť v taký čas, keď nevieš čo povedať? Miesto zbytočných citosloviec jednoducho ostaň ticho a popremýšľaj čo povieš. Okrem toho, že eliminujetš “hmkanie”, vytvoríš napínavé ticho a poslucháči budú zvedavý, čo bude z tvojich úst nasledovať. Len nemaj príliš veľa prestávok, aby to nebolo nepríjemné.

Zameraj sa na iných ľudí

Mnohí majú falošnú predstavu, že ak chcú zaujať, musí to byť celé o nich. Nosia extravagantné oblečenie, rozprávajú o tom, aké majú autá, koľko zdvihnú v posilke a s kým každým sa vyspali. Možno to niektorých zaujme, ale väčšina ľudí si povie, že je to len kopa kecov.

Mužmi, ktorými sa snažíme byť my sú iní. Sú charizmatický, pretože druhým ľuďom prejavujú lásku, priateľstvo, oceňujú ich a dávajú im komplimenty. Spomeň si na moment, keď tebe dal niekto kompliment. Cítil si sa super, že?  A čo si si myslel o tom človeku, ktorý ti tento kompliment dal? Že sa ti naozaj páči?

Takže nabudúce ak budeš chcieť na ľudí zapôsobiť, nepredvádzaj sa, ale spomeň si na tieto body a zaujmi svojou charizmou, chci aby ťa ľudia rešpektovali, lebo si im sympatický, majú ťa radi a niečo ich k tebe priťahuje.

Ak ťa napadli ešte nejaké body, ktoré ti prídu dôležité, alebo máš nejaký dotaz. Tak nám napíš komentár pod článok, alebo na Faceboku.

Similar Posts

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *