Ako Poraziť, úspech, motivácia, business

Ako (Ne)poraziť Samého Seba, ešte pred Bojom

Dajme si trošku motivačných samozrejmostí. Kedy inokedy? Verím tomu, že pri tých posledných predĺžených víkendov, ktoré sa nám naskytli sa ťažko vstávalo a makalo. Preto si prečítajte to, čo vás vo vašom rozlete obmädzuje. Rozletom nemyslím len jachty a autá, ale aj spokojný pohodový život. Tento článok vás zaručene namotivuje mať viac na saláme a zároveň dávať bomby. Keby náhodou nie, tak je v ňom aj Monty Python videjko, ktoré to spraví za mňa.

1. Počítate iba s merateľnými výsledkami


Svet je veľmi zložitý a ťažko uchopíte všetky jeho parametre. Hodnotíte situáciu a jej výsledky iba na základe toho, čo sa dá zmerať. Koľko peňazí alebo času potrebujem investovať. Koľko a kedy sa mi vráti. Zabúdate ale do výsledku započítavať aj nemerateľné okolnosti. Čo všetko ste sa pritom naučili (čo sa môže odraziť neskôr), koľko ľudí ste spoznali, koľkým ste pomohli, ako sa to odrazí v budúcnosti atď…

Pri väčšine svojich aktivít vytvárate oveľa viac ako to, čo dokážete vnímať a dávať do súvisu. Preto má niekedy zmysel robiť veci, ktoré inému nejdú do kalkulačky.

Uzavriem to troškou poézie:  Nie vždy oplatí sa pýtať: oplatí sa to?

2. Veľmi sa porovnávate


V prvom odstavci ste sa naučili (ak ste ho prečítali), že svet je veľmi zložitý a ťažko uchopíte všetky parametre aby ste mohli robiť matematické rovnice. Napriek tomu, veľa z vás sa snaží nerovnice počítať. Kto má aký parameter väčší a lepší. Toto zdanlivé ľahké matematické cvičenie vám vie celkom prepáliť mozog a zbytočne vás smerovať tam, kde ste byť reálne nechceli – byť neštastný a nasratý.

Neporovnávajte svoje vnútro s niekoho vonkajškom. Urobí vás to ešte horšími ako ste.

3. Buď všetko alebo nič

Máte tendenciu rozmýšľať v absolútnych číslach oproti relatívnim. Napríklad chcete schudnúť ale viete, že by ste nemali do toho moc chlastať. Čo je samozrejme veľmi ťažké a preto sa nato rovno vykašlete. Pritom ale stačí vypiť iba o polovicu menej a už ste sa zlepšili o 50%. Čo je brutálny posun. Rovnako, keď si odpustíte len jedno pivo. Už ste lepší o 1%. Neni to bohviečo, ale lepšie ako nič.

Chcete riešiť zložitý problém ako napríklad dodrbané štátne IT alebo korupciu. Ale ta tu vždy bude, tak sa nato radšej vykašlite. Presne opačne. Nemusite všetko spraviť dokonalé, aby to stálo zato makať a obetovať sa. Niekedy stačí aj malý upgrade a výsledok je ohromujúci.

Nepotrebujete byť najlepší a vyhrať. Potrebujete sa len o trošku zlepšiť oproti včerajšku.

4. Bojíte sa chýb


Celý náš svet a my všetci sme v podstate len výsledok nekonečného množstva chýb. Najlepší je ten, kto urobí najviac chýb a prežije. Pretože každá prežitá chyba je krok v evolúcii.

Riskujte tak, aby vás to nezabilo. Porobíte veľa chýb, ale vzídete z nich ešte lepší a nebudete musieť čítať takéto bullshity (alebo ich písať :).

To, že vám niečo nejde a robíte pri tom chyby treba vnímať ako proces evolúcie a nie môj osud.

5. Beriete veci príliš fatálne


Niečo neviete a máte dojem, že je to preto, že ste sa tak narodili. Vo väčšine prípadov je to iba o tom, že ste to dostatočne veľa netrénovali. Možno máte kopec skrytých talentov, len o tom neviete, lebo netrénujete. Už v priebehu pár mesiacov a rokov aj vďaka aplikovaniu prvého bodu a postupnému zlepšovaniu sa môžete posunúť do úrovne, ktorú ste vtedy ani len nechápali.

To isté platí ale aj o veciach ktoré nemáte pod kontrolou. O spoločnosti o vývoji o technológiach o budúcnosti. Všetko sa mení, všetko raste a všetko umiera. Svet je tekutý a preto treba prestať postávať na brehu a začať plávať.

6. Vyštudovali ste Univerzitu google


Posledný ale aj najzničujúcejší postoj, ktorý vás brzdí a vy si myslíte aký ste úžasní je, neakceptovanie odborníkov. To sa posledné roky šíri ako mor. Škola života a Univerzita google. Nehovorím teraz o tom, že by ste mali nekriticky prijímať všetko čo povie niekto s titulom pred a za menom. Ale ako prvý krok k svojmu vlastnému rozvoju si treba naložiť trošku pokory a premýšľať, prečo človek ktorý je top vo svojom obore a robí to 20 rokov tvrdí niečo, čo sa mne nepozdáva.

Je to tým, že som múdrejší, alebo tým, že len nechápem tomu problému tak do hĺbky ako on? Neprečítal som si teraz náhodou konšpiračný článok a začnem na základe toho dávať huste statusy a mudrovať?

7. Bod – iba kvôli číslu


Tento bod je tu len čisto kvôli číslu sedem. Prišlo mi blbe mať len 6 bodov, tak som sám seba obmedzil a dal si tu aj bod číslo sedem. Aby sa to všetkým ľahšie pamätalo. Že tých bodov je síce šesť, ale v pohode ich môže byť sedem.

Tých postojov by sa samozrejme dalo napísať viac, prípadne sa prelínajú.  Všetky majú ale jedno spoločné: sami seba porážate ešte pred bitkou. 

A aký sen máte vy? Zapojte sa do diskusie pod článkom aleba na našom Facebooku.


Truban Banner

Michal Truban – Má viac ako 15 ročné skúsenosti s podnikaním. Začal už na strednej škole a z nuly sa mu podarilo vybudovať známu a najväčšiu hostingovú spoločnosť na Slovensku – WebSupport. O podnikaní od začiatku blogoval a popritom rozbiehal ďalšie úspešné firmy, ako Nicereply alebo Inhiro. Neustále pracuje na ďalších.

Zdroj: truban.sk Zdroj foto: unsplash.com

Similar Posts

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *