Rolák, sportové sako, sako, oblek, pravymuz.sk

Kompletný Sprievodca Svetom Rolákov

V tomto článku sa dnes budeme podrobne venovať rolákom. Alebo známym aj ako Polo-neck. Prejdeme si ich históriu, k čomu sa najlepšie hodia, ako ich nosiť a na čo dbať keď si ich budeme chcieť kúpiť.

Turleneck, rolák, sprievodca rolákmi

V Prvom Rade, Definícia Roláku

V podstate sa jedná o sveter, ktorý má vysoký golier zrolovaný na dol, ktorý zakrýva väčšiu časť krku. Tradičný polo-neck alebo turtleneck, ako sa im hovorí v angličtine ma golier vždycky prehnutý nadol, je štíhleho strihu a sedí obtiahnuto na tele. Zvyčajne, golier roláku je vyrobený z rebrovaného úpletu, zatiaľ čo jeho telo je vyrobené z klasického úpletu. Rebrovanie je nutné k tomu aby ste golier vedeli pohodlne pretiahnuť cez hlavu a zároveň sedel pevne okolo krku.

Bratranec roláku mock-neck (falošný krk), tak isto zakrýva krk, ale nieje zrolovaný nadol. Ja osobne, nemám veľmi rád tento typ, pretože väčšinou je jeho golier príliš tenký a po chvíli sa začne krútiť, strácať tvar a neprilieha dobre na krk.

História Roláku

Ak sa chceme pozrieť na históriu rolákov, musíme ísť veľmi ďaleko v mužskej móde aby sme ich našli. Začali sa nosiť už 15. storočí na západnej pologuli. Ak sa pýtate prečo, bolo to hlavne kvôli praktickým účelom, rolák udrží váš krk v teple, čo sa hodí najme v chladnejších obdobiach roka. Vďaka tomu, nikdy v podstate nestratili na popularite až do 19-stého storočia, kde sa stal rolák najme odev robotníckej triedy alebo námorníkov. Určite ste si ich všimli, práve na námorných dôstojníkoch vo filmoch.

Dunkirk
Kenneth Branagh ako veliteľ vo filme Dunkirk, má oblečený biely rolák pod tmavomodrou námorníckou uniformou

To bol hlavný dôvod prečo tento sveter prestali nosiť aristokrati a gentlemani. V podstate to bol praktický odev a nestal sa módnym až kým ho v dvadsiatych rokoch, nezačal nosiť nočný Anglický dramatik a herec Noel Coward. Stal sa tak populárnym, že bol následne prijatý hnutím takzvaného Preppy štýlu. Pretože ľudia chceli niečo, čo by bolo o čosi viac neformálne a mohli to nosiť namiesto košele a kravaty. Hlavne počas chladnejších dní v roku. Odvtedy si roláky zažívali vzostupy aj pády. V 80. rokoch boli veľmi populárne a zanedlho po nich dopyt veľmi rýchlo klesol.

noel coward rolák
Mladý Noël Coward, ktorý ma oblečený biely rolák pod tmavým sakom.

Pamätám si keď som mal ja svoj prvý rolák, bolo to asi pred osemnástimi rokmi, práve v dobe keď neboli veľmi populárne. V posledných rokoch však došlo ku nárastu ich popularity, najme medzi mužmi čo sa radi obliekajú elegantne, preto že je to časť odevu ktorá ľahko dopomôže odľahčiť príliš formálny vzhľad.

Rolák váš krk drží prirodzene v teple a tak tiež nemusíte mať kravatu, alebo motýlika a stále budete vyzerať reprezentatívne. Čo z neho robí ideálneho spoločníka služobné na cesty v zimných mesiacoch.

Rolák, sako, pravýmuž.sk

Ako by mal Rolák Sedieť

Rolák by mal byť predovšetkým pohodlný, strihom slim fit obtiahnutý na tele, ktorý siaha pod pás. Väčšina rolákov je pomerné dlhá, tak že si ich môžete zastrčiť do nohavíc, aby nevytŕčali. V 80. rokoch boli roláky veľmi voľné a široké. Osobne si ale myslím, že to nieje veľmi módne, pretože tento typ svetru sedí okolo krku veľmi tesne, zatiaľ čo na tele je plandavý, čo vyzerá zvláštne.

Roláky sa predávajú v rôznych hmotnostných triedach, niektoré sú extrémne tenké, tieto sú vhodné do kancelárie ako skvelá náhrada za košeľu. Iné sú zas hrubé, zvyčajne vyrobené z vlny, ktoré sú určené na to aby vás udržali v teple, môžete pod nich nosiť tielko.

Rolák, rifle, sako, inšpirácia, pravýmuž.skcamicie-29

Tenké a priliehavé roláky vyzerajú elegantne a zaujímavo, nebudú asi však pre všetkých, ukazujú totiž každú nedokonalosť vášho tela. Či už nosíte rolák zastrčený, alebo nie, je to v podstate jedno. Je to len na vás. Osobne však rád nosím rolák zastrčený, ak ho kombinujem s oblekom alebo sakom. Naopak, ak sa jedná o menej formálnu kombináciu, ponechám ho na vrchu nohavíc.

Brain Sacawa oblečený v roláku a kabáte.
Brain Sacawa (zakladateľ stránky hespokestyle.com) oblečený v roláku a kabáte.

Ako Nosiť Rolák a s Čím ho Kombinovať

  • Väčšinou nosím roláky priamo na tele alebo s tenkým tielkom. Nikdy som si pod rolák nezobral polokošeľu alebo hocičo iné s golierom. A určite sa vyhnite košeli, pretože to jednoducho vyzerá divne ak presvitá jej štruktúra navonok. Dokonca je niekedy aj tielko už príliš veľa. Tak že je to len na vás. Pozrite sa na seba do zrkadla pred tým než vyrazíte na ulicu, pretože obrysy trička alebo košele pod rolákom… to skrátka vyzerá zvláštne.

rolák, obtiahnutý, slimfit, pravymuz.sk

  • Roláky sú super spôsob ako z neformálniť obleky. Skvelá kombinácia je napríklad šedý rolák s tmavomodrým oblekom. Vytvorí to veľmi odlišný dojem, než keby ste si k tomu istému obleku obliekli bielu košeľu a kravatu.
rolák, oblek, šedý, pravýmuž.sk
Kombinácia šedého roláku s tmavomodrým oblekom, vám pomôže vytvoriť menej formálny vzhľad
  • Rolák ma schopnosť zjemniť vaše oblečenie, ale pritom budete stále dobre oblečený. Videl som niektorých ľudí kombinovať rolák z pruhovanými oblekmi. Táto kombinácia, je podľa môjho názoru už trocha príliš, pretože pruhovaný oblek je o mnoho formálnejší než bežné obleky. Avšak je to len na vás.
rolák, smoking, nevhodná, kombinácia
Rolák a smokingy, nejdú ruka v ruke
  •  Rolák sa taktiež dá dobre použiť, ak potrebujeme trocha zjemniť formálnosť dvojradového saka, alebo obleku.
dvojradové sako, rolák, štýl, pravýmuž.sk
Kombinácia šedého dvojradového saka a bieleho roláku je obzvlášť vydarená
dvojradové sako, rolák, štýl, pravýmuž.sk
Ak chcete zjemniť svoj príliš formálny kockovaný oblek, tmavý rolák je odpoveď
  • V nedávnom Pitti Uomos (najdôležitejšia svetová výstava panských odevov a doplnkov vo Florencií) som tiež videl, že muži mali rolák, ktorý bol pomerne tenký a na ňom mali veľkú džínovú košeľu a celé to bolo zakončené plášťom alebo kabátom. Bolo to už na prvý pohľad veľmi nápadné a extravagantné. Takúto kombináciu doporučujem len ľuďom čo sa neboja experimentovania a vedia čo robia. Mne osobne sa tento look veľmi nepáči.

rolák, denim košeľa, inšpirácia, moda, pravymuz.sk

  • Špinavobiela, šedobiela farba je naozaj dobra voľba pre rolák, najme v zime, pretože je v kontraste s tmavšími kúskami oblečenia, ktorých je poväčšinou prevažné množstvo v mužskom šatníku. Pri kúpe roláku v tejto farbe si však dajte pozor na jeho hrúbku, môže sa totiž stať že, ak bude príliš tenký, budú vám presvitať bradavky. Alebo bude silno vidno obrysy nohavíc a opasku, keď ho nebudete nosiť zastrčený, čo vyzerá veľmi zle.
biely rolák a tmavá bunda
Biely rolák s tmavou bundou a svetlými nohavicami
  • Roláky majú zvyčajne tendenciu vyzerať lepšie s kratšími strihmi vlasov. Tak že ak máte radi dlhšie strihy, asi ich radšej nenoste.
  •  Ak máte radi roláky môžete ich skúsiť skombinovať s džínsami a vysokými topánkami. Na vrch, povedzme hráškovo zelený kabát alebo bundu.

Jednou s najväčších výziev pre roláky je kombinovať ich s ostatným oblečením, tak aby to vyzeralo veľmi dobre. Zistil som, že ak sa budete držať konceptu kontrastu a harmónie, budete vždy dobre oblečený.

Pozrite sa aj na náš predchádzajúci článok, kde sa dozviete ako správne kombinovať kravatu s košeľou.. 

Kontrast a Harmónia

Pod pojmom harmónia mám na mysli, že si vyberiete farbu, ktorá dopĺňa vaše sako alebo nohavice. Vzhľadom k tomu, že roláky sú vyhradené na chladnejšie obdobia roka, je rozumnejšie používať viac tlmené farbené schémy, ktoré vytvoria harmóniu s ostatným oblečením a doplnkami.

Pod pojmom harmónia mám namysli, že farby musia byť zreteľne odlišné, pretože ak všetko v rovnakej farbe, neladí to. Dosiahnete tým len jednoduchý monochromatický vzhľad, ktorý jednoducho nefunguje.

Rolák, sportové sako, sako, oblek, pravymuz.sk

Na čo Dbať pri Kúpe Roláku

Určite si zaobstarajte rolák, ktorý je možné vyprať v pračke, pretože sa v nich budete o čosi viac potiť, napríklad keď pôjdete z chladnejšieho prostredia do obchodného domu. Kvôli tomu budete prať rolák asi o niečo častejšie a keď že suché čistenie v práčovni je pomerne drahé, tak by rolák by mal byť z materiálu, ktorý viete oprať sami doma. Tak že najlepšie bude asi bavlnený, bavlna však nemá až také dobré izolačne vlastnosti. Ak budete chcieť niečo do väčšej zimy siahnite po ovčej vlne.

Z vlastnej skúsenosti viem, že z dôvodu častejšieho prania my roláky nevydržia tak dlho, ako ostatné svetre. Za krk v teple to ale určite stojí.

Pletený rolák
Pletený vlnený rolák

Pokiaľ ide o farby, myslím si že sivá a hnedá sú fantastickými spoločníkmi na zimnú sezónu, to by mali byt prvé farby, do ktorých by som odporúčal investovať peniaze. Pretože vo všeobecnosti dobre ladia s inými klasickými farbami, ktoré sa zvyčajne v zime nosia. Ak by ste chceli pridať ďalšie farby, krémová farba je skvelá, ale materiál musí byť dostatočné hustý, aby ste pod ním nevideli žiadne obrysy.

Môžete sa tiež hrať s vínovou, alebo tmavou olivovo zelenou. Odtiene khaki sú taktiež dobré. Vyhol by som sa ale určite námorníckej modrej, pretože táto farba je zvyčajne príliš podobná zimným bundám a kabátom a potom sa to všetko zlieva a vznikne monochromatický vzhľad o ktorom sme sa bavili vyššie.

Roláky_vínová_sivá_olivová

Aký váš názor na roláky? Ako ich zvyčajne kombinujete? Podeľte sa o svoj názor v komentároch nižšie alebo na našej FB fan page.

Zdroj: blacklapel.comthedarkknot.comgentlemansgazette.comdanjohn.ithespokestyle.com

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *