14 Varovaní, že je zo Vzťahu Lepšie Vycúvať

Pravdepodobne ste mali kamoša, ktorý randil so ženou a vy ste sa len chytali za hlavu a pýtali sa „prečo“? Bola žiarlivá, majetnícka a večne dramatizovala. Každý videl, že čajočka je toxická (bližšie sme sa venovali téme toxických ľudí v predchádzajúcom článku), ale fakt každý OKREM NEHO.

Povedali ste si: „Toto by sa mi v živote nestalo.“

A potom to prišlo.

Čo s tým? Ako ľudia skončia v nezdravých vzťahoch hneď od začiatku napriek varovným signálom, že to dievča nebude asi pravé orechové?

Odpoveď: Sme zaslepení láskou.

Seriózne.

Vedci z University College London zistili, že pocity lásky potláčajú aktivitu v miestach mozgu kde funguje kritické myslenie. Vyzerá to tak, že ako náhle sa priblížime k osobe, mozog zníži potrebu posúdiť charakter a osobnosť daného človeka.

Nie len romantická láska potláča naše kritické myslenie, ale najmä chemikálie a hormóny ako oxytocín a dopamín. Láska nás skutočne dopuje „drogami“, po ktorých sa cítime „high“ a je nám z toho tak dobre, že ignorujeme varovné signály mávajúce pred očami.  Ak si náhodou všimnete frajerkino negatívne správanie určite sa ho budete snažiť podceňovať, brať ako roztomilý vtip alebo si hovoriť „Oh, to nie je také zlé.“ Okrem toho, môžem byť ten, ktorý jej pomôže polepšiť sa“.

Neklamte samých seba. Nemôžete nútiť partnera k zmene, zmena musí prísť zvnútra. Taktiež problémy, ktoré zaznamenáte na začiatku vzťahu majú tendenciu ako sa vzťah prehlbuje zosilňovať. Alebo ako hovorí expert na manželstvo Dr. John Van vo svojej knihe How to Avoid Falling in Love With a Jerk – „To dobré nie vždy trvá, a to zlé sa väčšinou zhorší.“

Poviete si: „Som muž, do frasa. Vždy myslím racionálne a nenechám aby ma emócie dostali do takého vzťahu“

Vydržte. Niektoré výskumy dokonca naznačujú, že ľudia, najmä muži okolo 25 – ťky „sa zamilujú a prevezmú iniciatívu v rozprávaní zamilovaných slov v prvých fázach vzťahu rýchlejšie než ženy. Inými slovami aj vy ste náchylný k oslepnutiu.

S vedomím, že váš úsudok môže byť zahmlený, je dôležité vstúpiť do každého vážneho vzťahu hlavou aj srdcom. Musíte sa odosobniť od silných emócií, ktoré pociťujete v novom vzťahu, aby ste si dokázali uvedomiť varovné signály naznačujúc vzťah z pekla. Ešte dôležitejšie je to vtedy, keď zvažujete manželstvo.

Ale pred akými signálmi by ste sa vlastne mali mať na pozore? Zatiaľ čo každý človek má svoje osobné hranice, psychológovia a odborníci na manželstvo našli pár varovných signálov, pred ktorými by ste sa mali mať na pozore. Väčšina z nich sú vzory správania vášho partnera, ktoré pravdepodobne (nie jednoznačne) vyústia do rozpadávajúceho vzťahu.

Pretože ľudia sa zvyčajne správajú na začiatku vzťahu najlepšie ako vedia, niektoré z týchto varovaní sa neobjavia hneď. Podľa Dr. Van Epp-a sa hlboko zakorené vzory správania začnú prejavovať až po troch mesiacoch. Táto lehota je dôvodom prečo on a ďalší odborníci na vzťahy odporúčajú, aby ste na romantický vzťah išli pekne pomaly.

Nižšie uvádzame pár spoločných varovaní, ktoré by ste si mali podľa výskumníkov a odborníkov všímať vo vzťahu.

1. Vyhlasuje sa za „Drama Queen“. Dajte si pozor na ženy, ktoré nie len že sa vyhlasujú za Drama Queens, ale ešte sa aj v tom vyžívajú. Drama Queens často prelietavajú z jedného emočného extrému do ďalšieho. Keď život vyzerá trochu nudne alebo nezaujímavo vykukne na povrch ich spôsob rozvírenia kontroverznosti. Často sú impulzívne a vyžadujú si byť celý čas stredobodom pozornosti. Zaujímavé je, že Drama Queen nie je len charakterová vada. V skutočnosti môže ísť o psychologickú poruchu zvanú „Histrióská porucha osobnosti“ (vygooglite symptómy). Kto vie?!

vzťahu, vzťah,

Drama Queens môžu byť veľmi lákavé a atraktívne na začiatku vzťahu, pretože sú zdanlivo spoločenské a zvodné osobnosti, ale konštantná dráma v dlhotrvajúcom vzťahu robí ľudí nešťastných.

2. Nemôžete vystáť jej priateľov. Nemusíte byť najlepší kamaráti s jej priateľmi, ale ak vás myšlienka trávenia času s jedným z nich privádza do nechute, potom máte dôvod aby ste pouvažovali nad spoločným vzťahom. Múdrosť starého príslovia hovorí: „Vrana k vrane sadá.“ Vaša priateľka má pravdepodobne veľa spoločného s kamošmi – podobné zaujmi, povahy a presvedčenia. Pretože nie ste v láske s jej kamošmi, skôr si všimnete ich otravné dráždivé správanie a vlastnosti. Ale pretože ste očarený čajočkou, na NEJ to budete pravdepodobne ignorovať.

Takže ak ich neviete teraz vystáť, je dosť pravdepodobné, že sa neskôr pri svojom partnerovi budete cítiť rovnako. Nebuďte prekvapený ak po rozplynutí „hmly lásky“ bude vaša priateľka rovnaká ako jej otravní kamoši.

3. Tvrdí, že všetci jej ex sú hlupáci. Je tu tá možnosť, že každý muž, s ktorým randila bol naozaj blbec. V tom prípade, čo to hovorí o jej úsudku a jej osobnosti, ktorá ju priťahuje k looserom? Taktiež to znamená, že ste pravdepodobne tiež hlupák, keď že ľudia majú tendenciu riadiť sa rovnakými pravidlami cez vzťahy. Ešte pravdepodobnejšie je, že niektorí – ale nie všetci jej ex boli hlupáci, ale ona bagatelizuje jej úlohu vo vzťahoch.

Tento scenár len ukazuje nedostatok seba-uvedomelosti a ochoty prevziať zodpovednosť. Všetci vieme, že ľudí vyhodili z práce, dostali zlú známku alebo dostali kopačky, pretože ich šéf žiarlil, profesor nedokázal pochopiť a priateľka bola hlupaňa. Nikdy to nie je ich chyba. Vyhýbajte sa týmto osobám ako moru.

4. Podvádza. Všetci vieme, že dôvera je dôležitým aspektom silného, zdravého vzťahu a je ťažké veriť niekomu kto podvádza po celý čas. Ak podvádza zamestnancov, priateľov a rodinu je pravdepodobné, že bude aj vás.

5. Zaobchádza s čašníkmi ako s hovnami. Dôležité informácie o nej sa dozviete zo správania, ktoré uplatňuje na cudzích ľudí, najmä takých, ktorí „obsluhujú“ ako čašníci, barmani, alebo bankoví úradníci. Psychológovia zistili, že spôsob akým zaobchádzajú jednotlivci s cudzími odzrkadľuje ich empatiu, sociálne cítenie a vyzretosť morálneho myslenia – rovnaké atribúty, ktoré sú podľa vedcov nevyhnutné pre zdravé vzťahy.

6. Očakáva, že sa k nej budete správať ako ku princeznej. Ak ide osoba do vzťahu s tým, že si nárokuje aby jeho/jej potreby boli prednejšie ako druhej osoby výsledkom sú zášť, pohŕdanie a hnev. Buďte na pozore pred zjavnými náznakmi, že vaša partnerka má „princeznovské“ správanie. (Tip: Má vyšité slovo „princezná“ na zadku svojich teplákov.)

7. Neustále sa hádate. Nie je nič zlé na občasných konfliktoch. Dokonca ak je to raz za čas, tak to prospieva. Ale ak sa hádate neustále, tak je to problém. Výskumníci zistili, že v šťastnom vzťahu pomer pozitívnej interakcie k negatívnej musí byť 5:1. Ak máte pomer obrátene, budete nešťastný. A nesnažte sa presvedčiť, že akonáhle to bude medzi vami vážnejšie veci sa zlepšia. Prvých pár rokov je obdobie medových týždňov. Ak sú veci zlé už v ranných štádiách vzťahu ste vo veľkej kaši.

vzťahu, vzťah,

8. Nahnevá sa keď chcete tráviť čas s kamošmi. Každý vie aké je dôležité, aby ľudia trávili čas so svojimi kamošmi. Nanešťastie niektoré ženy to nechápu a nakopávajú priateľové gule vždy, keď chce tráviť čas so svojimi parťákmi – alebo nalieha, aby mohla ísť s ním. Dobrá žena vás v skutočnosti povzbudí aby ste s nimi trávili čas a chápe, že je to dobré pre vašu celkovú pohodu, čo je vlastne dobré pre váš vzťah ako taký.

9. Nikdy sa neospravedlní, alebo neprevezme zodpovednosť, keď niečo urobila. Psychológovia hovoria schopnosti rozpoznať a prevziať zodpovednosť za nevhodné správanie svedomitosťou, čo je dôležitým atribútom na udržanie zdravého vzťahu.

„Čo chcete vidieť je partner, ktorý si ihneď prizná, že konal nesprávne bez nejakého odmietavého postoja a zapierania. Dlhé argumenty, ktorými musíte presviedčať  ju/jeho, že konal nesprávne alebo by sa mal cítiť vinný sú dôvodom na obavy.“ hovorí Van Epp.

10. Má zlý vzťah s rodinou. Ak myslíte tento vzťah vážne, pravdepodobne sa stretnete s jej rodičmi a rodinou. Sledujte ako s nimi komunikuje. To ako sa cíti pri svojej rodine často ukazuje jej pravú tvár. Vzory správania, ktoré má zaužívané pri istom type vzťahu sa zrejme odrazia aj na tom vašom. (Van EPP). Ak si vedie dobre so svojou rodinou – super. Zrejme zažijete to isté vo vašom vzťahu. Ak však je chladná a drží si odstup od rodiny, našľapujte opatrne. Môžete mať neskôr rovnakú skúsenosť.

Samozrejme sú výnimky, kedy skutočne jablko padá ďaleko od stromu. Ak ju jej rodina zneužíva a pod. jej odstup je pochopiteľne dobrá vec.

11. Nieje Je flexibilná. A tým nemyslíme, flexibilitu v spálni. Odborníci na vzťah a manželstvo zistili, že flexibilita – schopnosť ísť s prúdom a prispôsobiť sa meniacim podmienkam – je dôležitým atribútom pre úspešný vzťah. Ak vaša priateľka nie je ochotná robiť kompromisy alebo je rozčúlená, keď veci nejdú podľa plánu smerujete k problému.

Ako zistíte, že vaša frajerka je ten typ? Choďte na dovolenku, ideálne do krajiny tretieho sveta, kde sa veci nebudú vždy vyvíjať  ako sa plánovalo. Alebo rovnako dobré je vziať ju kempovať. Odmieta ísť kempovať aspoň raz? To je veľkým varovným signálom.

12. Nezdieľate žiadne kľúčové hodnoty, alebo ciele. Nezáleží na tom, ako veľmi sa máte radi, ak vaša priateľka a vy nie ste na tom rovnako pokiaľ ide o hodnoty alebo životné ciele. Výskumníci hovoria, že páriky, ktoré zdieľajú spoločné ciele a hodnoty majú silnejšie vzťahy.

13. Je násilná. Vedeli ste o tom, že ženy začínajú rovnako domáce násilie, niekedy dokonca častejšie ako muži. Jasné, ublížiť vám neublíži, ale keď začína byť násilná pri tom ako sa hádate je to varovný signál na ukončenie vzťahu. Sú isté neklamné emocionálne situácie, pri ktorých niečo urobila a urobí to znova. Nenechajte to tak – facky môžu vyústiť do použitia zbraní.

vsťah, vzťahu

14. Vie vás oceniť. Pocity uznania udržiavajú vzťah silný s ľahkým priebehom. Nezáleží na tom ako veľmi trpíte alebo ste na tom zle stále vás podporí a ocení.

Potrebujete ešte pomôcť ohľadom správnej voľby? Prečítajte si náš článok Ako zistíte, že je tá pravá.

Zdroj: theartofcharm.comloveisrespect.orgartofmanliness.com

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *