Muži, muž, pravý muž, kríza

Prečo sú Muži v Kríze a Ako z Toho Von?

Nikto sa nenarodí s vedomím, ako byť správnym mužom. Tento vzor by sme mali prirodzene dostať od otca a ostatných mužov okolo seba.

Čiže áno, mužov vychovávali pochopiteľne otcovia. Ako malého ma bral otec na ryby, chodili sme do hôr a bral ma na kolky. Učil ma opravovať bicykel, zakladať oheň a zapletať šibáky strieľať so vzduchovky. Ako malý som tieto veci dostatočne nedocenil a v mladosti som napr. proti chodeniu do hôr rebeloval, no mnoho týchto skúseností sa ku mne neskôr v pozitívnom zmysle vrátilo. Dnes si trúfam tvrdiť, že vďaka môjmu otcovi a mnohým ďalším vzorom, ktoré som si v mladosti našiel, som dobrým mužom.

Viem ale, že mnoho mužov toto šťastie nemalo. Či už to bolo o otcovi, ktorý z rôznych príčin pri synovi nebol, prípadne tam fyzicky bol, no nijakým spôsobom sa neangažoval. A tak vzniklo niečo, čo nazývame „kríza maskulinity“.

V mužoch sa začala prejavovať akási prázdnota. Akoby nám niečo chýbalo, niečo, čo nedokážeme pomenovať. Spoločnosť tieto potreby rozoznala a začala nám ponúkať falošné náplaste a náhrady – sex, moc či peniaze. Ak však cítiš, že ti ako mužovi niečo chýba, nepomôže ti ani 100 žien v posteli, ani 100 tisíc eur na účte, ani 100 ľudí, nad ktorými máš moc. Možno sa síce budeš krátkodobo cítiť lepšie, možno ťa to na chvíľku bude baviť, no prázdnota zostane. Ako keď ťa bolí zub a dáš si liek na bolesť. Je to len „ako“.

Primárna mužská túžba sa totiž v skutočnosti týka boja, dobrodružstva a krásy.

Boj

Nie je náhoda, že MMA je na takom vzostupe a praktizujeme bojové umenia. Áno, schopnosť ubrániť sa pred útočníkom a schopnosť ochrániť svoj domov a svoju rodinu je extrémne dôležitá, no úprimne, koľkokrát v živote tieto schopnosti využiješ a ako dlho musíš vlastne trénovať, aby si bol pripravený? Nie, bojové umenia sú primárne o návrate k maskulinite. Nie samotný boj, nie samotné údery, ale schopnosť zachovať pokoj a zvoliť správnu taktiku aj keď dostaneš ranu do nosa. Schopnosť nenechať sa ovládnuť agresivitou a v každom momente boja si plne uvedomovať svoju prítomnosť a svoje činy (v tomto prípade údery a techniky).

A nie je to len o fyzickom boji. Je to ten moment, kedy prídeš za svojim otcom a povieš mu prepáč. Je to tvoj biznis, ktorým chceš pomôcť zlepšiť svet. Je to ten dôvod, pre ktorý každé ráno vstávaš z postele. Je to boj s vlastnými emóciami, keď ťa niekto blízky podrazí. Pokiaľ muž žiadny boj v živote nemá a skrýva sa vo svojej bezpečnej zóne, vzniká spomínaná prázdnota.

Dobrodružstvo

Dobrodružstvo je viac o samotnom procese a ceste. Veľmi pozitívny vplyv na muža má doslovné dobrodružstvo – zdolávať končiare v Tatrách, nocovať pod holým nebom, vydať sa na cestu hrdinov SNP, či prejsť na bicykli Európu. Všeobecne je to ale o príbehoch a veciach, o ktorých môžeš rozprávať svojim vnúčatám. O autách, ktoré si šoféroval. Krajinách, ktoré si navštívil. Nábytok, ktorý si sám vytvoril. A potom o tých, ktoré im radšej povieš, až keď budú starší.

Krása

Krásou myslím ženy a s nimi spojenú lásku a vášeň. Všetci chceme v živote krásnu, inteligentnú a spoľahlivú ženu, a to pre úplne iné veci, než je len samotný sex. Či sa tomu chceme brániť alebo nie, muž potrebuje ocenenie a potvrdenie od svojej ženy, je to pre nás prirodzené. Ak všetko, čo robíme, nerobíme aj pre niekoho iného, naplnenie chýba.

Záver

Jediné, čo potrebujeme, je uvedomiť si, že sme dosť dobrí. Že to, ako nás ľudia vnímajú, nemá nič spoločné s tým, kým sme. Ak si si vedomý svojej ceny, nepotrebuješ ľuďom dokazovať hodnotu cez počet žien v posteli a množstvo peňazí na účte. Získaš tak priestor venovať sa oveľa podstatnejším veciam, ktoré tú prázdnotu v tebe naplnia.

Ak sa ti to podarí, bude tvoj život podstatne krajší. A ak bude tvoj život krajší a ty opäť budeš cítiť horieť tú mužskú energiu, zrazu budeš robiť krajšími aj životy ľudí okolo teba.

Ak máš iný názor, alebo sa chceš podeliť o svoju skúsenosť zapoj sa do diskusie na Facebooku!

Similar Posts

2 Comments

  1. Super článok a súhlasím…to dobrodružstvo, nepriazeň osudu a bolesť nás robí silnými mužmi. Väčšina dnešných mužov sú padavky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *