Spoločenskej
|

O Spoločenskej Zodpovednosti

Bežný čitateľ portálov zameraných na moderného gentlemana by pri pohľade na témy článkov mohol ľahko nadobudnúť dojem, že ide o veľmi sebecký fenomén. Skoro všetky texty sa týkajú toho, ako sa má muž obliekať, správať k najbližšiemu okoliu, tie lepšie napíšu aj to, čo by mal čítať. Dnes sa vydáme na menej preskúmaný chodníček, ktorým sú gentlemanské hodnoty a ich napĺňanie. Začneme jedným všeobecnou, ktorým je spoločenská zodpovednosť.

Čo to je?

S pojmom spoločenská zodpovednosť ste sa už mohli stretnúť v niektorých korporáciách. Ide v podstate o napĺňanie priznaných spoločenských záväzkov. Zamestnanci tak vo svojom pracovnom čase napríklad opravujú detské ihriská, prípadne firma zaplatí koncert známeho umelca. Jednoducho, firma a jej zamestnanci vracajú spoločnosti niečo zo svojho úspechu.

O hodnotách

Pre gentlemana je spoločenská zodpovednosť veľmi podobná, iba sa vykonáva v menšom meradle. Ak sa chce muž nazývať gentlemanom, musí sa najskôr stať dobrým človekom. Nie v očiach spoločnosti – to je na Slovensku skôr opačný problém – ale najmä z pohľadu hodnôt. Gentleman je prísny na seba a láskavý k okoliu. Čo odoprie sebe, to musí dopriať ostatným okolo seba. A tu tkvie základ jeho spoločenskej zodpovednosti.

Najbližšie okolie

Netýka sa iba členov vlastnej rodiny. Každý nemá to šťastie, aby si bol s príbuzenstvom blízky. Čo však urobiť môžete, je ponúknutie pomoci susedom. Starší človek, ktorý sa už ťažko hýbe, ocení, ak mu nakúpite a veci prinesiete. Na ďalšie príklady iste prídete sami, toto je základný okruh a ľudí v ňom poznáte.

Širšie okolie

Gentlemana charakterizuje oblek, tak ho použijeme ako príklad. Keď muž mení šatník a zmenšuje ho smerom k elegantnej jednoduchosti, vezme všetky nositeľné veci, ktoré sú prebytočné, a odnesie ich do najbližšieho krízového domova. Tam ich už prerozdelia potrebným. Toto je širšie okolie. Sú to neznámi ľudia, ktorí potrebujú pomoc, prípadne radu. Do tohto okruhu spadá aj rada evidetne zmätenému turistovi. Pridajte sa k brigáde, ktorá odpratáva okolie vášho paneláku či ulice. Alebo jednu brigádu zorganizujte, ak sa už stav nedá vydržať a kompetentní to – obligátne – neriešia. Dielo dokončite, aj keby ste to mali urobiť sám. Dôležitý je výsledok. Každý gentleman koná podľa svojich možností.

Veľký okruh

Tu sa už dostávame na tú najširšiu úroveň. V dnešných historických časoch – tie spoznáme tak, že sa toho deje veľa a rýchlo – je obzvlášť v tejto krajine dôležité zachovať si tvár. Gentleman nedáva, ani nepýta úplatok. Od svojich volených zástupcov – od obce po parlament – vyžaduje dôsledné plnenie svojich povinností. Vo svojom okolí vysvetľuje, ale nepresviedča – každý má právo na svoj názor, ale mal by poznať fakty.

Toto je spoločenská zodpovednosť, ktorú na svoje plecia berie každý gentleman. Inak je len ďalším chlapíkom v obleku.


Manners LogoSvet ženú vpred v istom období nové myšlienky, inokedy sa ľudstvo obracia do minulosti, aby v nej našlo pevnú pôdu pod nohami – tá sa s rýchlym spoločenským vývojom často stráca. Jednou z tých zabúdaných súčastí ľudstva je skutočné gentlemanstvo. Skutočné v tom, že sa netýka len obliekania a ovládania etikety, ale vyznačuje sa najmä morálnou konzistentnosťou, spôsobom uvažovania, sebadisciplínou, neustálnym zdokonaľovaním ducha aj tela či kultúrnou úrovňou.

Similar Posts

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *