|

Záväzok nie je Strata Slobody

Menej je lepšie. Aj keď sme neustále presvedčovaní o opaku, v skutočnosti prináša príliš veľa možností a príležitostí niečo, čo sa volá paradox voľby.

V zásade to znamená, že čím viac možností máme, tým menej sme spokojní so svojim výberom, nech už si vyberieme čokoľvek. Každá cesta prináša svoje problémy a pri každom probléme sa človek pýta, či si vybral dobre.

Paradox voľby som zažil v mnohých ohľadoch života. V období, kedy sa v mojom živote striedali ženy viac, než by bolo zdravé. Tiež v období, kedy som netušil, kde chcem vlastne pokračovať vo svojom živote. Trnava? Nitra? Znova Bratislava? Nie to nie. V Brne je dobre. Ale Praha je väčšie Brno. A chcem vôbec zostať v Európe? Work&Travel na Novom Zélande? Farmy na Islande?

Ako som túto situáciu riešil? Oddialil som rozhodnutie tak, ako to len bolo možné. Bál som sa záväzku, veď by som stratil slobodu. Vieš čo? Budem žiť každý mesiac inde, mať každý mesiac nových kamarátov a v posteli stále iné baby.

Práve na svojich častých cestách do zahraničia a v časoch, keď mi posteľou prechádzala stále iná žena, som to pocítil. Áno, je to skúsenosť, áno, každá nová krajina a každá nová žena mi istým spôsobom niečo do života prinesie. No najkrajšie a najhlbšie skúsenosti potrebujú viac času. Potrebujú rok, 5 rokov, 10 rokov, 30 rokov, celý život. A tieto skúsenosti nikdy nezažijem, pokiaľ sa presťahujem každý mesiac, pokiaľ si raz nevyberiem jednu ženu a pokiaľ sa nebudem venovať jednému poslaniu.

Tak sa stalo. Výsledok? Záväzok na jedno miesto, k jednej osobe a na jedno podnikanie mi prineslo toľko možností a slobody, koľko by som nikdy inak nezažil. Ani keby som navštívil každú krajinu sveta.

Ak prvýkrát opustíš Slovensko, zažiješ obrovskú zmenu a masívnu dávku inšpirácie. No keď navštíviš krajinu č.20, nič extra sa nestane. Rovnako to platí pre viac peňazí, novú prácu, nových priateľov a novú milenku.

A tak som sa otvoril záväzku.

Rozhodol som sa budovať pevnejšie kamarátske vzťahy, pridal som v písaní a našiel si priateľku. Vybral som si jedno miesto na život. Áno, prišiel som o slobodu, nemohol som sa vyspať s každou príťažlivou ženou, žil som „nudný“ život, pretože žijem v okruhu 200 kilometrov od svojho rodiska a nežijem nomádsky sen na pláži v Thajsku. Ale objavil som niečo, čo v podstate nedáva zmysel: Práve v záväzku sa nachádza sloboda. Odmietol som alternatívy a oslobodil sa tým od paradoxu voľby.

Záväzok mi dal slobodu, pretože som prestal riešiť nepodstatné veci. Záväzok mi dal možnosť sústrediť sa len na to, čo ma robí šťastným a spokojným. Záväzok mi uľahčil rozhodnutia a zobral preč strach, že o niečo prídem – aj keby tak čo, veď to čo mám je dosť dobré a robí ma to šťastným. Prečo by som sa mal stresovať naháňaním niečoho, čo je „viac“?

Áno, je super ísť tam von, je super stretávať ženy a skúšať nové veci. Treba ísť a zisťovať, do čoho treba investovať svoj čas, peniaze a energiu. No zlato je ukryté v hĺbke. Raz si potrebuješ vybrať svoje miesto, vziať lopatu a začať kopať. A to je jedno, či ide o vzťah, kariéru, cestovanie, životný štýl, alebo čokoľvek iné.


gentlemani_logo

Martin Bohunický – Bol som ten typický nesebavedomý chlapec, ktorý sa nebral vážne, preto nikto nebral vážne ani mňa. Viem že tam, kde som bol ja, sú dnes desaťtisíce mužov. Drieme v nich veľký potenciál, no nedokážu sa prejaviť. Nikdy nie je neskoro začať. Pridaj sa ku mne a poďme sa stať spolu lepšími mužmi.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *