beneficial-beer-header
|

Pivo a Jeho Priaznivé Účinky na Telo

Zdravotné benefity piva

O červenom víne sa často hovorí, že má v malom množstve zdraviu prospešné účinky, ale pivo je brané ako nápoj na posedenie s kamošmi, z ktorého sa priberá. Ale predsa si môžu pivári pripiť na zdravie. Z množstva výskumov vyplýva, že mierna konzumácia piva prináša radu zdravotných výhod. Niektoré štúdie dokonca tvrdia, že IPA môže byť zdravšia voľba ako Merlot.

Napriek tomu, buďte opatrní! Priveľa piva mnohé z výhod neutralizuje. Čítajte ďalej a sledujte obrázky.

zdravie, pivo, kremik, benefity z piva, priaznivé učinky piva, does-a-little-beer-do-a-body-good
Zdravotné Benefity Piva

Krígeľ vitamínov a minerálov

Pivo obsahuje základné živiny. Je to možno prekvapujúce, ale pamätajte, že sa skladá predovšetkým zo štyroch zdravých ingrediencií: fermentovanej pšenice (jačmeňa, chmeľu), horkých bylín, kvasníc a vody. Obsahuje rovnaké množstvo antioxidantov, viac bielkovín a vitamínov ako víno. (podľa holandskej štúdie hladina vitamínu B6 bola u pivárov o 30% vyššia ako u abstinentov). Pivo tiež obsahuje horčík, selén, draslík, fosfor a biotin.

Štúdie University of California okrem toho preukázali, že pivo poskytuje vlákninu aj pre-biotiká. Nestráviteľné sacharidy fungujú ako krmivo pre probiotiká a tým prispievajú k fungovaniu črevnej mikroflóry. Ďalej obsahuje značné množstvo kremíka a minerálov, ktoré sú nevyhnutné pre zdravé kosti a spojivové tkanivo.

Fľaša zdravých kostí

V dlhodobej štúdií na obyvateľoch z Framinghamu sa preukázalo, že muži vďaka vyššej spotrebe piva, prijali o 20 až 30% viac kremíka ako ženy. Tie ho získavali z banánov a zelenej fazule, ale v tejto forme sa neprispôsobuje až tak dobre telu, a preto sa im vstrebal oveľa menej ako mužom z piva. Na druhej strane, kremík z nápojov, ako je napr. pivo, sa adaptuje dobre. (podľa inej štúdií, telo prijalo 65% kremíka z nealkoholického piva, ale len 4% z banánu)

Otázka znie: Môže pivo alebo dve denne odvrátiť ženám osteoporózu? Možno. V dvoch štúdiách ženy pivárky mali výrazne vyššiu hustotu kostí než tie, ktoré pivo nepili. Vedci si ale neboli istí, či to bolo spôsobené kremíkom z piva, fytoestrogénmi, alebo nejakou inou látkou.

www.pravymuz.sk, pivo, benefity z piva, zdravie, demografia pitia, alkohol, telu, kremík, beers-contain-most-silicon-002
Ktorý Druh Piva Obsahuje Najviac Kremíku

Súdok kardiovaskulárnych výhod 

V malom množstve je alkohol považovaný za prospešný pre srdce a bolo preukázané, že zvyšuje dobrý cholesterol a znižuje zlý. Pivo môže byť prospešnejšie pre srdce ako iný alkohol, pretože obsahuje veľké množstvo poly-fenolov – zlúčenín, ktoré vykazujú anti-oxidačné, anti-karcinogénne, estrogénové a anti-vírusové vlastnosti. Tieto vlastnosti čiastočne vysvetľujú rastúci počet štúdií, ktoré naznačujú blahodárne účinky piva na kardiovaskulárny systém.

 • Veľký Kaiser-ov prieskum zistil, že muži pivári majú nižšie riziko ochorenia koronárnych tepien ako muži obľubujúci víno, alebo iný alkohol.
 • Prieskum 70 000 sestričiek ukázal, že tí, ktorí pili raz za čas pivo, mali menšiu hypertenziu ako tí, ktorí pili víno a iný alkohol.
 • V malej holandskej štúdií zistili, že pivo bol jediný alkoholický nápoj, ktorý nezvyšoval hladiny homocysteínu, čo je vlastne organická zlúčenina, patriaca medzi základné stavebné jednotky bielkovín. Zvýšená hladina homocysteínu v krvi sa v súčasnosti považuje za indikátor rizika ischemickej choroby srdca, infarktu myokardu, ochorenia ciev, hypertenzie, vzniku rakoviny, predčasných potratov, porúch vo vývoji nervovej sústavy a niektorých iných vývojových porúch.
 • Pitie piva zlepšuje funkciu a štruktúru tepien u zdravých nefajčiarov.
 • V jednej štúdií, ktorú urobili na 48 mužoch s ochorením srdca, polovica z nich pila jedno pivo denne a zvyšok minerálku. U 88 % sa ukázala pozitívna zmena v krvnom zložení, a tiež zníženie zlého cholesterolu, zvýšenie dobrého, a vyššiu hladinu antioxidantov.

 

Pivné brucho a rakovina prsníka?

Zdá sa, že pitie piva v malom množstve prináša niektoré zdravotné výhody, ale je dôležité neignorovať aj riziká. Pivo, najmä s vysokým obsahom alkoholu, môže mať vysoký obsah kalórií. Z prehľadu 47 rôznych štúdií zistili, že neexistujú dostatočné vedecké dôkazy, ktoré by potvrdzovali vznik obezity zo striedmeho pitia piva.

Avšak výskumníci opakovane zistili, že existuje spojenie medzi striedmym pitím piva a rakovinou prsníka. Meta-analýzou kombinujúcu výsledky 98 štúdií zistili, že ženy ktoré pijú hoc i len jeden alkoholický nápoj za deň, majú o 11% vyššie riziko rakoviny prsníka než abstinentky. Znie to odstrašujúco, ale skutočné riziko je veľmi nízke. Podľa jednej analýzy, ženy okolo 50-tky majú 2,38­% riziko rozšírenia rakoviny prsníka a pitie 3 až 4 – och pív týždenne môže toto riziko zvýšiť na 2,7%. Navyše v mnohých týchto štúdiách si ženy údaje vykazovali samé a nerozlišovali medzi každodenným a nekontrolovateľným pitím. Okrem toho, vedci to nešpecifikovali z pohľadu piva. A je teda možné, že súvislosť piva s rakovinou je odlišná ako pri inom alkohole. Niektorí výskumníci sa domnievajú, že alkohol znižuje hladinu kyseliny listovej, a preto zvyšuje riziko rakoviny prsníka (rovnako ako je zvýšené riziko rozšírenia niektorých druhov rakoviny u mužov fajčiarov). Avšak pitie piva môže zvýšiť hladinu kyseliny listovej, pretože má vysoký obsah vitamínu B. No opäť je tu problém. Iné mechanizmy, ako sú napr. fytoestrogény, môžu vytvárať vzťah medzi alkoholom a rakovinou prsníka. Preto je potrebný ďalší výskum.

Položme si otázku. Sú niektoré z týchto výskumov natoľko spoľahlivé, aby rozhodovali o našom životnom štýle?

Obmedzenia vo výskumoch

Nie všetci výskumníci sú presvedčení o pozitívnom vplyve alkoholu. Niektorí vedci poukazujú na to, že alkoholový priemysel je prepojený s niektorými akademickými centrami, kde sa výskum vykonáva. Okrem toho, štúdie preukazujúce pozitívne účinky alkoholu, nie sú kontrolované klinickými štúdiami, čo je štandardom pri výskume ohľadom zdravia. Títo kritici sa domnievajú, že zdravší ľudia s lepšími finančnými zdrojmi pijú alkohol, a nie naopak –  alkohol zlepšuje ich zdravie. Iní pozorovatelia si myslia, že alkohol ma pozitívny vplyv na zdravie, ale nie kvôli nejakej kľúčovej zložke. Skôr tvrdia, že alkohol vplýva na uvoľnenie a spoločenské vzťahy, ktoré podporujú dobrý zdravotný stav.

Takže čo by mali abstinenti robiť? Navštíviť krčmu, alebo abstinovať? Odborníci abstinentom odporúčajú, aby nezačali piť kvôli zdravotným výhodám.

Striedme pitie môže byť v pohode, ale nadmerné a nekontrolovateľné nie. Nadmerné pitie je spojené so zvýšenou úmrtnosťou ako aj pracovnými úrazmi a dopravnými nehodami. Takisto viacero zdravotných výhod, ako je napríklad vyššia hustota kostí a kardiovaskulárne zdravie sa prejavia až pri prekročení nadmerného pitia.

Úrovne pitia

Striedma úroveň:

 • jeden drink denne pre ženu
 • dva drinky denne pre muža

Ťažká úroveň:

 • 8 a viac drinkov týždenne pre ženu
 • 15 a viac drinkov týždenne pre muža

Nekontrolovateľná úroveň:

 • 4 a viac drinkov pri každej príležitosti pre ženu
 • 5 a viac drinkov pri každej príležitosti pre muža
www.pravymuz.sk, pivo, alkohol, demografia pitia alkoholu, zdravotné učinky piva, demographics-beer-drinking
Demografia Pitia Alkoholu na Slovensku

 Nechceme vám radiť, aby ste prešli zo zeleného smoothie na čierne pivo. Ale občasní pivári si môžu pripiť na rastúci počet výskumov, ktoré odporúčajú zahrnúť pivo do životného štýlu.

Ako často si dáte pohárik vy? Aký druh alkoholu je váš najobľubenejší? Pridajte komentár, alebo sa zapojte do diskusie na Facebooku!

Preklad: Triška

Zdroj: dusevnezdravie.skslovenskypacient.skverejnezdravotnictvo.szu.skaim-digest.comcbsnews.comwired.com

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *