| |

Ako a Prečo Začať Klub Bitkárov vo Svojej Garáži

Toto sú boxeristické skúsenosti Tima Chilcote-a, ktorý je členom Klubu bitkárov.

Zabudni na prvé pravidlo Klubu bitkárov (“Nehovor o klube bitkárov”). Zakaždým to porušíš. Budeš o tom rozprávať na večierkoch, sharovať tipy a rady s členmi svojo klubu a budeš musieť vysvetľovať zvedavým susedom prečo sa dospelí muži bijú na príjazdovej ceste. Namiesto toho sa radšej sústreď na oveľa dôležitejšie pravidlo – nedostať úder. Obrana je nadovšetko, hlavne ak sa jedná o amatérov. Nechceš, aby sa niekto zranil, takže ruky maj stále hore.

K boxu som sa prvýkrát dostal cez University of Notre Dame Bengal Bouts. Bol som spomalený postgraduálny študent bez formy, snažiaci sa udržať krok s mladými atletickými vysokoškolákmi. Som si istý, že som v histórií tohto programu bol jeden z najhorších boxeristov. Úplne anti typ do klubu bitkárov. Ale na samotných boxérskych skilloch až tak nezáležalo. Oveľa dôležitejší bol samotný tréning: dve vyčerpávajúce hodiny, 5 dni v týždni, kľuky, drepy, šprinty, poskoky s odrazom znožmo (jumping jacks) a samotné boxovanie. S týmito tréningami som si siahol na svoje fyzické limity a našiel svojho bojového ducha. A nič neprebudí bojového ducha viac, ako fajný úder do čeľuste.

O rok neskôr som sa opäť ocitol v telocvični. Opakovaním rovnakých cvičení som sa snažil zostať vo forme. Rovnaká rutina ako v každej posilke. Potom sme sa dali dohromady s pár priateľmi a navzájom sa pobili. Stará vášeň sa opäť prebudila.

Čo nás učí klub bitkárov

Klub bitkárov a samotný box je skvelý spôsob ako zostať vo forme. Kardio výhody takéhoto tréningu (švihadlo a jump jack-y) sú úžasné, nič ne-rozpumpuje srdce tak, ako dobrá sparing sešn. Množstvo energie, ktoré spáliš pohybom nôh a snažením prekábatiť svojho súpera je najlepšou tréningovou formou. Okrem zdravotných výhod je tam pár ďalších, ktoré stoja za uváženie, aby si sa pripojil do Klubu bitkárov. Tu je pár:

Oslava nášho zvieracieho inštinktu: my muži sme rodený pre boj, ale len málokedy je na neho príležitosť aj v modernom svete. Boxing, ako už vedel Hemingway, je pilierom mužstva. Možnosť za-súťažiť si a a prebudiť najprimitívnejšie inštinkty, to ponúka box.

Záväzok: robiť niečo týždeň, čo týždeň vyžaduje odhodlanie. Či už máš prácu alebo rodinné povinnosti, prší alebo sneží, či si unavený alebo niekam ulietavaš, zistíš, že je takmer nemožné nechať v štichu Klub bitkárov. Ako môžeš povedať nie, keď je skupina bitkárov ochotná stať v tvojej garáži, v teplotách pod bodom mrazu a nasadených rukaviciach?!

Prekonanie nervozity: bol si niekedy v strese pred veľkou prezentáciou v práci alebo pred záverečnou skúškou v škole? Fight klub ťa naučí zachovať pokoj, pretože tento klub simuluje takéto situácie. Aj keď sa nikdy nepriblížíš ku krajnej situácií do-or-die (konaj alebo zomrieš), je to stále o tom, že zapájaš rovnaké inštinkty. Naučíš sa ovládať svoj strach a zostaneš v pokoji kedykoľvek budeš v prúseri. Najbližšie, keď pôjdeš na meeting, budeš si pamätať posledný úder.

luke-wahl-flashes-his-bruised-arms-notice-the-golf-ball-sized-weltsthe-mark-of-a-true-champion

Pokora: na foto som ja po svojej prehre v prvom Bengal Bouts zápase. Nemôžme byť všetci víťazi. Niekedy nás prekonajú, niekedy je to šťastie. Často vzniká prehra našou chybou z nedostatku prípravy. Či je to tak alebo onak, je dôležité, aby si dostal čas od času na hubu. Porozmýšľaj prečo sa tak stalo. Ak robíš klub bitkárov správne, prehrávaš – aj vtedy, keď prehrať znamená dostať poriadnu na hubu. Pokor sa.

Kamarátstvo: nikdy nespoznáš človeka, pokiaľ si nevymeníte údery. Je to najlepší spôsob ako spečatiť kamarátstvo. Zistíš, čo je ochotný zniesť, vrátiť späť a v čom je naopak zdržanlivý. Kompletná škála emócií je zjavná v každom zápase a s každým úderom. Ale ešte viac viditeľné je to, ako udriete jeden druhého, ako vám na sebe záleží a ako rešpektujete jeden druhého.

Znižovanie stresu: vo svojej podstate sme zvieratá. Dokonca aj keď nie je zápas intenzívny, udieranie ( a úder od druhého) uvoľní všetok stres, doslova skopne preč všetky starosti. V ringu je to len o tebe a tvojom súperovi. Všetko ostatné ustupuje do pozadia. Nikdy nezažiješ pokojnejšiu hodinu ako v klube bitkárov.

Správny tréning

Box nie je pre každého. Nájdi malú skupinu chalanov (4-6), ktorí sú fyzicky na tom podobne a sú natoľko v pohode, že príjmu úder bez zdráhania. A tiež sú natoľko odvážny, že vrátia úder bez pocity viny. Takýchto chlapov je prekvapivo málo. Dať dokopy skupinu môže byť najnáročnejšie zo všetkých.

Ak si neskúsený, nájdi trénera, ktorý ťa môže naučiť správne techniky. Musíš si stanoviť aj isté očakávania ohľadom intenzity tréningov. Postačilo by 10 tréningov s trénerom. V momente ako si udržíš tréningovú rutinu, na rade je opäť tréner, ktorý ti pomôže zlepšiť zručnosti.

Zariaď si posilovňu

Fightenie nie je módna prehliadka. Aby si mohol začať nepotrebuješ veľa – rukavice, pokrývku hlavy, ktorá chráni orbitálnu kosť, náustky a boxovacie vrece. Úprimne povedané, na začiatok nepotrebuješ viac ako pár chalanov a ochotu robiť kľuky.

Ak si časom budeš chcieť vylepšiť posilovňu, môžeš investovať do medicinbalu pre tímové cvičenia, boxeristické lapy, odrážacie bloky, švihadlá, posilňovacie lano a hrazdu. Nevyhnutné sú aj bandáže a chrániče, ktoré chránia tvoje kĺby a zápästia. V zime potrebuješ vyhriať garáž. Nikdy netrénuj vonku.

Tréning s kamošmi

Aby si si užil všetky zdravotné a mentálne benefity Klubu bitkárov, dodržuj najvyššiu možnú intenzitu tréningov. Pohybuj sa niekde medzi hodinou až hodinou a pol (ak si chlap s dobrým zdravým).

Rozcvička: aby ste začali ako tím, urobte spolu 100 skokov na švihadle, 20 kľukov a 25 sed-ľahov po dobu 10 kôl.

Strečing: strečing je veľmi dôležitý. Nezabudni si ponaťahovať krk, chrbát, nohy, zápästia a ramená.

Skupinový tréning: tvoje druhé kolo je ďalší skupinový tréning. Tri plné kolá cvičení (ako chest pass – hádzanie medicinbalu od hrudníka) so 7 kg medicinbalom, zhyby, príťahy k hrazde, 60 sekúnd na tréningovom lane, zdvíhanie kolien, lezenie po štyroch, 60 sekúnd na boxovacom vreci. Všetko vzhľadom na dostupný priestor a vybavenie.

Sparring: teraz keď si celý od potu a tvoje ruky sú unavené, na rade je úder do kamoša. Znovu, udržať hore ruky je najdôležitejší skill pre každého boxéristu. Kľúčom k úspechu je nedostať úder. To pochopíš hneď potom, ako ich pár dostaneš. Začni s 1-2 minútovými kolami, s minútovým odpočinkom medzi dvomi kolami. Budeš prekvapený ako rýchlo ťa dokážu zradiť nohy a ako dlho môže trvať minúta.

Úvodné videá

Aby som ti na začiatku pomohol,  prinášam 4 základné údery, rovnako ako úvod do ľahkého sparringu, prezentované našim trénerom Masterom T:

Predný direkt

Zadný direkt 

Hák

Zdvihák

Kombinácia

Sparring

Práca s rukami a lapami

Ak ti po troch kolách sparringu odišla energia, drž lapy partnerovi, ktorý s tebou trénuje a sústreď sa na techniku. Ak si dokážeš udržať formu, aj keď si vyčerpaný, v ringu potom budeš oveľa schopnejší bojovník. Celý tréning uzavri dobrým strečingom, a predtým než sa vrátiš domov sa uistí, že nekrvácaš.

Uzavrel by som to takto: nie si profesionál. Klub bitkárov nie je o vyhrávaní alebo o tom, aby si vyzeral cool. Klub bitkárov je dostať sa do ringu, dostať sa do formy a o spoznaní samého seba. Keď už nič iné, budeš mať o čom rozprávať. Zabudni na prvé pravidlo.

Sleduj Tim Chilcote na @ TimChilcote a + TimChilcote a trénera Tarrance “Master T” Alfred na @MasterTfitness.

Zdroj: artofmanliness.com

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *