Ako Mužov Formuje Sexuálna Energia, sexualita, mužská sexualita, sexualita
|

Ako Mužov Formuje Sexuálna Energia

Ži autentický, pravdivý a naplnený mužský život.” Je motto stránky mužskýkruh.cz. Už od roku 2004 usporiadavajú pre mužov rôzne aktivity, semináre, výcviky, ktoré pomáhajú objavovať, rozvíjať a posilňovať mužskú identitu. Jeden takýto výcvik o “Vedomej mužskej sexualite” sa bude konať, pokiaľ pani #korona dovolí, koncom júna u našich susedov Čechov. Prinášame vám rozhovor s lektorom výcviku Gregoro Steinmaurerom. Čo je to sexualita? A ako vplýva na život muža?

,,Než vôbec začneme”,

Usmial sa na mňa Gregor, ešte predtým než som sa stihla nadýchnuť k prvej otázke, “tak by som rád vysvetlil, čo pre mňa znamená sexualita.” A tým sme začali.

,,Rozhodne to nie je sex,

Pohlavný styk, ako sa o sexualite bežne hovorí a premýšľa. Takýto pohľad je veľmi zjednodušený… Sexualita, ako ju vnímam ja, je spôsob, akým sa prostredníctvom svojej životnej sily zapájam do celého života, do všetkých jeho častí a aspektov. Je to spôsob, akým sa stretávam s ostatnými ľuďmi, so svojimi víziami, ako ich manifestujem v realite, ako sa starám o svoje telo, o svoj vnútorný svet alebo o svoju rodinu…Všetko to je vyjadrením sexuality, sexuálna sila každého z nás, nie len mužov, i keď výcvik, ktorý sa chystám otvoriť tento rok na jeseň, je určený práve im.”

Sexuálna energia, ako naša životná sila v sebe nesie obrovský transformačný potenciál. V bežnom živote sa na ňu ale takto nenazerá.

Ľudia často vnímajú svoj sexuálný život oddelene od zbytku svojho života. To je ale veľmi ploché vnímanie a je ďaleko zaujímavejšie začať objavovať ako všetko so všetkým súvisí. Ako spôsob, akým pristupujem ku svojej sexualite a akým spôsobom sa milujem so ženou – hovorím teraz z mužskej perspektívy – súvisí a priamo sa odráža vo spôsobe, akým pristupujem k životu vo všeobecnosti, ku svojmu smerovaniu v ňom, ku svojim financiám alebo ku svojmu telu. A keď ovplyvním jeden prvok, ovplyvním tým aj tie zvyšné.

Takže vo výcviku, ktorého šiesty ročník otvoríš tento rok v máji, sa nebudú muži učiť techniky, “ako uspokojiť ženu”, ako niektoré semináre a výcviky ponúkajú?

O technikách si tiež niečo povieme, to áno, pretože je dôležité vedieť ,,ako na to”. Ale vnímať rozvoj svojej sexuality a svoj osobný rozvoj skrz sexualitu iba týmto spôsobom by bolo veľmi povrchné. Pôjdeme ďalej, za to. Budeme sledovať, kde sa naša energia vo svojom prúdení opakovane zastavuje, kde je niečim iným vo vnútri nás blokovaná. Kde nežijeme to, čo by sme chceli vo svojom živote žiť, kde opakujeme určité vzorce chovania. A akonáhle sa na to zamerám, súčasne si začneme uvedomovať, kde sa nám podobné bloky objavujú v živote a jeho rôznych aspektoch, ako už som hovoril: vo vzťahu k našemu telu, k naším emociám, financiám, k našim partnerom alebo rodičom, k tomu, akým spôsobom komunikujeme …

Mohol by si to trošku rozviesť? Ako môžem rôzne aspekty nášho každodeného života vidieť a chápať ako prejav sexuálnej sily?

Tak si vezmi napríklad okamih, kedy ťa napadne niečo skvelé! Kedy ťa inšpirácia v celom vnútri úplne zaleje! Wow! (povieš vzrušene a luskneš pri tom prstami) Všetci vieme, ako nová myšlienka dokáže byť sexy, pretože je zaujímavá a vzrušujúca! A keď sa na to pozrieme zblízka, vidíme, že to je vlastne sexualita priamo v akcií. Erotická sexuálna energia prejavená na inej úrovni, než akou si sexualitu bežne spájame.

Erotická sexuálna energia prejavená na inej úrovni, než akou si so sexualitou bežne spájame.

Energia, ktorú pocítim v jej sexuálnej podobe ako sexuálne vzrušenie, sa nachádza na prvej základnej úrovni a odpovedá prvej čakre energetického systému. To je tá úroveň, ktorej zámerom je tvoriť život. Preto je tak silná! Aj vo svojej nekontrolovanosti. Je základným impulsom všetkých živých organizmov! A pokiaľ do tejto podoby plne vstúpime, hovorím teraz o mužoch, ťahá nás dopredu! Veľmi často sa ale za ňu na nejakej úrovni hanbíme. A z toho vznikajú rôzne traumy.

Keď hovoríš o sexuálnej sile v tomto význame, cítim, že má skutočne čo dočinenia s našou životnou silou, motorom našich člnov …

… a ako taká sa aj prejavuje! Napríklad v práci, keď chceme rozbehnúť nejaký projekt: najskôr príde ona myšlienka, ktorá v skutočnosti prichádza z našeho siedmeho energetického centra, z korunnej čakry a zostupuje do prvej, kde sa manifestuje v hmotnom svete tým, ako tvoríme. Ako posielame svoju energiu vo forme pozornosti a premýšľame o tom, ako čo urobiť, ako podnikáme konkrétne kroky … A cítime sa … uh! (spokojne vzrušene vydýchne) spokojní, pretože sa niečo deje, niečo vzniká!

A to isté môžeme prežívať aj vo svojom partnerskom vzťahu, pokiaľ dovolíme stále tej samej energií, aby sa prejavila práve tu, na úrovni štvrtej čakry. Akonáhle to raz spoznáme, pochopíme, ako ohromne vyživújuce to je! Alebo vzrušujúci inšpirujúci rozhovor s našimi priateľmi alebo blízkymi ľuďmi, s ktorými si máme čo povedať …! Tak takto sa naša sexualita prejavuje v každodennom živote; jedna a tá istá energia prejavená na rôznych úrovniach. Preto sexualitu a život sám od seba nejde oddeliť!

Sexualita stredom našej pozornosti. Nehrozí, že sa z nás tak trochu stanú otroci sexuálnej sily a telesných pôžitkov?

(smeje sa) Témou vedomej sexuality a jej prejavenia v najrôznejších úrovniach nášho života sa zaoberám už dlho (Gregor spolu so svojou partnerkou Komalou vedú ročný Výcvik pre život, ktorý pracuje na podobnom princípe využívania životnej sily ako nástroja transformácie, pozn. red.) A čisto pre mužskú skupinu výcvik  Vedomá mužská sexualita. A za tú dobu som vysledoval, že sa deje úplne opačná vec, paradoxne: Že sa staviame čím ďalej menej závislí na sexe ako spôsobe, ako sa vyrovnať s nejakým pretlakom v sebe.

Hlavne to platí pre mužov. Pretože my, muži sme historickým vývojom naučení a máme to hlboko uložené vo svojich inštinktoch, že sex je spôsob, ako sa zbaviť napätia a naopak ako sa uvolniť a potešiť. A je to pre nás jediný spôsob, aký poznáme. Lenže v tom sa práve skrýva pasca: Pokiaľ je toto môj jediný (zdôraznil) spôsob, ako sa zbaviť stresu a priviesť do života skutočné potešenie … potom na sex samotný uvaľujem obrovskú záťaž a stres. A na svoju partnerku taktiež. A pokiaľ sa so sexom niečo naozaj, ale naozaj nezlučuje … tak je to práve stres a akýkoľvek tlak.

My, muži sme naučený, že sex je spôsob, ako sa zbaviť napätia a naopak jak sa uvolniť a potešiť.

A ako, napríklad práve s touto témou vo výcviku pracuješ?

Najskôr chcem povedať, že mužom nehovorím, čo majú alebo nemajú robiť. Týmto spôsobom sa chováme k deťom. Vo výcviku sa spolu pozeráme na programy a stereotypy, ktoré máme uložené hlboko vo svojom nevedomí, v nervovom systéme a taktiež v tele. Muži v sebe majú množstvo tlakov, ako byť ,,správnym mužom”; čo všetko by sme mali a nemali robiť alebo akí by sme mali alebo nemali byť. A pritom sme úplne normálne ľudské citlivé zraniteľné bytosti. Veľa mužov si toto vôbec nepripustí. A keď sa s tým potom konfrontujú, nevedia, ako s tým naložiť. Podobne ako keď si uvedomia obrátenú stránku svojej sexuálnej sily, ktorou je agresivita. Alebo keď máju prijať jej inštinktívny rozmer, ktorým je diverzita, byť iba v predstavách … A tak svoju prirodzenú sexualitu radšej potláčajú.

Lenže v takom prípade ženy často podvedome aj tak cítia, že je “niečo inak”.

Keď muž neverí sám sebe, ako mu môže veriť a dôverovať žena? Keď po niečom túžim, ale nemám to, vždy vo mne bude túžba to získať. A ženský princíp mi nikdy nebude môcť plne dôverovať, aj keby to mal byť len ženský princíp vo mne samotnom. Keď svoju túžbu privediem do zdieľaného priestoru, keď pred prirodzenosťou mužskej sexuality nebudem utekať, ženský princíp odrazu začne viac dôverovať a bude sa môcť viac uvolniť.

S akými metódami vo Výcviku vedomej mužskej sexuality pracuješ?

Pretože ma nesmierne baví skladať rôzne prístupy, a zvlášť východné a západné dohromady, je ich celkom dosť. (usmial sa) Takže určite tam budú taoistické techniky kladúce silný dôraz práve na polarity a ich kultiváciu, budú tam techniky využívajúce princípy práce s energiou, ktoré najdeme napr. v čchi-kungu alebo tai-či.

Inšpiráciu nachádzam taktiež vo svojej terapeutickej praxi, kam “siaham” predovšetkým pre metódu somatického prežívania, prácu s traumou alebo znalosti zákonitosti systému, najčastejšie rodinného. Dosť pracujeme s uvedomovaním si svojho tela, pretože sexualita je prežívanie práve v tele! Najväčším zdrojom sú pre mňa ale moje vlastné skúsenosti, moja vlastná sexualita a tiež vzťah s Komalou. (odmlčal sa).

Pozri sa aj náš článok o sexuálnej transmutácii.

Proste sa snažím, aby v tomto výcviku muži dostali informácie o sexualite, ktoré nám v pätnástich, šestnástich nikto nepovedal a ktoré nám chýbali. A sú to práve títo muži, ktorí ich môžu predať svojim synom, vnukom alebo i synovcom alebo o nich rozprávať so svojimi kamarátmi, kolegami alebo klientmi – veľa mužov dnes pracujú ako terapeuti, a tak môžu toto povedomie rozširovať ďalej. Pretože to je jediná šanca, ako veci zmeniť: nie len o nich rozprávať, k čomu my, muži veľmi často sklzávame – rozprávať a filozofovať, to nám ide (usmieva sa), ale tieto zmeny aj žiť. Vo svojom každodennom živote.

Foto: unsplash.com

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *