otcovstvo, pravý muž
|

Prečo Otcovstvo Posilnilo Moje Šťastie

Mám kamaráta, ktorý sa pomerne mladý stal otcom. Všetci mu hovorili, prečo si radšej ešte neužije život a peniaze. Veď má mladú ženu, ktorá má čas rodiť. Prešiel nejaký čas a bol som zvedavý ako sa s odstupom času pozerá na svoje skoré otcovstvo.

Tu je jeho príbeh.

Keby mi niekto povedal, že narodenie mojich detí mi prinesie nemerateľné šťastie, neveril by som im. Od kedy som otcom, rýchlo som sa naučil, že deti sú niečim špeciálnym v živote a prinášajú čistú radosť svojim rodičom.

Písal sa rok 2006, keď žena otehotnela s prvým synom a zo mňa sa stala nervózna troska. Teraz sa trochu za to hanbím, keď si to spätne predstavím. Bolo to odo mňa trochu detinské, ale stále si myslím, že prirodzené. Nevedel som, čo mám od toho čakať, bol som zmätený. O chvíľu sa malo stať nečakané. Mal som byť zodpovedný za ďalší život. Za malého chlapca, ktorý vytvoril ďalšiu kapitolu života.

Pamätám si všetky pocity. Od momentu, kedy mi moja žena oznámila, že je tehotná až po pôrod.

Otcovstvo ma desilo 

otcovstvo

Otcovstvo mi naháňalo strach, pretože keď som bol mladý, môj biologický otec nebol na blízku. Našťastie som mal otčima, ktorý bol spravodlivým slušným mužom.

Staral sa o mňa a dal mi veľmi dobre životné rady. Pamätám si ako mi hovoril: “niekto sa určite postará o tvoju sestru, ale nikto to neurobí pre teba.” To ma trápilo po celý život a nikdy som nechápal, že mi dáva lekcie do života ako raz byť dobrým otcom, ktorý bude musieť zabezpečiť rodinu.

Povedal to jeden deň po tom, čo som sa ho spýtal: “Prečo na mne tak sedíš?” Bol som zmätený a mal som pocit, že je mu to jedno, lebo mal ďalšie deti z iného vzťahu. Proste som to ako dieťa nechápal. On a moja matka sa rozišli, keď som mal asi 17 rokov, ale napriek tomu ma vybavil potrebnými znalosťami, aby som sa raz stal skvelým otcom.

Čaro záväzku 

Naše posledné dieťa sa narodilo v lete 2012 a už som bol lepšie pripravený. Nebol som nervózny, lebo čo sa týka tehotenstva bolo všetko podobné. Predchádzajúcich 6 rokov sme výhradne trávili s prvorodeným synom, ale teraz teraz sa mu narodil malý brat. Museli sme im dať obom pocítiť, že sú milovaní a žiadaní.

Museli sme pomáhať s domácimi úlohami, športovými či školskými aktivitami, narodeninovými oslavami atď., môžem sa rozpisovať … Ale tieto všetky chvíle zbližujú rodinu. Najradšej sa s nimi chodím kúpať na jazero a v zime sánkovať. Pripomína mi to moje detstvo. Ich šťastie je nákazlivé a tá úprimná radosť preniká až do mňa.

Mňa ako otca, robí veľmi šťastným, ak môžem tráviť s deťmi drahocenný čas. Na ničom inom nezáleží, a keď dôjde k takýmto momentom, je to 1:1 pre všetkých zúčastnených.

Prelomiť cyklus

otcovstvo

Po strednej škole som pochopil, aké je dôležité mať pri sebe otca, ktorý ťa vedie k tomu, aby si sa vyhýbal nástrahám života ako najlepšie vieš. Vďaka tomu, že som to vedel, som dokázal prelomiť cyklus absentujúci biologického otca a byť najlepším otcom.

Veľkým prínosom je, že moje deti budú vnímať otcovstvo z pohľadu svojich skúseností, Budú vyrastať s iným povedomím a náhľadom ako som mal ja. Najstarší syn mi povedal: “Nebudem mať deti až kým sa neožením.” Urobil mi tým veľkú radosť. Kto vie, či to tak bude, ale cítim, že rozumie pojmu rodina.

Prelomenie cyklusu posilnilo moje šťastie, pretože vidím, že v dlhodobom horizonte to bude mať vplyv na moje deti a ďalšie nasledujúce generácie. Jediné, čo mám pod kontrolou je možnosť ukázať mojim deťom výhody správnych hodnôt. Je veľa detí, ktoré nevychovávajú ich biologickí otcovia a títo muži (aj zároveň s mojim otčimom, ktorý ma vychovával) by mali byť pochválený za zodpovednosť, ktorú prevezmú za ďalšieho človeka.

Nádej pre moje potomstvo 

Som hrdý na seba, pretože som prostý človek. Jediné, čo potrebujem k šťastiu je to, aby moje deti raz pochopili, ako je táto cesta dôležitá pre všetkých z nás. Postupne sa v ich živote budú objavovať situácie, pri ktorých sa naučia ako sa prispôsobovať rôznym situáciám. Mojou nádejou je, že moji synovia uvidia túto púť ako príležitosť a posunú tieto hodnoty svojim deťom.

Ak máš iný názor, alebo sa chceš podeliť o svoju skúsenosť zapoj sa do diskusie na Facebooku!

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *