Najlepšie Miesta pre Gentlemana v Košiciach

Tie Najlepšie Miesta pre Gentlemana v Košiciach

Budú to už štyri mesiace, čo som spravil pomerne nevídaný krok – presťahoval som sa zo západu Slovenska na východ. Do Košíc.

Miesto, ktoré som dovtedy navštívil len raz v živote (teda dvakrát, ale turnaj v rugby nerátam, nevidel som vtedy z mesta nič), sa z ničoho nič stalo mojim domovom. Nepoznal som prakticky nikoho a nič, začínal som od nuly.

Po štyroch mesiacoch môžem povedať, že som tu maximálne spokojný a v tomto meste som našiel všetko, čo som očakával – poskytuje anonymitu veľkého mesta a zároveň pokoj a intimitu malého. Ako stvorené pre moje plány.

Dôvod, prečo tento článok vzniká je ten, že som v Košiciach objavil pár miest, ktoré sú asi miestnym dôverne známe, no rád by som o nich šíril slovo ďalej – pre tých, ktorí sa možno do Košíc chystajú. Viem, že nie ste na tento druh obsahu odomňa zvyknutí a tiež viem, že to vyzerá asi ako PR článok, ale niečo nové nikdy neuškodí a na lacné PR nemám žalúdok.

Sú to miesta, ktoré žiadny muž (človek) nemôže minúť, no v turistickom sprievodcovi ich nenájdeš.

Holičstvo Barber

Môj holič je veľká kapacita. Starý pán, ku ktorému vedie cesta cez jeho sliepky a všetky vlasy zametá do rohu. Na ruke má osem prstov a ostrihanie vyjde na tri eurá. Pod týmto všetkým sa však skrýva muž, ktorý svojho času patril k najlepším holičom v Európe, muž, ktorý ako jeden z mála barberov na Slovensku nepoužíva bezpečnostnú britvu a muž, ku ktorému sa chodí vzdelávať majiteľ Gentleman’s World.

Každý, kto si teda trúfne ma ostrihať, má latku nastavenú poriadne vysoko. V Gentleman’s Worlde som nebol úplne spokojný, dal som teda šancu „Barberovi“ zo sídliska KVP.

Kamarát ma varoval, že mám prísť 20-30 minút pred otváračkou. Nebral som ho vážne, no po príchode som pochopil – bolo beznádejne plno a ja som bol deviaty v rade. Po nejakej hodinke a pol som sa dostal pod ruku mladého barbera Rada, menovca majiteľa. Výsledok bol super, prístup ešte lepší.

Majiteľ Rado Sabol sa remeslu učil dlhé roky v Írsku, aby všetky svoje znalosti preniesol sem. Je to obrovský profesionál, ktorý sa narozdiel od väčšiny holičstiev nedá zlákať kadejakými obchodníkmi s kozmetikou a v každom ohľade ponúka špičkovú kvalitu. Jediné, čo mi do celého obrazu nesedelo, sú strihajúce dámy. Nie že by som ich podceňoval, jemné ženské ruky majú predpoklad zvládať túto prácu ešte lepšie a ak strihajú u Rada, musia spĺňať vysoké štandardy, no od klasického pánskeho holičstva očakávam až „klubový“ zážitok.

Ale rozumiem, že kvalitný človek, na ktorého sa dá spoľahnúť, dneska nerastie na každom rohu.

1907

Čo sú niche parfúmy? Sú to parfúmy, ktoré sa vyhýbajú masovému predaju, nevyužívajú silné marketingové nástroje a ich výnimočnosť stojí práve na poctivom prístupe k remeslu, nie snahe o zisk. Každý takýto parfúm je osobitý, vyrába sa vo veľmi malých množstvách a aj ich cena je pochopiteľne niekde inde.

Táto predajnička na Hlavnej ulici je výnimočná tým, že predáva len takéto parfúmy, pričom s každým z výrobcov sa pani Eva Škovranová a jej obchodný partner Štefan poznajú osobne. Tí predávajú aj svoje vlastné niche parfumy pod značkou 1907, pričom „impresariom“ je pani Eva.

Najviac ma oslovil práve príbeh vzniku tejto značky – prvé mydlá miešali vo vani v jednom z košických panelákov, dnes patria medzi svetovú parfumérsku špičku a z celého sveta dovážajú len tie najkvalitnejšie suroviny, kompromisy tu nemajú miesto. Určite neprehliadni ani Štefanov blog.

Ovoňal som pri svojej návšteve desiatky vzoriek, poobzeral si flakóny, ktoré sú sami o sebe umeleckým dielom, odniesol som si solídnu bolesť hlavy (značku Beaufort testuj len na vlastné riziko), no zároveň zážitok, ktorý si z času na čas zopakujem. Ak sa zastavíš, nechaj si poradiť, no určite ovoňaj aj mojich favoritov – Luci ed Ombre od Masque Milano a Néa od Jul et Mad.

Malo to však jeden neblahý efekt. Odteraz mi klasické parfúmy smrdia a musím šetriť.

Smelly Cat

Do tohto podniku chodím tak často, že neviem odhadnúť, či už zamestnancom leziem na nervy alebo ma začínajú mať radi. Veď len minulý týždeň som ich „poctil“ šesťkrát.

Smelly Cat vraj na Hlavnej otvorilo približne v tých dňoch, kedy som ja prišiel do Košíc. A aj keď v tomto podniku ešte nie je všetko tip top (prečo ste mi vzali mandľový koláčik?!), je tu dobrý výber whisky (odporúčam Highland Park 18y), super atmosféra, super personál, super koncerty, skvelé obedy. A je fakt príjemné vidieť podnik, ktorý nestojí na mieste a každým dňom sa vyvíja (ale zrušiť mandľový bola kolosálna chyba). O to viac sa teším, kam sa to dostane za ďalších pár mesiacov.

Neviem ani presne čím to je, ale niečím mi to tu jednoducho sadlo a ak ma chceš pozvať na pivo/whisky, tak určite tu.

Slávia

Toto je svojim spôsobom zvláštny podnik. Mnohí ľudia sa mu vyhýbajú v domnienke, že je predražený – už na prvý pohľad vidno, že podnik ponúka špičkový servis, secesný štýl prostrediu perfektne zapasoval a všetko je pripravené na vysokej úrovni. Navyše mu asi nepomohlo ani spojenie s „maestrom“ Petrom Stašákom.

Ako som už ale naznačil, servis je tu naozaj prvotriedny, ceny sú v pohode a čo je najdôležitejšie – hlavná cukrárka Carolina Garcia z Mexika patrí medzi absolútnu špičku vo svojom obore, ktorá než zakotvila v pokojných Košiciach, prešla si najvychýrenejšími svetovými destináciami – mimo iného aj Dubaj či Miami.

Vyskúšaj napr. Créme Brulée a pochopíš.


gentlemani_logo

Martin Bohunický – Bol som ten typický nesebavedomý chlapec, ktorý sa nebral vážne, preto nikto nebral vážne ani mňa. Viem že tam, kde som bol ja, sú dnes desaťtisíce mužov. Drieme v nich veľký potenciál, no nedokážu sa prejaviť. Nikdy nie je neskoro začať. Pridaj sa ku mne a poďme sa stať spolu lepšími mužmi.

Zdroj: gentlemani.sk

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *