|

Mužov Sprievodca Vôňami

Parfum. Neviditeľná časť osobného štýlu.

Významne vplýva na to, ako ťa vnímajú ľudia.

Parfumom môžeš:

 • zvýšiť svoju úroveň atraktivity 
 • zvýšiť svoju dôveryhodnosť
 • znížiť hladinu stresu
 • zvýšiť sebadôveru
 • upozorniť na seba
 • zdvojnásobiť šancu dostať od ženy číslo 

Napriek týmto výhodám – 80 % mužov nepoužíva vôňu pravidelne. 

Prečo muži váhajú? 

Chýbajú im informácie, nevyznajú sa, majú strach z nosenia alebo jednoducho si myslia, že budú voňať zle.

Týmto článkom ti chceme predstaviť rôzne typy vôní, prečo ich používať. A čo je dôležitejšie, ako si vybrať a pravidelne nosiť kolínsku, aby doplňovala tvoju prirodzenú telesnú vôňu.

Pozrite si toto video Introduction to Fragrance

Čo sú parfémy?

Parfum je komplex zmesí, ktoré ľudia v priemysle označujú ako suroviny. Tieto suroviny môžu byť získané z prírodných zdrojov alebo syntetických surovín.

Oleje sa rozpustia v rozpustnej látke (väčšinou alkohol), aby sa zachoval príjemný odvar vôní. Čím vyššia je koncentrácia olejov – tým silnejšia je vôňa. Sila určuje ako dlho vydrží vôňa na koži.

Aký je rozdiel medzi parfumom, kolínskou a toaletnou vodou?

fragrance-concentration-guide-21

Parfum je unisex, všeobecný termín používaný na vône. Majú rôzne formy a nazývajú sa rôznymi menami, ale všeobecne spadajú pod tieto kategórie:

 • Eau Fraiche – najmenej koncentrovaná vôňa, zvyčajne s 1% – 3% parfumovaným olejom v alkohole a vode. Zvyčajne vydrží menej ako hodinu.
 • Kolínska (Eau de Cologne) – najstarší termín pre parfumy, používaný v Severnej Amerike na označenie mužských vôní. Ľahké, svieže a ovocné, zvyčajne zložené z 2% – 4% parfumovaných olejov v alkohole a vode. Používajú sa ako vône pre mladších ľudí. Zvyčajne vydrží dve hodiny.
 • Toaletná voda (Eau de Toilette) – ľahký sprej pozostávajúci z 5% – 15 %  čistej parfumovej esencie rozpustenej v alkohole. Zvyčajne vydrží asi 3 hodiny.
 • Parfém (Eau de Parfum) – historicky bezrodový, opisujúci dámsku aj pánsku vôňu. Obsahuje 15% – 20% čistej parfumovej esencie a vyrží okolo 5 až 8 hodín.
 • Parfúm z latinského výrazu per fumum (na základe dymu). Najkoncentrovanejšia a najdrahšia možnosť spomedzi parfumov. Mierne olejnatý, pozostávajúci z 20% – 30% čistej parfumovej esencie. Jedná aplikácia parfumu môže vydržať cez 20 hodín.

Životný cyklus vôní

perfume-pyramid-3-e1444752040715Jednotlivé zložky sú rozdelené do troch vrstiev – hlava, srdce, základ. Každá z nich sa rozvíja v inú dobu a má rozdielnu intenzitu. Tieto tri vrstvy sa navzájom prelínajú a nedajú sa od seba presne oddeliť, tvoria tak tzv. pyramídu vône.

Hlava – horná, alebo základná vrstva je prvá, ľahšia vôňa, ktorá udrie do nosa. Trvá 15 minút až 2 hodiny. Horné a stredné vrstvy sú zvyčajne rôzne kvetinové, ovocné, morské vône a korenia ako škorica.

Srdce – predstavuje hlavne prvky vône. Vyvinie sa potom, ako zmizne prvá zložka – okolo 30 minút. Môže trvať 3-5 hodín po nastriekaní. Väčšinou sa tam nachádzajú ťažké kvetinové vône. Hlava a srdce sú základné vrstvy, ktoré dodávajú parfumu charakteristickú vôňu.

Základ – rozvíja sa posledný a pomáha ukotviť vôňu do pokožky. Miesto, kde sú výraznejšie zložky vône a objavujú sa, keď je vôňa na koži už istú chvíľu. Sú to zložky, ktoré tvoria základ vône a určujú ako dlho vydrží vôňa na koži. Majú tendenciu vydržať od 5 do 10 hodín. Typické vône sú santalové drevo, vetiver, vanilka, decht, koža, dym, tabak a pižmo.

Ako jednotlivé zložky vysýchajú, mení sa vôňa a stáva sa zaujímavejšou. Typickým znakom nekvalitnej vône je, že zostane počas celej doby monotónna.

Lineárne vs. nelineárne vône

Nie všetky vône sa menia a prechádzajú cez tri vrstvy v priebehu času. Lineárne vône voňajú rovnako odkedy ich nasprejujete až kým nevyprchájú. Nelineárne vône sa menia podľa interakcie s pokožkou. Obidve majú svoj účel. Možno, keď si v práci, budeš skôr chcieť niečo menej premenlivé a konzervatívnejšie namiesto tej, ktorá sa zmení na pižmo po niekoľkých hodinách. Na prvom rande možno budeš chcieť opačný efekt – príjemnú vôňu, ktorej citrusy sa premenia do zamatovo vanilkovej levandule.

Designer alebo Niche vône

 • designer vône sú tie, ktoré vidíš vo väčšine obchodoch. Sú vyrobené spoločnosťami Armani, Chanel, Burberry a inými dizajnovými značkami, cenovo medzi 50€ až 100€ za 50 ml až 100 ml flakón. Kedže sa vyrábajú pre široké publikum, sú väčšinou bezpečnejšou voľbou ako niche parfumy. Ale na druhej strane pre ten istý dôvod pozostávajú z lacnejších zložiek.
 • niche vône sú vyrobené z drahších kvalitnejších surovín. Jedná sa o parfumy vytvorené priemyselnými umelcami pre výberového zákazníka, ktorý chce nosiť niečo odvážnejšie, výraznejšie a unikátne. Niche vône nemajú univerzálnu príťažlivosť designer parfumu. Vyzývajú skôr fanúšikov vôní, ktorí chcú posunúť hranice prijateľných vôní. Zvyčajne stoja viac ako 250€.

Ceny – ekonomika parfumov 

Viac peňazí neznamená nevyhnutne lepšia kolínska či parfum. Niektoré z lepších vôní minulosti mali relatívne lacnú formulu. Je možné použiť drahé suroviny a udať v pohode cenu. Zvyčajne čím koncentrovanejšia vôňa tým vyššia cena.

Hlavné značky vytvorili parfumy, ktoré sú súčasťou vedy a marketingu. Často to, za čo platíš sú náklady na marketing a obraz spojený so značkou a nie nutne ceny surovín, ktoré sú obsiahnuté v parfume. Pri rozhodovaní nechaj rozhodnúť svoj nos.

Sila kolínskej 

Sila kolínskej určuje ako ďaleko vôňa dopadá. Silnejšiu kolínsku môže byť cítiť niekoľko krokov ďalej, zatiaľ čo miernejšia je zreteľná len v tesnom styku.

Čo sa týka silných parfumov, pri aplikácií maj na pamäti, že v tomto prípade je menej viac.

Kvalitné a menej kvalitné kolínske 

Ako rozpoznáme, že vôňa je kvalitná?

Dlhotrvácnosť, jedinečnosť vône sú z pochopiteľného dôvodu dôležité parametre – ak ľudia necítia tvoju vôňu a nedokážu ju oceniť, aká je pointa ju nosiť?

Zimne vône majú zvyčajne dlhšiu trvácnosť ako letné. Ľahšie letné citrusové vône sa vyparia behom 4-5 hodín po aplikácií. Dobrá letná vôňa by mala trvať 5-7 hodín.

Zimné vône majú intenzívnejší základ, ktorý má tendenciu trvať oveľa dlhšie. Očakávaj, že dobrá zimná vôňa trvá aspoň 10 hodín.

Ak sa obzeráš po nejakom parfume, nastriekaj si ho na zápästie a pozoruj počas dňa ako sa menia jednotlivé zložky danej vône. Vyhni sa aplikácií na papierik, pretože sa tým odhalia iba vrchné vrstvy vône a neodhalia sa tým zložky, ktoré sa odkryjú pri zmiešaní s olejmi na tele.

Ako si vybrať a kúpiť správny parfum 

Vedecké štúdie naznačujú, že človek si vyberá parfum, ktorý najlepšie funguje s jeho prirodzeným telesným pachom. Nedovoľ, aby iní rozhodovali za teba.

Neskúšaj kupovať na slepo – na základe niekoho odporúčania.

Musíš si otestovať, či parfum doplní tvoj prirodzený telesný pach. Obchodné domy sú vhodným miestnom na vyskúšanie rôznych vzoriek, len sa uistí, že si ju chceš kúpiť. Nemal by si vyskúšať viac ako štyri voňavky (2 sú ideál).

Ako otestovať parfumy
 • nasprejuj na každé zápästie z vnútornej strany
 • medzi každou vôňou obnov čuchové bunky niečim silným (napr. kávové zrná)
 • ovoňaj všetky zložky. Vyhni sa používaniu papierových prúžkov určených na testovanie parfumov. Počiatočná vôňa nemusí byť nevyhnutne tá, ktorá pretrváva po zvyšok dňa
 • po nestriekaní vône na zápästie, sa poprechádzaj aspoň jednu hodinu po nákupnom stredisku. Počas toho v rôznych intervaloch ovoniavaj parfum.

 

V akých veľkostiach sú dostupné 

Parfumy je dostať v rôznych veľkostiach flakónov. Zvyčajne 30 až 100 ml.

Pre mužov, ktorý chcú vyskúšať parfum odporúčam menší flakón – jednoducho preto, že je to lacnejšie. Ešte nevieš ako často ju budeš nosiť. Je pravdepodobné, že sa ti vkus zmení pri testovaní rôznych kolínskych.

Muži často prehliadajú výnimočnosť vône

Rôzne vône predstavujú rôzne vibrácie. Poznať tieto vibrácie a vybrať si podľa nich je veľmi dôležité. Aj ľudia si spájajú vône so spomienkami a s ďalšími ľuďmi (najmä ženy). Ak nosiš všednú a obyčajnú vôňu, budeš voňať ako hocikto iný.

Tak ako vyjadruješ svoje JA prostredníctvom oblečenia, môžeš urobiť aj cez parfum.

Pravidlá pre aplikovanie parfumu

Nasprejuj parfum na suchú pokožku, najlepšie ihneď po sprchovaní. Vo vzdialenosti asi 8-15 cm od pokožky a sústreď sa na tieto pravidlá:

 • Pulzné body – tvoje telesné teplo bude vytláčať vôňu po celý deň, vytvárajúc tak príjemnú pachovú stopu nazývanú sillage. Začni s teplými časťami tela – hrudníka, krku, dolnej čeľuste, zápästia, predlaktia, vnútorného lakťa a ramena.
 • Presprejuj iba keď je to nutné – môžeš pridať viac spreju na zápästia.
 • Nenič zložky – trenie parfumu do pokožky vyzerá ako správna vec, ale v skutočnosti sa tým ničia molekulové väzby a vôňa je slabšia. fragrance-application-chart-6
 • Nesprejuj do vzduchu – nastriekať vôňu do vzduchu a prejsť týmto oparom je bezcenné. Väčšina z vône spadne na podlahu.
 • Nesprejuj vôňu na oblečenie – vôni nie je umožnené zmiešať sa s tvojimi olejmi na tele a nemôže prejsť cez rôzne zložky ako by mala.
 • Nestriekaj príliš veľa – ak aplikuješ vôňu z obyčajnej fľaše, vezmi jeden palec a pritlač na otvor fľaše, potom parfum jemne nanes.
 • Menej je viac – “Vôňa by mala byť objavená nie kričiaca”. – ľudia by mali cítiť parfum ale nie byť ním presýtený.

 

Priemerná životnosť parfumu 

Priemerná doba použiteľnosti flakónu je 3 – 5 rokov od dátumu výroby.

Je takmer nemožné určiť presný počet aplikácií. Môžeš si to len zhruba predstaviť podľa veľkosti flakónu, intenzity vône, počtu používania atď:

 • v 100 ml dávkovači to je zhruba 1000 – 1500 aplikácii, vydrží 14-16 mesiacov
 • v 50 ml flakóne to je 735 aplikácií, trvácnosť 7 – 8 mesiacov

Životnosť parfumu  predĺžiš skladovaním v chladnom, tmavom a suchom prostredí – napríklad spálni. Rýchle výkyvy tepla spôsobia (ako napr. v kúpelní), že molekuly vône sa rozpadnú. To isté spôsobuje slnečné svetlo. Uisti sa, že viečko flakónu je dobre uzavreté, aby nedošlo k odparovaniu.

Čuch je náš najsilnejší zmysel. Ak je napojený na našu pamäť – vytvoríme tým hlboké prepojenie s emóciami. Naše reakcie na vône sú rýchle a silné.

Ženy milujú mužov, ktorý pekne voňajú. 

Používanie parfumov je unikátny spôsob vyjadrenia samého seba. V závislosti na vôňu, ktorú si vyberieš, ťa môže parfum urobiť atraktívnejším a prístupnejším.

Akonáhle nájdeš vôňu s ktorou si stotožnený a vybuduješ si znalosť, ktoré parfumy dopĺňajú tvoju prirodzenú vôňu, posunieš sa na ďalšiu úroveň v ich nakupovaní. Vyberieš si správne, lebo sa ti jednoducho páči ako voňajú.

Zdroj: realmenrealstyle.comselfino.skfragrantica.com

Similar Posts

2 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *