Ako sa Učiť - Základné Učiace Techniky - PravýMuž.sk

Ako sa Naučiť Učiť

Skúste si spomenúť, koľkokrát ste sa v živote pozerali na veľmi vyspelého, kultúrneho muža a niekde v kútiku duše ste zatúžili byť ako on. Nemyslíme tým teraz zbierku šaškov, ktorí si myslia, že nelegálne peniaze, superdrahý oblek a posilka z nich robia lepšie bytosti povznesené nad plebejcov. Hovoríme o vzdelaných, kultivovaných mužoch najrôznejších profesií, ktorí využili možnosti moderného sveta na osobný rozvoj a posunuli sa ďalej. Duša sa dá zušľachtiť, sčítanosť sa dá získať, kultivovanosť naučiť. Aj ste skúsili vykročiť po rovnakej ceste, ale čo z toho, keď si neviete zapamätať ani obsah prvej knihy či to, k akej košeli sa hodia hnedé topánky (hej, pre život v zásade nepodstatná vec, ale ako sa potom orientovať v tých podstatných?). Dôvodom je, že najskôr sa musíte naučiť sa učiť (to nie je preklep).

 

Muad’Dib sa učil rýchlo, pretože jeho prvý výcvik bol v tom, ako sa učiť. A prvá lekcia zo všetkých bola základná dôvera v to, že sa dokáže učiť. Je šokujúce, koľko ľudí neverí, že sa dokáže učiť a koľkí veria, že učenie je ťažké. Muad’Dib vedel, že každá skúsenosť obsahuje svoju vlastnú lekciu.

Frank Herbert, Duna

Pred viac než rokom sa dala dokopy partia vedcov, ktorí sa na učiace techniky pozreli svojim odborným okom. Preskúmali desať najznámejších techník, postupne ich zhodnotili a výsledky uverejnili v časopise Psychological Science in the Public Interest. Dnes si prejdeme tie najosvedčenejšie a budeme dúfať, že pre vás budú predstavovať ten povestný prvý krok , ktorý umožní aj vám sa posunúť vo vlastnom rozvoji ďalej. Nezabúdajte, že gentlemana nerobí oblek, ale osobné kvality. A tie sa dajú cvičiť a kultivovať. Takže ako na to?

Testovanie

To, čo sme všetci v škole nenávideli, bolo a stále je v skutočnosti tým najefektívnejším nástrojom. Nehovoríme iba o pracovnom zošite priloženom k jazykovej príručke. Testovaniu by ste mali neustále podrobovať v malom aj to, čo ste sa naučili už dávnejšie. Prelúskali ste niekoľko obsiahlych článkov na tému výberu obleku? Vygúglite si test a za pár minút budete vedieť, či ste si zapamätali veci správne. Testom je aj použitie v praxi. Pozrite si niekoľko videí o oprave umývadiel a potom jedno rozoberte a zložte. Ak to zvládnete bez návodu, tak gratulujem. Partnerka môže zobrať do rúk materiál, ktorý ste práve prelúskali, a dať vám niekoľko kontrolných otázok. Vrcholom je …

Vysvetlenie

Hovorí sa, že ak sme nejakú tému pochopili, mali by sme byť schopní ju vysvetliť malému dieťaťu. Je to síce tak trochu hlúposť, pretože hoci môžete veľmi dobre chápať, prečo dieťa nemá jesť toľko sladkostí, jemu sa vám to vysvetliť sotva podarí. Ale môžete sa postaviť pred zrkadlo a to, čo ste sa práve naučili, jasne vysvetliť tomu odrazenému svetlu, ktoré zjavne potrebuje ostrihať. Ak sa niekde zaseknete, prípadne budete iba papagájovať vety z textu, tak naspäť k učebnici. Poznanie sa ale neskladá iba z akademických vedomostí, preto je potrebná aj …

Analýza a pozorovanie

Pravdepodobne najprácnejšia metóda, no o to užitočnejšia a potrebnejšia. O ľudskej povahe a konaní vás síce dosť naučia aj knihy, ale vlastná skúsenosť je nadovšetko. Nemusí to byť nutne skúsenosť na vlastnej koži, veľa sa naučíte aj obyčajným pozorovaním. Získané poznatky podrobte analýze, hoci iba jednoduchej. Skúsili ste sa napríklad zamyslieť nad tým, čo spája ľudí, ktorí sa vulgárne sťažujú v obchodoch? Prečo sa niekto správa disciplinovane na verejnosti, no za zatvorenými dverami je úplne iný? Koľko masiek nosia rôzni ľudia a čo ich spája? Len si dajte pozor na prebytok otázok, obzvlášť vy od prírody zvedaví jedinci.

Ďalšou metódou, ako sa učiť a poučiť, je príbeh. O tom si ale povieme v nasledujúcom článku.

Ešte malé slovo na záver. Učenie sa je radosť, nie tupý nesústredený dril nad otvorenou učebnicou, ktorý nám kedysi v škole vzal radosť zo vzdelávania. Učiť sa dokáže každý, no musí si nájsť pre seba tú správnu metódu, to správne tempo. Niekto prečíta knihu za týždeň, niekomu to potrvá dva mesiace. To nie je podstatné. Dôležité je iba to, aby už raz naučené zachovalo a rozvíjalo.

Ak by ste niečo radi doplnili alebo konštruktívne zkritizovali, neváhajte tak urobiť na konci článku alebo na našom Facebooku.

Zdroj obrázku: unsplash.com 


Manners LogoSvet ženú vpred v istom období nové myšlienky, inokedy sa ľudstvo obracia do minulosti, aby v nej našlo pevnú pôdu pod nohami – tá sa s rýchlym spoločenským vývojom často stráca. Jednou z tých zabúdaných súčastí ľudstva je skutočné gentlemanstvo. Skutočné v tom, že sa netýka len obliekania a ovládania etikety, ale vyznačuje sa najmä morálnou konzistentnosťou, spôsobom uvažovania, sebadisciplínou, neustálnym zdokonaľovaním ducha aj tela či kultúrnou úrovňou.

Similar Posts

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *