12 Užitočných Tipov pre Moderného Gentlemana - PravýMuž.sk

12 Užitočných Tipov pre Moderného Gentlemana

V tomto článku nebudeme rozoberať otrepané tipy ako “otvor žene dvere”. To sú veci, ktoré by mal automaticky ovládať úplne každý. Pôjdeme trošku hlbšie.

Tieto tipy sú tu preto, aby sa osoba s vami cítila príjemne a bezpečne. Myslite na to.

Buďte Neustále v Pozore

Gentleman by mal mať šiesty zmysel. Mal by dokázať rozoznať situácie, kedy je potrebné stať sa hrdinom všedného dňa. Žena s kočíkom potrebuje podržať dvere. Slepý muž potrebuje pomôcť s navigáciou. Chceš si dať vodu počas čakania na večeru? Možno by ju radi aj ostatní.

Našim cieľom by malo byť to, aby sa ostatní okolo nás cítili, že je o nich postarané. Nie je to žiadna špeciálna superschopnosť, stačí len odtrhnúť oči od mobilu a vnímať svet okolo seba.

Bežte Proti Ohňu

Ľudia majú tendenciu očakávať, že pomôže vždy niekto iný. Nemôžme za to, sme tak nastavení. Ak niekto krváca, každý chce pomôcť, ale všetci očakávajú, že pomôže niekto druhý. Nestalo sa raz, že niekto videl oheň, no nezavolal hasičov, pretože si myslel, že ich už dávno zavolal niekto iný. Problém bol, že si to mysleli všetci.

Toto sú už extrémne prípady, no v menšom merítku sa takéto situácie dejú každý deň. Ženu obťažuje v MHD opitý muž a nikto nepovie ani slovo. Starý muž má problém vyniesť nákup hore schodami, no všetci len prechádzajú okolo. Zmätení turisti pozerajú do mapy a my ich nechávame trápiť sa.
Zastavte sa a pomôžte im.

Nechajte sa Najprv Najesť Iných

Nie je nič horšie, ako keď sa 18-ročný chalan v najlepšej kondícií ponáhľa zabrať si voľné miesto v MHD, než si tam sadne niekto iný – starší. Buďme preto mužmi, ktorí najskôr nechajú prejsť ostatných. Áno, hovorím aj o vás, šoféroch z Košíc, ktorí neviete, čo je zipsovanie.
V každom prípade, toto pravidlo má niekoľko výnimiek.

  1. Ak vchádzate so ženou do neznámeho alebo tmavého priestoru, choďte vždy prvý, aby ste sa presvedčili, že je v miestnosti bezpečno.
  2. Ak idete hore schodami, je to trošku komplikovanejšie. Na jednu stranu by ste nemali ísť za dámou, aby nemala pocit, že jej zadok naráža na vašu tvár, na druhú stranu, ak sú schody príliš strmé a vaša dáma nemá ideálnu obuv, je vhodnejšie byť vzadu, aby poprípade spadla do vášho náručia.
  3. Ak spolu nastupujete do taxíka a nie je možné nastúpiť z druhej strany, nastúpte prvý, aby sa vaša dáma nemusela presúvať naprieč zadnými sedadlami.

Oslovujete ženy “Slečna” Alebo “Pani”,  aspoň kým Vás Neopravia

Moje osobné pravidlo je, že ak by to mohla byť moja alebo niekoho matka, použijem slovo pani, inak používam slečna. Veľmi príjemné pocity spôsobíte, ak skupinu starších žien nazvete “dámy”.

Kráčajte po Správnej Strane Chodníka a Svojej Dámy

V minulosti kráčal muž bližšie k ceste preto, že ulica bola plná koňov a ich smradľavých výkalov. Dnes, o 150 rokov neskôr, je to veľmi podobné. Len jazdia autá.

Extra tip! Dáma by mala kráčať vždy po vašej ľavej ruke. Táto tradícia vznikla ešte v stredoveku, kedy mal mať muž pravú ruku voľnú, aby v prípade nebezpečenstva mohol rýchlo tasiť meč. Neskôr to bolo preto, aby mal muž voľnú ruku na salutovanie. Dnes nič z tohoto potrebovať zrejme nebudete, no prečo nie.

Aj tu však existuje výnimka. Kabelka ženy by vždy mala byť na opačnej strane od vás. Ak má žena kabelku na pravom ramene, prispôsobte sa a kráčajte po jej lavici. Nezabúdajte, že toto nie je o striktnom dodržiavaní etikety, ale o tom, aby sa vaša spoločnosť cítila dobre.

Počkajte, kým Vaša Dáma Vojde Domov

Rozlúčite sa so ženou, s ktorou ste strávili večer, pravdepodobne ako správny gentleman pred jej domom. Počkať však tých 10-15 sekúnd, než vojde dnu, aby ste sa presvedčili, že sa naozaj nič nestane, to vás nestojí nič a dojem to urobí navždy.

Objednajte za Oboch

Ak sedíte v reštaurácií, pred príchodom čašníka zistite, čo si vaša dáma praje a objednajte to vy. V praxi by to vyzeralo asi takto:

Vy: Na čo máš chuť?
Vaša seňorita: Tá kačica vyzerá úžasne.
Čašník: Vybrali ste si?
Vy: Áno, dáma si dá kačicu a ja vás poprosím lososa. A k tomu fľašu…

Ak si objednáva niečo, čo si vyžaduje ďalšie informácie (stupeň prepečenia steaku), čašník sa väčšinou spýta jej priamo.

Extra tip! Nechajte si odporučiť víno, ktoré sa k JEJ jedlu hodí najlepšie a objednajte ho.

Ponúknite Starším Ľuďom a Ženám s Deťmi Dáždnik

Že by ste mali držať dáždnik nad svojou dámou, to je, aspoň dúfame, samozrejmosť. No skutočné gentlemanstvo je v tomto prípade držať dáždnik nad cudzími ľuďmi.

Darovať dáždnik staršej pani, ktorá vzala svoje vnúčatá do parku a nebola pripravená na takúto zmenu počasia, to je jednoducho správna vec. Bodka.

A ešte niečo, samozrejme že je správne ponúknuť svoj dáždnik aj žene vo vašom veku. ALE! Musí to byť nezištná pomoc, neznamená to, že máte automaticky nárok na jej číslo.

Naučte sa Vymeniť Koleso

Viete, čo je najasexuálnejší moment, aký môže žena s mužom zažiť? Keď stojíte na krajnici s defektom a vy voláte pomoc. Nevedieť si rady v takýchto situáciach je navyše nebezpečné a nezodpovedné. Čo ak nebudete mať signál? Alebo nebudú môcť najbližšie 4 hodiny prísť…

Ak ste to nikdy predtým nerobili, je čas sa to naučiť – hneď TERAZ. Na internete máte plno návodov.
Buďte hrdinom všedného dňa, naučte sa meniť koleso.

Darujte Kvety

Málokedy sú kvety zlý nápad. No mali by ste vedieť, aké kvety má rada. Nie každá má rada ruže, pre väčšinou žien je to klišé a vaša stávka na istotu. Tulipány či pivoňky ukazujú predsa len trochu viac originality.

A nepreháňajte to. Poslať žene 60 ruží kričí, že sme neistý, zúfalý a snažíte sa ju získať kvetmi, keď už to nedokážeme svojou osobnosťou.

Otvárajte Dvere – Všetkým

Otváram dvere každému. Ženám, mužom, psom..
Aj to sa však dá pokaziť. Preto pár tipov:

  • Ak sa otvárajú smerom k vám, podržte ich, uhnite a nechajte osobu prejsť. Vojsť dnu a naťahovať sa, aby ste ich podržali, to je skôr divné než zdvorilé.
  • Ak sa otvárajú smerom od vás, vojdite dnu a podržte ich, kým osoba prejde. Opäť, zostať vonku a naťahovať sa, aby ste ich podržali, to je skôr divné než zdvorilé.

Oblečte sa na Príležitosť

Toto by mala byť samozrejmosť, ale nie je. No na túto tému už toho bolo popísané mnohé. Ak ste pozvaný, oblečte sa adekvátne. To, že sa v obleku necítite dobre, nie je dobrá výhovorka, to je najhoršia forma nedostatku rešpektu. Ak nemáte oblek, kúpte si ho. Ideálne ešte dnes. Nevyznáte sa v nich? Tento článok vám pomôže.


gentlemani_logo

Martin Bohunický – Bol som ten typický nesebavedomý chlapec, ktorý sa nebral vážne, preto nikto nebral vážne ani mňa. Viem že tam, kde som bol ja, sú dnes desaťtisíce mužov. Drieme v nich veľký potenciál, no nedokážu sa prejaviť. Nikdy nie je neskoro začať. Pridaj sa ku mne a poďme sa stať spolu lepšími mužmi.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *