Lekcie Mužnosti od Mark Watney z Knihy Marťan

Mark Watney a Jeho Lekcia Mužnosti

Mark Watney mini“Moja hlúposť ma udržuje na žive rovnako dobre, ako môj mozog.” – Mark Watney, Marťan

 

 

Mark Watney je tak originálna a nefalšovaná postava mužnosti, až by bolo ľahostajné nevyslať ho na misiu do vesmíru. Nemám v úmysle prostredníctvom tohto článku pokaziť knihu, ale ak ste ju nečítali, prišli ste o veľa informácií, ktoré tu nenájdete. Ak ste ju teda nečítali, okamžite prestaňte pracovať, zavolajte šéfovi, že ste maród, splašte knihu a začnite čítať. Existuje už aj filmové spracovanie, ale ako to už býva zvykom nieje tak dobré ako knižné. Jeden z najlepších sci-fi románov za posledné obdobie, s množstvom lekcií mužnosti zastupovaných Markom Watney-om a NASA.

Rýchly prehľad

Mark Watney je astronaut uviaznutý na Marse v blízkej budúcnosti. Počas misie Ares 3 sa strhne silný vietor, ktorý rýchlo donúti tím ukončiť plánované operácie. Počas evakuácie Watney-ho prebodne anténa a zmizne v prachu. Posádka si myslí, že je mŕtvy a opúšťa planétu bez neho. Vzhľadom na množstvo uplynutého času (roky) kým sa tím vráti späť, musí Watney sám prežiť s malým množstvom potravy a vody na opustenej planéte.

Ak ste teda knihu nečítali, vopred upozornenie – je tam množstvo vulgarizmov, ale aspoň to pôsobí autenticky. Watney je často sarkastický a ťažké chvíle prekonáva humorom.

Lekcia mužnosti od Mark Watney

Kniha je popretkávaná mnohými postavami stelesňujúcimi tak mužské ako aj ženské vlastnosti, ale sústredíme sa na hlavnú postavu Watney-ho.

Zmysel pre humor – Vám môže zachrániť život


Mark Watney mini“Veci nešli presne podľa plánu, ale nie som mŕtvy a to je výhra.” – Mark Watney, Marťan


Jednu z prvých charakteristík, ktorú nám Watney predstavil bol jeho zmysel pre humor. Je optimistický s humorným podtónom fatalizmu. Sú typy ľudí, ktorí si zakrývajú oči pred realitou, klamú samých seba a volajú to pozitivizmus. To však neplatí pre Watney-ho, ktorý berie na vedomie vážnosť situácie, ale nenechá ju zvíťaziť.

Brať každý deň, tak ako príde


Mark Watney mini“Práve v tejto chvíli som tu. Uvažujúci, čo sa to do pekla stalo. Po tom množstve práce a vyhodení sa do povetria, som vyčerpaný. Zajtra musím skontrolovať  milión zariadení a zistiť, čo spôsobilo explóziu, ale teraz chcem len spaťˇ.” – Mark Watney, Marťan


Watney si čoskoro uvedomí, že na Marse bude nejakú tu dobu, či už prežije, alebo nie. Na každom kroku vidí potenciálne problémy, ktorých vyriešenie bude trvať najbližšie týždne, mesiace možno roky. Napriek tomu sa veľmi účelne zameriava na to, čo môže urobiť práve teraz, ako by mal riešiť beznádejné prekážky nadchádzajúcich týždňov a rokov. Toto je dôležité aj v kritických momentoch prežitia v bežnom živote. Náš mozog je úžasný a dokáže spracovať neskutočné množstvo informácií, ale je pre nás nemožné vyhodnocovať ich pár týždňov dopredu. Kadeti z Navy SEALs vám povedia, že jediný spôsob ako prežiť výcvik je myslieť  spôsobom “už len 30 sekúnd” alebo už len 5 klikov” Ak by mysleli x týždňov dopredu, pravdepodobne by skončili a nedokončili výcvik.

Dobre poznať svoju výstroj


Mark Watney mini

“Z týchto sračiek mi pomôže jedine veda” – Mark Watney, Marťan


Jedna z najfascinujúcejších vecí v Marťanovi je jeho technická stránka. Autor Andy Weir strávil pred napísaním knihy niekoľko hodín štúdiom vedy. V minulosti to bolo o čosi jednouchšie a napr. pri takom Star Treku mali väčší priestor na odchýlenie sa od všeobecných vedeckých myšlienok a princípov.

Hlavne kvôli dvom veciam – ľudia sa nezaujímali o vedu ako dnes a dej sa odohrával vo veľmi vzdialenej budúcnosti, čím ťažko vedeli odhadnúť akým smerom sa veda bude uberať. Ale u Watneyho to vieme presne.

Aby Watney prežil, musí použiť obrovské množstvo vedomostí, myslím skutočné vedomosti. Vo väčšine prípadov nemá k dispozícií Google ani vedecké knihy, aby mu pomohli. Všetky tie nudné veci, ktoré ste sa museli naučiť na chémií, on využíva k tomu, aby si zachránil život. Naučili ste sa využívať rýchly prístup k informáciám, ktoré si s najväčšou pravdepodobnosťou vôbec nezapamätáte. Ale ak bojujete o život, každý kúsok vedomostí je vašou obrovskou výhodou.

Vždycky mať po ruke izolačnú pásku – Duct Tape


Mark Watney mini“Samozrejme izolačka funguje aj vo vákuu. Izolačka funguje kdekoľvek. Izolačka je zázrak a mala by byť uctievaná.” – Mark Watney, Marťan


Kniha Marťan je najlepším obhajcom lepiacej pásky vôbec. Existuje tu celá rada zásad. Po prvé, nekomplikuj opravu. Ak stará dobrá páska bude fungovať, použi ju. Po druhé, ak to nemôže byť opravené páskou, tak sa to pravdepodobne ani nedá opraviť, alebo len jej jednoducho nemáš dosť.

Veriť v Sám Seba


Mark Watney mini

“Som botanik, kurva. A Mars sa môže začať báť mojich botanických schopností! ” – Mark Watney, Marťan

 


Ak sa niekedy ocitnete v situácií, keď jediná osoba, na ktorú sa môžete spoľahnúť budete vy sám, nevydesí vás to? Dokážete žiť sami so sebou a stále byť šťastný? Nehovorím, že by sme mali žiť osamote, ale je dobré byť schopný baviť sa aj osamote a užívať si len so svojimi myšlienkami. Na Marse Watney nemá nikoho na koho by sa mohol spoľahnúť. Ak mu NASA poradí zle, tak zomrie. Každé rozhodnutie, ktoré spraví je len a len na ňom. Niekedy sa rozhoduje podľa seba, inokedy prihliada na názory ostatných. Jedno je však isté, Watney verí sebe a svojim rozhodnutiam.

Dôverovať aj Ostatným


Mark Watney mini“Seriózne, urobili to pretože každý človek má základný inštinkt pomáhať si navzájom. Niekedy sa to tak nezdá, ale je to pravda.” – Mark Watney, Marťan


Na druhej strane, ak je váš život v stávke (alebo vaše manželstvo, alebo kariéra), môžete sa spoľahnúť na rady ostatných? Môžete veriť tomu, že existujú ľudia, ktorí sa zaujímajú o vás a váš život? Vo viacerých prípadoch sa musí Watney oprieť o NASA, ktoré mu radí čo má robiť. Zvyčajne sa jedná o prípady, v ktorých chyba znamená smrť.

Len veľmi zriedkavo sa spolieham na ostatných. Prečo by mali byť iní ľudia lepší než ja? Vlastne, viem prečo. Som hrdý a neverím ostatným ľudom. Je to hlúpe? Áno, veľmi hlúpe. Snažím sa v tomto zlepšovať. Vďaka za inšpiráciu, Watney!

Chápať Dôležitosť Míľnikov


Mark Watney mini“Schoval som si päť balíkov jedla pre zvláštne príležitosti. Napísal som na každý z nich ich mená.” – Mark WatneyMarťan


Aj keď je dôležité zamerať sa na prítomnosť, je dobré si naplánovať aj pár míľnikov v živote. Pomôže nám to nastaviť hodnoty a priority vedúce k úspechu v našom živote. Asi sa to nedá aplikovať na všetko, ale často krát sa pustíme do niečoho, bez toho aby sme si to premysleli, no občas sú plány dôležité. Najmä ak ide o prežitie.

Byť Húževnatý


Mark Watney mini“Myslím, žeby sme to mohli nazvať “zlyhanie“, ale ja preferujem výraz,“poučná skúsenosť“ ” – Mark WatneyMarťan


Dookola sa Watney pokúša niečo urobiť a ono to zlyhá, často dokonca skoro s fatálnymi následkami. Nemal nikoho kto by ho podporil, alebo upokojil. Keď sa zdá, že cesta neexistuje, má len sám seba, aby posilnil svoju nádej a využíva k tomu všetky svoje prostriedky: humor, intelekt, pozitívnu vidinu budúcnosti a húževnatosť. Ak vás život kopne do zadku, ako sa s tým popasujete? Myslíte si, že budete sedieť a trucovať, mračiť sa v šere alebo vstanete a budete čeliť vychádzajúcemu slnku?

Záverečné myšlienky

Ostalo toho ešte mnoho, čo by sa dalo povedať o tejto knihe. Pochybujem, že keď pán Weir písal túto knihu, rozmýšľal o Watney-im ako o “mužnej” postave, pretože v mnoho prípadoch je skôr nemotorný ako nejaký drsňák – taký americký vesmírny cowboy. Avšak, presne to robí Watney-ho uveriteľným. Je to tvrdý chlap o tom niet pochýb. Ale je taktiež múdry a odolný. Myslím si, že hocijaký muž dokáže ísť na bojisko a strieľať, ale koľkí z nás dennodenne čelia samým sebe, bez možnosti vyriešiť problém strieľaním alebo zabitím niečoho? No myslím, že väčšina z nás.

Zdroj: Kniha Marťan od Andy Weir

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *