Armádne oblečenie
|

Štýlové Oblečenie od Ozbrojených Síl

Nie je to žiadne tajomstvo. Ženy milujú mužov v uniforme. Policajt, hasič, vojak – na tom nezáleží. Preto sa uniformy ujali aj v civilnom živote a vždy príde do módy nejaký prvok z armádnej oblasti. To, čo bolo niekedy len pre generálov, je teraz pre širokú verejnosť.

V tomto článku sa pozrieme, o ktoré prvky išlo.

1. Vojenské identifikačné známky

Vojenské známky boli pôvodne určené na identifikačný účel v armáde. Najstaršia verzia bola nazývaná signaculum, čo bola vlastne olovená doštička v koženom púzdre. Dávali ju rímskym legionárom, keď sa zapísali do služby. Na doštičke bolo uvedené meno nováčika a légie, ktorej bol súčasťou. Táto identifikačná metóda bola neskôr použitá v prusko-francúzskej vojne a v 1. svetovej vojne.

Identifikačné známky zobrazovali dôležité informácie:

 • Celé meno
 • Krvnú skupinu
 • Adresu
 • Ostatné údaje podľa konkrétneho štátu alebo armády – u nás rodné číslo

dog-tag

Identifikačné známky sú dnes už aj súčasťou panského oblečenia. Mnohí návrhári ich ponúkajú v kolekcií šperkov. (David Yurman, Gucci, Michael Kors)

2. Pea Coat/Trench Coat

Pea Coat

V 16. storočí ho takto označili Holanďania. Tento kúsok ošatenia dostal meno od slova “pije” (holandského nie slovenského:)), čo je typ hrubej a drsnej látky. Túto modrú bundu nosili holandskí námorníci, keď boli v námorníctve pri sile a vyznačovala sa schopnosťou udržať námorníka v teple.

Pea coat je charakterizovaný:

 • dvojradovým zapínaním
 • veľkými klopami – udržiavajú krk v teple a suchu
 • vertikálnymi vreckami – jednoduché použitie

peacoat

Trench Coat (zákopový plášť)

Nosený Britmi. Korene siahajú až do krymskej vojny v roku 1853. Tieto špeciálne vodovzdorné kabáty slúžili dôstojníkom aktívnej zálohy. V roku 1901, Thomas Burberry zlepšil dizajn a predložil britskej vojenskej kancelárií. Vytvoril ho z bavlnenej tkaniny – gabardénu.

Tento odolný materiál bol ideálny pre dôstojníkov a mal jedinečné dizajnové prvky ako:

 • veľké klopy
 • golier, ktorý sa dal prispôsobiť – prevrátiť a zapnúť
 • náramenníky – ramenné popruhy, ktoré sa dali zapnúť a používajú sa na označenie hodnosti

t

3. Vojenské topánky

Pre vojaka je základnou úlohou pochodovanie, a preto je dôležité, aby bola jeho obuv odolná a funkčná. To určite spĺňajú vojenské topánky. Štýl vojenských topánok, ktoré boli spopularizované aj v móde sú Dr. Martens.

Klaus Martin bol nemecký lekár počas 2. svetovej vojny. Počas lyžovačky v Alpách si zranil členok a zistil, že jeho vojenské topánky sú príliš nepohodlné vzhľadom na zranenie.combat-boots-1

Kým sa zotavil, so svojim business partnerom navrhol vylepšenú topánku s mäkkou kožou a odpruženou podrážkou z pneumatík.

4. Khakis

Briti oficiálne vymenili svoje červené kabáty za khaki uniformy v roku 1860 počas Etiópskej kampane. Pôvodné šarlátové uniformy veľmi svietili, a preto sa s nimi veľmi nedalo prekvapiť nepriateľa.

Táto neutrálna khaki farba fungovala lepšie. Dokonca týchto britských vojakov kvôli uniforme prezývali “Khakis”.

Americká armáda zmenila svoje uniformy na khaki počas španielsko-americkej vojny. Krátko na to nasledovalo US Navy a US Marine Corps.

khakis

Zaujímavé na týchto nohaviciach je, že sú dostupné v rôznych farebných variáciách. Na civilné použitie sa khaki vyrábajú v twillovej (krepovej) látke a štýle (na základe starších armádnych modelov). Teraz sa volajú chinos.

5. Aviator slnečné okuliare

Vyrobené v roku 1936 Bauschom a Lombom. Upravené tak, aby boli piloti čo najviac ochránení počas letu. Nahradili tak zastaralé okuliare, pretože tieto nové boli ľahšie, tenšie a štýlovejšie. Neskôr si túto značku patentovali ako Ray Bans.

Je zaujímavé, ako si tieto okuliare získali medzinárodnú pozornosť. Generál Douglas MacArthur bol s týmito okuliarmi vyfotografovaný, keď pristál na pláži počas 2. svetovej vojny na Filipínach. Táto foto sa stála rýchlo populárnou fotkou 2. svetovej vojny. V roku 1987 urobila spoločnosť Bausch a Lomb tohto generála slávneho.

aviator

Ak sa chcete dozvedieť viac o Aviator okuliaroch a iných prečítajte si nášho Sprievodcu štýlov slnečných okuliarov.

6. Kardigán

Vynájdený Thomasom Brudenellom 7. grófom z Cardigánu. Bol generálporučíkom v britskej armáde. Historik Robert Powyszynski uvádza, že bol tak bohatý a štýlový, že bol ochotný utratiť 10 000 libier ročne na outfity svojho regimentu, a teda nové elegantné uniformy.

Počas bitky pri Balaklave uprostred krymskej vojny, Cardigán priviedol svoju brigádu v Rusku do záhuby, ale on prežil.

cardigan

Keď sa vrátil do Londýna bol vyznamenaný a pletený sveter, ktorý nosil (cardigan) sa stal horúcou komoditou. Neskôr ho začali komerčne vyrábať.

7. Kapsáče 

Tieto nohavice začali nosiť britské ozbrojené sily v 30. rokoch. V Amerike počas 2. svetovej vojny.

Briti navrhli klasické veľké vrecká, ktoré používali na uchovanie bandáži, máp a iných predmetov, ktoré sú potrebné na bojisko.

Americké ozbrojené sily pridali tento dizajn aj pre paragónov, takže si mohli zobrať extra potravinové balíčky a muníciu.

kapsace

Pre svoju užitočnosť a pohodlnosť sú kapsáče populárne aj v pánskej móde. Takisto aj krátke kapsáčové nohavice na turistiku alebo neformálne v sobotu do kina.

8. Púštne topánky (Desert boots, Chukkas)

Púštne topánky boli predchodcami Chukkas.

Britské ozbrojené sily ich nosili počas bojov v severnej Afrike (známych tiež ako púštna vojna) v 2. svetovej vojne.

Spopularizoval ich Nathan Clark, vojak v britskej 8. armáde a člen rodiny, ktorá založila spoločnosť C&J Clark, skôr známej ako Clark. Clark si všimol, že ostatní dôstojníci nosia jednoduché semišové topánky s krepovou podrážkou. Zistil, že pochádzajú z trhoviska v Káhire, kde si ich dali špeciálne vyrobiť. Bol presvedčený, že dokáže vyrobiť lepší prototyp a tak sa pustil do toho.

desert-boots

Chukkas sú charakterizované ako:

 • členkové kožené alebo semišové topánky
 • majú gumenú alebo koženú podrážku
 • otvorené šnurovanie s 2 alebo 3 očkami
 • zvršky sú všité v hornej časti priehlavku
 • zaoblená špička

9. Tank hodinky

Vytvoril Louis Carter v roku 1917. Boli inšpirované tankami Renault, ktoré Cartier videl v 1. svetovej vojne na západnom fronte. Prototyp bol prezentovaný generálom Johnom Pershingom.

Plnohodnotne sa začali vyrábať v roku 1919, kedy sa vyrobilo celkom 6 kusov. Carter chcel, aby boli zberateľským kúskom.

cartier-tank

Tank hodinky sa vyrobili vo viacerých variáciách, ale oficiálne prvky, ktoré obsahujú sú:

 • Chemin de Fer ciferník
 • štvorcový alebo obdlžníkový tvar so zaoblenými rohmi
 • výrazné ciferníky s rímskymi číslicami
 • zafírová korunka
 • modré oceľové ručičky v tvare meča

10. Bomber bunda

Tiež známa ako letecká alebo bombardier bunda. Pôvodne bola vyrobená pre vojenských pilotov. Od vtedy je populárna aj v pánskom šatníku.

GOOSE BAY, LABRADOR - DECEMBER 1942: The flight crew of a B-24 Liberator arrive at a United States Army Air Force base in December 1942 in Goose Bay, Labrador, Canada. (Photo by Ivan Dmitri/Michael Ochs Archives/Getty Images)
GOOSE BAY, LABRADOR – DECEMBER 1942: The flight crew of a B-24 Liberator arrive at a United States Army Air Force base in December 1942 in Goose Bay, Labrador, Canada. (Photo by Ivan Dmitri/Michael Ochs Archives/Getty Images)

Bomberka bola pre pilotov veľmi dôležitá, pretože väčšina stíhacích lietadiel počas 1. svetovej vojny nemala uzavretú kabínu, a preto piloti potrebovali bundu, ktorá by ich udržala v teple a pred nepriaznivým počasím. V roku 1917 založila americká armáda Aviation Clothing Board (ACB).

ACB distribuovalo kožené bundy so:

 • zapínaním na zips
 • vysokým golierom
 • širokým priliehavým pásom a manžetami
Ak vás zaujíma história pánskej módy prečítajte si našu Históriu pánskej módy I. časťHistóriu pánskej módy II. časť

Zdroj: http://www.realmenrealstyle.com

Similar Posts

5 Comments

 1. vojska,americko,britskej,armadi,ma,zaujimaju,od,detstva,pozeram,acitam,hociake,dokumenti,ohladom,druhej,svetovej,vojni,fascinujema,ich,odvaha,a,statocnost,velmi,si,vazim,veteranov,druhej,svetovej,vojni,velki,obdiv,mam,vzvlast,pri,,operaciji,overvold,,,kdesa,britske,americke,a,kanadske,vojska,dokazali,prebit,v,obrovski,zlozitej,operacie,,klobuk,dolu,,,,,,zvlast,jednotkamm,rangers,,,,malobisa,viac,dokumentov,a,materialov,viucovat,,v,dejepise,na.skolach,lebo,dneskaj,,deviataci,nevedia,,ohrozach,vojni,,velmi,malicko,,nevedia,kto,bol,petn,alebo,aizenauer,vedia,iba,neakeho,sprosteho,,,,,hitlera,ato,je,asi,vsetko,,,jeto,smutne,ale,,pravdive,,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *