Tetovanie, tatér, námorník, námornícke tetovanie
|

Námornícke Tetovanie a ich Skutočný Význam

Dnes si kotvu alebo plachetnicu môže nechať vytetovať ktokoľvek, no kedysi mali tetovania pevne daný význam. Pre koho boli určité tetovania vyhradené a čo o svojom nositeľovi vypovedali? Poďme sa na ne spolu pozrieť pekne zblízka.  Ale ešte predtým, trocha histórie.

História

Je nesporné, že tetovanie sa praktizovalo už v ranných spoločenstvách tisíce rokov – domorodými kultúrami v Európe, Azií a na celom svete. Dôkazy hovoria, že sa námorníci tetovali už pred 17. storočím. Pri preskumávaní Tichomoria počas ciest kapitána Jamesona Cooka v druhej polovice 18. storočia, boli námorníci kráľovského námorníctva ovplyvnení polynézskou kultúrou a jej body artom.

Námornícke Tetovanie námornícky sa tetuju

Slovo “tetovanie” je v skutočnosti odvodené od polynézskeho tatau, ktoré znamená – nezmazateľné označenie ľudského tela a foneticky opisuje zvuk rytmického ťukania nástroja používaneho na prepichnutie kože (zvyčajne to boli ihly vyrobené z kla kanca).

“Univerzálnosť tetovania je zvláštnym predmetom špekulácií …”

Denník Kapitána Jamesa Cooka, tretia pacifická plavba (1776–80).

Z britských námorníkov sa tetovanie rýchlo rozšírilo na amerických. Keď sa námorníci počas dlhých plavieb nudili, zdokonaľovali svoje amatérske tetovania. Do konca 18. storočia mala asi jedna tretina Britských a pätina Amerických námorníkov aspoň jedno tetovanie. Pri veľrybárskych výpravách a dlhých obchodných cestách v 19. storočí, sa tetovania rozšírili aj medzi obchodných námorníkov a neskôr na drevorubačov.

namornícky tatersky set

O Čom Tetovanie Vypovedá a aký má Význam

Tetovanie ako lodný denník

Veľká časť tetovaní slúžila ako lodný denník alebo jachtárska knižka. Boli záznamom námorníkovej histórie a potvrdzovali jeho skúsenosti na mori. Mohli pripomínať dôležité miesta, ktoré navštívil, alebo úspechy, ktoré zožal.

Lastovička

Čo znamená, keď má námorník vytetované lastovičky? Máte pred sebou skúseného moreplavca. Lastovičku si totiž smel vytetovať len námorník, ktorý preplavil 5 000 námorných míľ. A prečo lastovička? Lastovička je pevným symbolom návratu, pretože je schopná prekonať veľké vzdialenosti a stále sa vraciať domov, tetovanie preto slúžilo aj na ochranu a šťastie.

Námornícke Tetovanie lastovičky

A ak mal námorník tetovanie lastovičky prebodnutej dýkou, vytetoval si ho na pamiatku smrti svojho kamaráta námorníka.

Plnoplachtenica (napr. trojsťažňová plachetnica)

Toto tetovanie mohli mať len tí námorníci, ktorí oboplávali Hornský mys. Čiže len najodvážnejší a najlepší, ktorí sa vydali napospas moru. Mimochodom, podobnú informáciu nesie aj náušnica v námorníkovom uchu. Tú si vraj smeli dať len tí, ktorí oboplávali Hornský mys a náušnica bola vždy v tom uchu, z ktorej strany bola pevnina.

Námornícke Tetovanie plachetnica

Korytnačka

Aj toto tetovanie je pre skúsených námorníkov. Korytnačím pancierom sa pýši námorník, ktorý prekročil rovník. Rovnaký význam má aj tetovanie Neptúna.

Námornícke Tetovanie korytnačka

Drak

Tetovanie draka zdobí námorníkov, ktorí sa plavili v Číne. A zlatý drak prináleží tým, ktorí preplávali pomyselnú dátovú hranicu. Čiže medzinárodnou dohodou stanovené miesto mimo kontinenty, okolo 180. poludníka, kde sa mení dátum.

Námornícke Tetovanie drak

Nápisy HOLD (PEVNE) a FAST (RÝCHLO) na prstoch

V zlom počasí konať rýchlo a pevne držať kormidlo, laná aj loď v ideálnej pozícii – tieto dôležité zručnosti pripomínali nápisy HOLD a FAST na článkoch prstov. Na každej ruke bol jeden. Ak sa chystáte na búrlivé more, zoberte si do posádky jedného takého námorníka a máte istotu, že vás nenechá v štichu.

Námornícke Tetovanie hold and fast

Tetovania žien, dievčat a morských panien

Dlhú osamelosť a neprítomnosť žien na palube pomáhalo suplovať tetovanie. A niekedy malo aj vlastný význam.

Námornícke Tetovanie dievčatá hula tanečnica morská panna

Dievča Hula

Tieto krásavice prináležali mužom, ktorí sa plavili na Havaji.

Sporo oblečené krásky (Pin-Up girl)

Význam tohto tetovania je jednoduchý, pripomína mužom lásky, ktoré nechávajú na brehu. 

Morské panny

Volia ich často tí, ktorí chcú ukázať svoju lásku k moru. To, že ich láka, hoci je tak nebezpečné a nevyspytateľné.

Tetovanie pre šťastie poverčivých

Práca námorníka bola vždy ťažká a ťažko predvídateľná, a preto boli mnohí námorníci poverčiví. Niektoré tetovania si teda dávali robiť s vierou, že od nich odvrátia smolu a prinesú šťastie.

Kotva

Na mori je kotva tým najbezpečnejším predmetom, preto je odjakživa symbolom ochrany, stability a istoty. Tetovanie kotvy symbolizuje aj vernosť, česť a samozrejme nádej. Bolo často sprevádzané aj srdiečkom alebo nápisom „Mom“ (mama) alebo „Dad“ (otec) alebo menom námorníkovej milej. Tetovanie kotvy sa niekedy používalo aj ako míľnik, vytetovať si ho mohli tí, ktorí sa úspešne vrátili z Atlantického oceánu. 

Námornícke Tetovanie kotva

Maják

Maják je symbolom svetla, nádeje a bezpečia. Námorníci k nemu upínajú zrak a spoliehajú sa na neho ako na svojho sprievodcu, ktorý im pomôže v núdzi. A niekedy bol tiež symbolom Boha, ako hlavného nositeľa svetla.  

Námornícke Tetovanie maják

Prasa a kohút alebo kura

Tieto zvieratá slúžili ako tetovanie pre poverčivých námorníkov na ochranu pred stroskotaním a záruku prežitia. Prečo ich pred utopením mali práve chrániť tieto zvieratá, ktoré ani nevedia plávať? Boli často chované v drevených debnách, ktoré sa pri nehode nepotopili a bezpečne vyplavili na breh.

Toto tetovanie sa dávalo na nohy alebo za členky. Ak bolo na ľavom kolene prasa a na pravej nohe kohút, tak tetovanie pripomínalo toto staré príslovie: „Prasa na kolene, bezpečnosť na mori. Kohút vpravo, nikdy nemôžeš prehrať.“

Prasa_kohút_Námornícke_tetovanie

Hviezda alebo kompasová ružica

Aj tetovanie Polárky alebo kompasovej ružice volili námorníci z poverčivosti. Dúfali, že hviezda im pomôže pri nočnej plavbe a bezpečne doplaví domov.

Polárka_Námornícke_tetovanie

Keď tetovanie ukazuje rolu na lodi

Tieto tetovania sú pomerne jednoznačné. Harpúnou sa napríklad zdobia rybári a členovia veľrybárskych výprav, skríženými kanónmi členovia armády. Aké ďalšie role na palube nájdeme? 

Skrížené kotvy

Toto tetovanie bolo vyhradené palubným dôstojníkom (pobočníkom bocmanov). Tetujú sa vždy na ruku medzi palec a ukazovák. Keď bolo na ľavej ruke, dôstojník preplával všetky oceány. Keď bolo na pravej, preplával sedem morí.

Námornícke Tetovanie, zkrizene-kotvy_namornícke_tetovanie

Lano na zápästí

Uzol na lane okolo zápästia prináleží bocmanom, palubným dôstojníkom, skrátka tým, ktorí sa starali o loď. 

Červený čertík

Diablika si v 19. storočí nechávali tetovať tí, čo sa pohybovali v strojovni, inžinieri, hasiči, strojníci, elektrikári a ďalší. Ich „pekelné“ prostredie si určite dokážete predstaviť .

Kocky

Tetovanie kociek zdobilo tých, ktorí radi hazardujú a riziko bolo ich druhé ja.

Dnes sa z tetovania námorníkov už nedozvieme nič o jeho skúsenostiach, ale tetovanie s námorníckou symbolikou je stále veľmi populárne a pod rukami profesionálnych tatérov vznikajú prekrásne umelecké diela. 

Páčil sa vám výlet do námorníckej histórie? Prečítajte si aj článok o radách ku prvému tetovaniu alebo článok o jazvách a mužoch.

Zdroj: yachting.com,history.navy.mil

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *