Myslíte si, že Viete, čo Znamená „Alfa Samec“?

Pri sledovaní vlkov sa dá odpozorovať, že z hľadiska chovania nie sú si žiadne druhy tak blízke ako vlci a ľudia. Zakladáme si rodiny, a preto môžeme ľahko rozpoznať sociálne štruktúry a boje o postavenie vo vlčích svorkách. Niet divu, že pôvodní obyvatelia Ameriky videli vo vlkoch príbuzného ducha. Na mužov je často vyvíjaný tlak, aby boli „alfa samcami“, a teda dominantnými vlkmi. Pojem alfa samec v nás evokuje predstavu, že je to muž, ktorý každú chvíľu demonštruje akým je doma pánom a mimo domov vie vrčať a byť agresívny.

Tato ustálená predstava o alfa samcoch pochádza z nepochopenia reality

Pozorovaním voľne žijúcej svorky vlkov v Národnom parku Yellowstone sa zistilo, že hlavný samec nevedie svoju svorku vynucovaním, dominanciou, ani agresívnym správaním.

Skúsený výskumník vlkov Rick McIntyre pri pozorovaní vlkov povedal: “Hlavnou charakteristikou vlčích alfa samcov je tichá sebadôvera, tiché seba-uistenie. Vieš, čo musíš urobiť. Vieš, čo je pre tvoju svorku najlepšie. Ideš príkladom. Cítiš sa v tom veľmi dobre. Svojim správaním ostatných upokojuješ. “

Pointou je, že alfa samce nie sú agresívne. Je v tom kus evolučnej logiky.

“Predstav si dve vlčie svorky alebo dva ľudské kmene,” povedal McIntyre. “Ktorý z nich má vyššiu pravdepodobnosť prežitia a rozmnožovania: ten, ktorého členovia spolu viac spolupracujú, viac spolu zdieľajú, sú menej násilní k ostatným členom alebo tá skupina, ktorej členovia sa navzájom napádajú a konkurujú si?”

Alfa samec môže byť hlavným činiteľom pri úspešnom love, ale po ulovení koristi nechá svorku nasýtiť sa a ide si zatiaľ oddýchnuť.

wolf-635063_640

McIntyre strávil 20 rokov pozorovaním a štúdiom vlkov pre Správu národného parku v Yellowstone. Pozoruje svorku rádiovou telemetriou, vďaka jednému z členov, ktorý má pripevnený obojok s vysielačkou. Každé ráno sa vydáva vlkov pozorovať s ďalekohľadom a starostlivo zapisuje všetky ich aktivity.

Za celú tú dobu videl agresívne správanie alfa samca voči iným členom svorky len veľmi zriedkavo. Sú to jeho rodina – jeho družka, mláďatá (ako biologické, tak adoptované) a možno súrodenci.

Neznamená to, že by alfa samci neboli drsní, keď to potrebujú. Jeden slávny yellowstonský vlk, ktorý získal svoje meno podľa čísla jeho rádiového obojku (21), bol ľuďmi považovaný za “super vlka”. Pri obrane svojej rodiny bol neľútostný a nikdy v zápase s konkurenčnou svorkou neprehral. A pritom v rámci svojej vlastnej svorky bolo jeho najobľúbenejšou aktivitou zápasiť s mláďatami.

“A naozaj si užíval, keď mohol predstierať, že prehral. To ho proste náramne bavilo”, zaspomínal McIntyre.

nature-animal-playing-wilderness

V jeden rok sa stalo, že bolo jedno z mláďat trochu neduživé. Zdalo sa, že ostatné mláďatá sa ho obávali a nechceli sa s ním hrať. Raz Dvadsaťjednotka priniesol mladým potravu. Ale neduživé mláďa chýbalo, a tak ho začal hľadať. Keď ho našiel začal vrtieť chvostom a chvíľu si hral len s ním.

Zo všetkých príbehov o “super vlkovi” má McIntyre najradšej práve túto. Pred silou cítime rešpekt, ale to na čo spomíname najradšej je láskavosť.

wolf-1458802_640

Biológovia predtým bezpochyby považovali alfa samca za nadradeného.

V priebehu 20. storočia si vedci mysleli, že svorky vlka dravého sa formovali každú zimu zo samostatných a nepríbuzných jedincov. K tomuto záveru došli z pozorovania vlkov z rôznych zoologických záhrad, ktoré sa v zajatí zoskupovali.

V týchto podmienkach vedci vlkov sledovali a spozorovali, že vlky usporiadali hierarchiu svorky na základe agresivity a dominancie. Alfa samec bol, samozrejme ten, ktorý bol najobávanejší, a ktorého všetci zo strachu obchádzali.

Teraz však u vlčích svoriek rozoznávajú paralelné hierarchie – jednu pre samca a druhú pre samice.

Biológ Doug Smith, ktorý vedie projekt pre obnovenie populácie vlkov v Yellowstone povedal, že väčšinu rozhodnutí vo svorke robia samice. Vrátane tých kde sa pôjde, kedy sa bude odpočívať a kedy loviť. Tiež dodal, že osobnosť vládnúcej samice dokáže určiť charakter celej svorky.

McIntyre hovorí: “V skutočnosti celú tú šou riadi alfa samica.”

Je jasné, že naša zaujatá predstava o alfa samcovi by sa mohla zmeniť. Muži sa môžu od vlkov naučiť pár užitočných lekcií: menej vrčať, viac si veriť, viesť príkladom, byť verný oddanosťou, starostlivosťou, obraňovať rodinu a rešpektovať ženy. A to všetko by malo byť obsiahnuté v pojme “byť chlap”.

Carl Safina je zakladatel Safina Center vo Stony Brook Univerzite a autorom knihy Beyond Words: What Animals Think and Feel
(Za hranicami slov: Čo si zvieratá myslia a cítia).

Zdroj: rd.com

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *