O Gentlemanských Stereotypoch

Každý z nás – nech už je jeho kultúrna úroveň akákoľvek – z času na čas podľahne ustáleným predstavám o mnohých veciach. Stereotypné predstavy máme o mužoch, ženách, futbalistoch, hlavnom meste, vidieku, utečencoch…. Niekedy sa stane, že sa stereotyp potvrdí. Oveľa častejšie je však nutné ich starostlivo vyvracať. Preto sa aj my pozrieme na niekoľko stereotypov o gentlemanoch, ktoré by sa mohli odporúčať do zabudnutia.

Gentleman nosí oblek

Hneď na úvod najväčšie klišé. Nie, gentlemana nespoznáte podľa obleku. Nosia ho aj predstavitelia štátnej správy, príslušníci SBS a mnohé ďalšie skupiny, ktoré ťažko môžete podozrievať zo spoločenskej vyspelosti – česť výnimkám. Dobre vychovaný muž je predovšetkým čistý a používa dezodorant.  Oblieka sa elegantne a prakticky – ako to pochopíte, necháme na váš vkus.

Muž si vždy musí poradiť

Problémom tohto stereotypu je to, že ide o ideál. Áno, muž by si mal poradiť s čo najväčším spektrom problémov. Ale nikto nedokáže zvládnuť všetko od emocionálne rozladenej dámy po stavbu kozmodrómu. Nie každý je zručný. Asi každý z nás má v okolí muža, pre ktorého je najrozumnejším riešením drobnej závady v domácnosti zavolanie odborníka. Aj tento muž problém zvládol, iba nie vlastnými rukami. No pred priznaním si deficitu zručnosti by sa mal tieto záležitosti pokúsiť naučiť sám.

Vyšportovaná postava

Zrejme najčastejším sterotypom, ktorá si týka mužov obecne, je predstava, že poriadny chlap má byť silný s vyšportovanou postavou. Tu pokrivkávajú hneď dve veci. Prvou je, že vyšportovaný neznamená silný. Len sa pozrite na najsilnejších mužov sveta a hneď si všimnete, že sa ich muskulatúra do značnej miery rozchádza s vžitou predstavu o dokonalej mužskej postave – najmä čo sa týka trupu. Druhým problémom je, že mnohých mužov fyzická námaha v telocvični jednoducho nezaujíma a nebaví. Iné formy zoceľovania zas nemuseli zvažovať (bicyklovanie,  vojenské športy, horská turistika, bojové umenia,…). Stačí im rozšíriť obzory. Predstavu je potrebné upraviť aj podľa športu. Cyklista nebude mať ramená ako vzpierač. Športová lukostreľba vám nespevní nohy ako thaibox. Myslite na to.

Sčítanosť

Tento stereotyp o gentlemanoch – polyhistoroch  je skôr problémom definície. Jadrový fyzik bude mať inak nastavenú latku pre sčítaného človeka ako Jano z Kyslého Pozadia, toho času dobrovoľne nezamestnaný stály obyvateľ obecného výčapu. Pri gentlemanovi však stále platí, že by mal vedieť niečo o všetkom a všetko o niečom. No to nejde zo dňa na deň a vyžaduje si to veľké množstvo času. Ak narazíte na gentlemana, ktorý ešte nevie niečo o všetkom, neznamená to, že nie je skutočný gentleman. Len sa k vami žiadanej téme ešte nedostal.

Čoskoro sa pozrieme na mužské stereotypy, ktoré vytvárajú najmä médiá. S akými stereotypmi o gentlemanoch ste sa stretli vy?


Manners LogoSvet ženú vpred v istom období nové myšlienky, inokedy sa ľudstvo obracia do minulosti, aby v nej našlo pevnú pôdu pod nohami – tá sa s rýchlym spoločenským vývojom často stráca. Jednou z tých zabúdaných súčastí ľudstva je skutočné gentlemanstvo. Skutočné v tom, že sa netýka len obliekania a ovládania etikety, ale vyznačuje sa najmä morálnou konzistentnosťou, spôsobom uvažovania, sebadisciplínou, neustálnym zdokonaľovaním ducha aj tela či kultúrnou úrovňou.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *