Toxickí ľudia

Toxickí Ľudia – Ako ich Odstrániť zo Svojho Okolia

Toxickí ľudia – Sú tu, aby znemožňovali náš osobný rozvoj.

Táto široká skupina ľudí – volajme ich „toxici“, môže naše napredovanie sabotovať z rôznych dôvodov. Toxici si môžu myslieť, že ak budeme napredovať, zmizneme z ich života. Môžu pociťovať, že naše napredovanie odkryje ich vlastné nedostatky. Alebo ich len vystraší myšlienka zmeny.

Príčiny sú menej dôležité, ale dôsledky môžu mať zo strany toxikujúceho podobu hnevu, odporu, frustrácie alebo manipulácie (v najhoršom prípade ich kombinácie). V každom životnom okamihu môžeme byť vystavení takýmto toxickým priateľom, rodinným príslušníkom, či kolegom, ktorí vedome alebo nevedome, ničia naše šťastie a rozvoj. Ak si to uvedomíme a rozhodneme sa s tým niečo urobiť, bude to ďalší krok pre našu pohodu, úspech a šťastie.

V tomto článku si ukážeme ako rozpoznať „toxických“ ľudí a kedy je vhodné sa ich zbaviť.

Ako rozpoznáme, že sú naozaj „toxickí“

„Toxický“ je v posledných dňoch často skloňované slovo, a tak sa pozrime, čo si pod tým môžeme predstaviť.

Niektorí ľudia sú otravní, nepríjemní, komplikovaní, doprosujúci sa, a pod. Títo ľudia nie sú toxickí v pravom zmysle slova. Sú len všeobecne nechcení. Od tejto (nesporne veľkej) skupiny ľudí si je dobré udržiavať menší odstup, ale nemusíte ich nutne vymazať zo života.

Toxicita má tiež svoju stupnicu. Na jednom konci sú priatelia zo strednej školy, ktorí dookola kecajú o tom, že netrávite spoločne dostatok času a na druhom konci vaša ex-frajerka, ktorá ešte stále ovplýva schopnosťou vyvolať vo vás záchvaty hnevu.

Samozrejme tolerancia toxicity je u každého iná. Samy sa musíte rozhodnúť, či si od druhej osoby len vytvoríte odstup, alebo ho rovno požiadate nech odíde z vášho života. Napríklad sestru môžete viac tolerovať ako spolupracovníkov, ale každý má iný druh vzťahu a prípustnú hranicu.

My však rozprávame o skutočnej toxicite – infikujúcej, metastázujúcej a vysávajucej život.

 • Toxickí ľudia sa vás snažia ovládať. Ľudia, ktorí nemajú svoj život pod kontrolou sa to snažia urobiť s vašim. Toxici ovládajú ľudí pomocou zjavných metód, alebo nepatrnej manipulácie.
 • Toxickí ľudia ignorujú vaše hranice. Ak stále niekomu opakujete, aby sa prestal správať tak ako sa správa a on stále pokračuje, táto osoba je pravdepodobne toxická. Rešpektovanie hraníc je prirodzená vec a toxickí ľudia sa vyžívajú v ich porušovaní.
 • Toxickí ľudia berú bez dávania. Dávanie a prijímanie je základom každého pravého priateľstva. Niekedy potrebujete podporiť a niekedy to potrebuje váš kamoš, ale vo výsledku je to viac menej vyrovnané. S toxickou osobou to tak nefunguje. Často od vás berie tak dlho, až kým nie ste ochotný dávať.
 • Toxickí ľudia majú vždy „pravdu.“ Nájdu spôsoby ako mať pravdu, i keď ju nemajú. Len zriedka (ak vôbec) priznajú, že niečo spackali, vypočítali alebo sa nesprávne vyjadrili.
 • Toxickí ľudia nie sú úprimní. Nehovorím o vychvaľovaní, zaobaľovaní alebo diplomatickom klamstve. Hovorím o do očí bijúcej nepoctivosti.
 • Toxickí ľudia milujú byť v pozícií obetí. Toxicita sa vyžíva byť obetným baránkom. Toxickí ľudia vyhľadávajú spôsoby, aby sa mohli cítiť utláčane, zosmiešnene alebo na okraji spoločnosti. Napríklad sa sústavne ospravedlňujú, vyhovárajú, alebo obviňujú.
 • Toxickí ľudia neprevezmú zodpovednosť. Časť ich myslenia vychádza z túžby vyhnúť sa zodpovednosti. Keď je svet neustále proti ním a oni sa môžu vyhnúť zodpovednosti, majú na koho zvaliť vinu za svoje činy a kvalitu života, to je to, čo kŕmi ich energiu.

 

Hovorí vám to niečo? Už viete diagnostikovať toxicitu. Aj keď nebude zjavná na prvý pohľad. V skutočnosti si nemusíte toxicitu všimnúť až kým sa nezamyslíte, či nemáte v okolí takúto osobu. Keď nemáme určené hranice, je to preto, že nevieme určiť symptómy.

Prečo je tak dôležité, aby ste odstránili toxických ľudí zo svojho života

Nestáva sa často, aby toxická osoba úplne sabotovala pokusy osobného rozvoja, ale nie je to vylúčené. Pri najmenšom sa jej podarí spomaliť váš pokrok. Chceli by ste niekoho vo svojom živote, kto sústavne nesúhlasí s tým, aby ste mali lepší život?

Samozrejme, že nie. Ale je ťažké uvedomiť si to, až kým nepochopíte príznaky toxicity na vlastnej koži. Pod vplyvom toxickej osoby sa dokonca môžete cítiť zle, nepríjemne a úplne zahanbene kvôli tomu ako napredujete. Môže sa stať, že prevezmete na seba toxické vlastnosti, ktoré na druhých neznášašate, pretože toxickí ľudia vás dovedú k tomu, aby ste sa sami natoxikovali.

Ako sa zbaviť skutočne toxických ľudí

Najskôr rýchle varovanie: odstránit toxických ľudí môže byť šokujúce. Tým chcem povedať, že je absolútne dôležité, aby ste ich odstránili zdravým a racionálnym spôsobom.

 • Uvedomte si, že je to proces: zbaviť sa toxických ľudí nie je jednoduché. Keď nerešpektujú vaše hranice teraz, tak nebudú ani neskôr. Nedajú vám pokoj napriek tomu, že im poviete nech odídu. Môžete im to povedať niekoľko krát, kým to skutočne urobia. Majte na pamäti, že vytváranieodstupu je postupný proces.
 • Nemajte pocit, že im dlhujete ospravedlnenie: každé ospravedlnenie, ktoré vyslovíte, pre vás znamená o mnoho viac ako pre nich. Ak uprednostňujete jednoduchší spôsob, povedzte im milo a pokojne, že ich už nechcete vo svojom živote a nechajte to tak. Čo im okolo toho poviete je skutočné na vás. Každý vzťah si vyžaduje rozdielny prístup.
 • Porozprávajte sa na verejnosti: nie je tajomstvom, že toxickí ĺudia sú agresívni alebo dokonca násilnickí. Ak si s nimi pokecáte niekde na verejnosti, výrazne tým znížite riziko. V prípade, že sa dostanete do problémov len sa zoberiete a odídete.
 • Zablokujte si ich na sociálnych sieťach: na sociálnych sieťach je oveľa väčší problém dodržiavať požadovanú vzdialenosť, takže nenechajte žiadne okno otvorené, aby vás nemohli tyranizovať alebo lichotiť vám. Máte dané hranice. Trvajte na nich. To znamená predchádzať tomu, aby vás mohli akokoľvek kontaktovať cez sociálne média. Nasledovať by malo odstavenie e-mailov a ďalších komunikačných spôsobov.
 • Nehádajte sa, iba preformulujte svoje hranice: pre toxcických ľudí je hádanie a bojovanie lákavé, to je presne to, čo toxickí ľudia robia. Po prípade sami sebe sľúbia, že sa vyhnú konfliktu. Pevne zopakujte svoje hranice a potom ukončte debatu. Nemyslite si, že vás daný človek len tak nechá, ale viete to pre nich urobiť menej zaujímavým a oni vás prestanú otravovať.
 • Pouvažujte nad napísaním listu: napísanie listu sebe samému bude akousi skúškou, ako budete konverzovať s druhou osobou. Neskôr sa k listu môžete vrátiť, ak by ste si potrebovali pripomenúť, prečo ste sa rozhodli danú osobu odstrihnúť zo života. Pretože toxickí ľuďia často robia všetko pre to, aby ostali vo vašom živote a vy budete potrebovať každú pomoc.
 • Pouvažujte nad vytvorením odstupu na miesto úplného odlúčenia: spomeňte si na osobu, o ktorej sme hovorili vyššie, tá ktorá nie je toxická, iba otravná. Nemusíte tieto osoby odstrihnúť úplne. Potrebujete si len vytvoriť odstup tým, že budete tráviť viac času s ostatnými priateľmi. A v mnohých prípadoch možno nebudete musieť robiť vôbec nič. Pamätajte: nikomu nedlhujete ospravedlnenie. Môžete pomaly miznúť z ich života až kým toxicita na vás neprestane vplývať.

 

Napriek tomu, je tu jeden špecifický scenár, v ktorom budete musieť zvládnuť veci trochu inak: keď toxickí ľudia sú vaši pokrvní príbuzny.

Čo robiť, ak toxická osoba je členom vašej rodiny

Toxický príbuzný je nepríjemná situácia. Neexistujú jednoduché pravidlá, ktoré sa dajú v tejto situácií uplatniť.

Avšak odstrihnutie sa od toxických členov rodiny, môže byť najdôležitejšia vec, ktorú urobíte. Rodina má špeciálny spôsob ako sa dostať pod kožu a priamo infikovať vaše myšlienky, správanie a rozhodnutia. Nemyslite si, že vás príbuzní môžu ovládať len preto, že máte spoločnú krv. Nemajú špeciálne práva, aby vám mohli pokaziť živoť. Na to nezabúdajte.

A to je dôvod, prečo si jednoducho musíte vytvoriť odstup od toxických pibuzných, či už na fyzickej alebo psychickej úrovni. Pri rodine je dôležité najmä pristupovať pokojne a robiť racionálne rozhodnutia, pretože od toho závisi ako sa bude váš príbuzensky vzťah odvíjať do budúcnosti. A domino efekt, ktorý by mohol nastať v rodine je oveľa väčší, ako pri priateľoch a kolegoch.

Takže sa opýtajte samého seba, aký nežiaduci efekt môže nastať pri vašich príbuzných? Naozaj sa môžete od nich odrezať? Nechajte si čas na uváženie a porozmýšlajte nad dôsledkami predtým, než sa rozhodnete.

Nechcem klamať: odstrihnúť sa od ľudí (špeciálne rodiny), môže byť jedno z najtažších vecí, ktoré budete musieť urobiť. Ale ako som povedala, je to tiež jedno z naj oslobodzujúcejších a život meniacich rozhodnutí, ktoré urobíte.

Zdroj: heysigmund.comtalentsmart.comartofmanliness.com

Similar Posts

3 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *