Heimlichov Manéver – Situácia Ktorá Vás už Nezaskočí

Prevedenie Heimlichov-ho manévru v 6 rôznych situáciach.

[dropcap]S[dropcap]te v reštaurácií a užívate si večeru s priateľmi, no odrazu zaznie ženský výkrik: „Dusí sa!“

Ospravedlníte sa spolu sediacim a s chladnou hlavou trielite ku zdroju výkriku. Nájdete vystrašeného muža, zvierajúceho si hrdlo. Očividne mu niečo uviazlo v krku. Požiadate rozrušenú ženu aby ustúpila a oviniete ruky okolo dusiaceho sa muža. Efektívne vytlačíte lastúru z mužových úst a tá úhľadne pristane do odpadkového koša. V reštaurácií vypuknú ovácie.

Srdečne potľapkáte muža po chrbte a poviete niečo vtipné na odľahčenie situácie. Vrátite sa k stolu a pokračujete v konverzácií kde ste prestali.

Situácie podobného typu môžu nastať kedykoľvek. Aj keď ste počuli frázu Heimlichov manéver nespočetne veľa krát, možno neviete, čo presne by ste v danej situácií urobili.


Dnes nastal deň, kedy si zapamätáte presné prevedenie Heimlichovho manévru

A nielen to, naučíte sa ho aplikovať na 6 rôznych situácií: na priemernom človeku, obéznom, na dieťati, tehotnej žene, psoch a dokonca na samom sebe.


Prvé, čo musíte urobiť, je správne vyhodnotiť situáciu.

Tento krok je dôležitý pri každom type situácie. Neaplikujte ihneď Heimlichov manéver na dusiaceho, možno to nepotrebuje. Opýtajte sa danej osoby, či dokáže rozprávať. Ak áno, znamená to, že má prístup k vzduchu a môže sa pokúsiť predmet vykašľať.

Ak osoba nevie rozprávať, vydáva škrekľavý zvuk, kašle, alebo vyzerá, že nedýcha – je čas na Heimlichov manéver.

  1. Prevedenie Heimlichoveho manévru v klasickom prípade
Heimlichov Manéver
Heimlichov Manéver

Vždy je dobré, ak je nablízku osoba, ktorá zavolá 911. Dusiaci môže upadnúť do bezvedomia a vy budete potrebovať pomoc.

5 úderov do chrbta: predkloňte dusiaceho, a udrite ho hranou dlane medzi lopatky

Heimlichov manéver: Pacient pri vedomí stojí alebo sedí. Objímeme ho zozadu, priložíme zatvorenú päsť jednej ruky na oblasť centrálneho nad bruška a druhá ruka objíme prvú ruku. Postihnutého ľahko predkloníme, ten otvorí ústa a vykonáme rázny úder smerom dovnútra a hore. Opakujeme najmenej 5 x, až kým daný predmet nevypadne z obete. Pacienta, ktorý upadol do bezvedomia už v priebehu neúspešných pokusov, necháme na zemi. Kľakneme si pozdĺž oboch stehien tvárou k jeho hlave vykonáme podobný manéver oboma rukami smerom hore a do hrudníka.

Technika je vhodná pre dospelých a deti vo veku 1 rok a staršie.

fa_choking3_consciouspregnant
Heimlichov Manéver – Tehotná žena

2. Prevedenie Heimlichovho manévru na tehotných ženách

Štandardné prevedenie manévru môže poškodiť rastúci plod, a preto musíme použiť upravenú verziu.

Urobte 5 klasických úderov medzi lopatky ako je uvedené v prvom kroku. Heimlichov manéver urobte tak, že ruky položíte vyššie ako štandardne. Palec by mal byť umiestnený a pritisnutý tesne nad miestom, kde sa stretávajú spodné rebrá.

3Prevedenie Heimlichovho manévru na obéznej osobe

Postupujte rovnako ako pri tehotnej žene.

4. Prevedenie Heimlichovho manévru na bábätkách

Deti si do úst veľmi často dávajú predmety. Všetko na čo dočiahnu skončí v ústach. Preto je tento postup veľmi dôležitý a vhodný pre deti 1 roku a menšie.

hwkb17_028
Heimlichov Manéver – dieťa

5 jemných úderov do chrbta: Sadnite si a oprite predlaktia o stehná. Podoprite s dlaňou detskú hlavičku, ale uistite sa, že dieťatu nezakrývate ústa a nevytáčate jeho krk. Urobte 5 jemných, ale pevných úderov do chrbta, ktoré by mali byť dostatočné na uvoľnenie predmetu v kombinácií s gravitáciou.

Heimlichov Manéver
Heimlichov Manéver dieťa

Vytlačte objekt: Ak predchádzajúci krok nepomohol, položte dieťa chrbtom na vaše predlaktie. Podoprite hlavičku dieťaťa tak, aby bola nižšie než telo. (viď obrázok) Dva až tri prsty položte tesne pod mostík (hrudnú kosť) dieťaťa a urobte päť rýchlych pohybov.

Tieto kroky opakujte až kým z bábätka nevypadne objekt.

self Heimlich 10_7_09
Heimlichov Manéver – Auto – manéver

5. Prevedenie Heimlichovho manévru na sebe 

Vo svojom obľúbenom kresle jete steak a sledujete akčný film. Zrazu prebieha akčná scéna a vy sa začnete dusiť chrupavkou. Nikto nie je po ruke, čo robiť? Aj keď sa nemôžete udrieť po chrbte, môžete na sebe urobiť Heimlichov manéver

  • Dajte ruku v päsť a položte palec pod hrudný kôš, tesne nad pupok, ako keby ste robili manéver na niekom inom.
  • Druhou rukou si chyťte päsť a stlačte oblasť rýchlym pohybom smerom dohora.
  • Ak to nefunguje, môžete sa nakloniť cez okraj stoličky, stola, alebo zábradlia a prudko vraziť hornú časť brucha proti okraju. (viď obrázok)

 

6Ako previesť Heimlichov manéver na psovi

 Môže sa to stať. Váš pes prehltne kosť a začne sa dusiť. Našťastie, Heimlichov manéver funguje aj na psoch.

pes
Heimlichov Manéver – pes

Uistite sa, že sa pes naozaj dusí: Psy po celý čas jedia divné veci a občas uviaznu v krku. Zvyčajne si vedia pomôcť samy a predmet vykašlú. Ak vidíte, že sa to deje, nechajte ho. Ak však pes nekašle, celkovo pôsobí, že panikári a ohmatáva si ťapkou krk, potrebuje pomoc.

Skontrolujte ústa: Pozrite sa do úst vášho psa. Ak zbadáte nejaký predmet pokúste sa ho vytiahnuť prstami. Nespleťte si malé kosti v hrdle psa s cudzím predmetom. Zranili by ste ho.

Údery do chrbta: Rovnako ako by ste to urobili s človekom, udrite medzi lopatky psa. Kým to budete robiť, môžete skúsiť zdvihnúť jeho zadné nohy nad hlavu, a tým pádom vám pomôže aj gravitácia.

Psí Heimlichov manéver: Prudké údery nezafungovali a pes sa stále dusí – načase použiť psí Heimlichov manéver.

  • Postavte sa za psa, a uchopte ho okolo pása
  • Položte päste tesne pod hrudný kôš a urobte 5 prudkých výtlakov
  • Vezmite psa k veterinárovi, i keď sa vám objekt podarilo vytlačiť. Veterinár musí prezrieť, či nenastali nejaké vnútorne zranenia.

Už ste niekedy robili Heimlichov manéver? Podeľte sa o svoje skúsenosti a tipy v komentároch.

Zdroj: artofmanliness.comzdravotnici.sk

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *