sekundove-lepidlo-na-rezne-rany
| |

Kompletný Návod ako Používať na Rezné rany Sekundové lepidlo

Každý zručný muž, ktorý má rád remeselnú prácu, aj keď možno ide len o menšie kutilstvo v domácnosti, sa už stretol s porezaním sa. Porezať sa môžete aj pri otváraní konzervy či varení obeda. Ja osobne mám takéto rany veľmi často. A čo tak použiť na tieto rany sekundové lepidlo?!

Namiesto toho, aby som rezné rany len obmotal bandážou, som v priebehu rokov zistil, že mojou super pomôckou je sekundové lepidlo. Dokonca lepšou ako obväz či stehy. Sekundové lepidlo poskytuje rýchle riešenie, umožňujúce bez väčšieho nepohodlia aj naďalej manipulovať s reznou ranou. A ostanú mi minimálne alebo žiadne jazvy.

sekundové lepidlo na rezné rany

Nie je to samozrejme ideálne na všetky rany. Bavíme sa o bežných malých až stredných ranách spôsobených papierom či kuchynským nožom.

Skúsenosti ma naučili, že riešenia sú priamo pred nosom, ale kým to nie je kultúrne prijaté, ľudia to ani neskúsia. Trvalo mi hodiny, kým som o tejto metóde presvedčil svojich blízkych.

!A teraz samozrejme prehlásenie: za to, že vám povie dajaký týpek z internetu, aby ste sa inšpirovali jeho radami, neznamená, že už nie ste zodpovední za svoje činy. Ako so všetkým v živote, urobte si vlastný úsudok a v prípade pochybností, vždy vyhľadajte odbornú pomoc. Nasledujúci článok je len môj názor a nenesiem žiadnu zodpovednosť za to, ako naložíte s informáciami obsiahnutými v tomto článku 🙂 ! 

Stručný prehľad o sekundovom lepidle a ranách 

sekundové lepidlo na rezné rany

Sekundové lepidlo je robené na základe akrylovej živice nazvanej kyanakrylát (CA). Vynájdené bolo v 40./50. rokov počas vojnového úsilia a veľmi rýchlo si našlo uplatnenie aj počas vojny vo Vietname.

Prvotne bolo vyrobené v roku 1945 ako priesvitná plastová muška na zbrane používané vo vojne. Cyanoacrylate pri tomto zlyhal, pretože bol príliš lepkavý. Aj keď existuje mýtus, že sekundové lepidlo bolo vynájdené pre vojakov na ošetrovanie rán, je to len z časti pravda. Vojaci vo Vietname používali lepidlo na zaistenie rany, ale len za účelom zastavenia krvácania do doby kým odnesú ranených vojakov.

Hlavnou výhodou sekundového lepidla je jeho rýchla účinnosť. Vytvára nepriepustnú vrstvu, odolnú aj voči vonkajšiemu prostrediu (vrátane vody) a nezanecháva za sebou jazvy, prípadne len malé.

Aké sekundové lepidlo môže byť použité na utesnenie rany?

Sekundové lepidlo je všeobecný názov pre lepidlo používané v domácnosti a konkrétne tento druh lepidla môže vyvolať vedľajšie účinky:

 1. Pri vytvrdzovaní vznikne exotermická reakcia, môže dojsť k poškodeniu okolitého tkaniva a urobiť situáciu ešte horšou.
 2. Vytvrdzovací proces uvoľňuje kyanoacetát a formaldehyd, ktoré dráždia oči, pľúca, hrdlo a nos.

V dôsledku týchto nežiaducich účinkoch boli vynájdené nové lepidlá, ktoré tieto reakcie minimalizujú a sú vyslovene určené na lekárske účely. Sú odolnejšie, pružnejšie a menej dráždia kožu. Skúste ho vyhľadať ako “tkaninové lepidlo” popri páde sa pod týmto názvom opýtať v lekárni. Malo by obsahovať 2-octyl kyanoakrylát alebo n-butyl kyanoakrylát. Tieto dva typy sekundového lepidla by mali byť naozaj tie, ktoré sa používajú na lekárske účely. Normálne lepidlá (metyl-2-kyanoakrylátové alebo etyl-2-kyanoakrylátové) nie sú určené na tieto účely. Majú hore spomínané nežiaduce účinky, výrazne nižšiu pružnosť a sú horšou voľbou na hojenie rán.

Môžem povedať, že som skúsil použiť aj normálne lepidlo ale bolo to moje rozhodnutie a ne doporučoval by som to, najmä preto, že lekársky materiál je ľahko dostupný. Ak chcete lacnejší variant, skúste veterinárne ekvivalenty. Ale keď nemáte nič pri sebe, nebál by som sa použiť aj sekundové.

Kedy je sekundové lepidlo vhodné použiť?

sekundové lepidlo na rezné rany

Sekundové lepidlo môžete použiť, ak máte povrchové rezné rany a vaša rana je kratšia ako 5 cm. Mali by ste ho používať najmä vtedy, ak prietok krvi nieje príliš silný. Ak slnko krvácate, neriskujte. Máte hromadu inej alternatívy.

Rezy od papiera a ľahké rany od ostrého noža sú s použitím náplastí najlepším kandidátom. Malé rany sa hoja v rozmedzí 24 hodín.

Používajte lepidlo len ak ste s tým okej. Ak máte strach, budú sa vám triasť ruky a nepoužijete ho správne. Radšej použite obväz alebo vyhľadajte lekársku pomoc. Nerobte nikdy nič, čo vám je nepríjemné. Rany sa môžu zapáliť a to je nebezpečné.

Kedy nie je dobré použiť sekundové lepidlo?

Ja používam sekundové lepidlo aj na väčšie rany, než je odporúčané lekárskymi odborníkmi, ale odporúčam vám riadiť sa oficiálnymi radami a používať ho na rany menšie ako 5 cm. Je dôležité, aby rana mala rovné hrany. Podľa oficiálnych odporúčaní nie je správne používať sekundové lepidlo na rany napr. od tupého noža.

Podľa lekárskych pokynov, by ste tiež nemali:

 • používať sekundové lepidlo na tvár
 • používať lepidlo v okolí očí (vážne nerobte to)
 • používať lepidlo na hlboké rany
 • používať lepidlo na rany, ktoré silno krvácajú
 • používať lepidlo na rany umiestnené nad kĺbmi alebo na také, ktoré sa ohýbajú (pravdepodobne to naruší lepidlo a rana sa znovu otvorí)
 • používať lepidlo na otvorené rany (nikdy to nerobte! uistite sa, že pred použitím sekundového lepidla použijete dezinfekčný prostriedok. Sekundové lepidlo nie je náhrada za dezinfekciu)
 • používať lepidlo na rany po bodnutí hmyzom či zvieracom ukusnutí (môže byť infikovaná)
 • používať lepidlo na bodné rany
 • používať lepidlo na špinavé alebo nevyčistené rany (znovu platí, že rana môže byť infikovaná, nájdite si návod ako vyčistiť ranu)

Ak pracujete v nehygienickom prostredí alebo v priemyselnom parku, nechajte si ranu odborne ošetriť. S týmto nie sú srandy. Môže to vyzerať ako nenápadná rana, ale keď sa infikuje, budete si ju liečiť oveľa dlhšie ako keby ste ju ošetrili správnym spôsobom.

sekundové lepidlo na rezné rany

Návod ako použiť sekundové lepidlo 

 1. Vždy si ranu vypláchnite a vydezinfikujte, až potom použite sekundové lepidlo. Inak si všetky nánosy zapečatíte a môžu sa dostať do krvného obehu.
 2. Uistite sa, že rezná rana je vhodná (pozrite vyššie)
 3. Najskôr zastavte krvácanie. Ak vám rana strieka ako z kohútika, určite choďte do nemocnice. V opačnom prípade môžete prejsť na ďalší krok.
 4. Jemne pritisnite ranu. Nerobte to príliš silno.
 5. Naneste tenkú vrstvu sekundového lepidla a čakajte kým zaschne. Nedávajte príliš veľa lepidla a príliš rýchlo. Nebude to mať efekt. Vždy môžete pridať trochu viac, ak je to potrebné. (aj keď zrejme nebude)
 6. Nebudte hlúpy ako ja a nepokúšajte sa odlupnúť lepidlo skôr ako samé odpadne. A odpadne určite, len musíte byť trpezlivý. (na rozdiel odo mňa). Je to zlý nápad, lebo riskujete, že sa rana znovu otvorí a infikuje. Budete musieť zopakovať celý proces nanovo.

Rád by som upozornil na to, že:

sekundové lepidlo na rezné rany

 • rany pod lepidlom niekedy sčernejú a vyzerá to odporne. Po čase to zmizne. Naše tela sú dostatočne odolné, ale pokiaľ cítite pretrvávajúcu bolesť choďte k lekárovi.
 • niekedy z rany kvapká krv. Počkajte kým krvácanie ustúpi a doplňte kúsok lepidla.
 • nedávajte polovicu tuby, lebo si myslíte, že to pomôže. Nepomôže. Menej je viac. Je lepšie na prvý krát použiť dostatočne množstvo lepidla a počkať kým zaschne. Niekedy nechtiac pridáte viac, lebo ste nervózny. Ale väčšie množstvo lepidla schne dlhšie a rana sa horšie hojí.
 • niekedy sa proste stane, že začne rana pod lepidlom krvácať, zmieša sa s ešte nezaschnutým lepidlom a nevyzerá to najlepšie. Je to v podstate neškodné, ale neškriabte si to, len nechajte pôsobiť lepidlo.
 • v priebehu 4-5 rokov som si urobil 50 rán a jediná jazvu, ktorú mám je od stehov.
 • ak z hocijakého dôvodu budete potrebovať odstrániť sekundové lepidlo môžete použiť acetón (odlakovač). Nezabudnite, že acetón je dráždivý, tak že sa snažte tomuto vyhnúť.
 • toto môže vyznieť ako samozrejmosť, ale po použití lepidla sa vyhnite kontaktu rúk s očami. Je to celkom bežné, že si ľudia pretierajú oči bez premýšľania a netreba hovoriť, že dôsledky môžu byť katastrofálne.
 • ak je to možné, požiadajte niekoho, kto vám lepidlo pomôže aplikovať (najmä ak máte ranu na ruke, ktorú primárne používate). Lepidlo vám aplikuje presnejšie, než by ste si to robili samy.

Sekundové lepidlo je perfektný lekársky materiál na rany, ale nie je magickým všeliekom. Neponáhľajte sa. Vyhodnoťte stav rany a uvedomte si, že nie je ideálne vo všetkých prípadoch. Rozhodnite sa pre stehy, ak krvácanie neustupuje alebo je rana príliš členitá.

Myslím si, že som vám ponúkol dostatočne podrobnú príručku ako používať sekundové lepidlo a vy viete zhodnotiť všetky pozitíva aj riziká. Môžem vám povedať, že mám s týmto zázrakom dlhoročné skúsenosti a je to jedno z najlepších know-how ako si ošetriť ranu. Budem rád aj mi napíšete do komentov, či máte nejaké skúsenosti so sekundovým lepidlom v oblasti rán prípadne alebo výsledky po prvom použití. Rád by som zistil, či táto technika pôsobí na každého.

Zdroj: morethanjustsurviving.comlifehacker.comthemodernsurvivalist.com

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *