businessman
|

Nenapĺňa Práca Vaše Predstavy?

Nenapĺňa Práca Vaše predstavy? To nič ani moje nenapĺňala. Mal som pocit, že v tom, čo robím nie je žiadna pridaná hodnota. Moje projekty sa strácali medzi ľuďmi vo veľkých korporáciách. Mal som od zamestnávateľa slabú spätnú väzbu. Nechcel som takto žiť.

Vedel som, že mám obchodnícke sklony. Potvrdilo mi to okolie, aj úspešné predaje v minulosti. Tak som si vytvoril vlastnú prácu. A zrazu som zistil, že mám oveľa väčšie kapacity ako som si myslel.

Zmenili sa tieto veci:

1. Som studňa plná nápadov

Cítim sa rovnako ako keď som bol malé decko. Pamätám sa, že keď som bol malý, moja kreativita fičala na plné obrátky. Staval som si vlastnú železnicu, zostrojoval fyzikálne pokusy a v škole založil prvý biznis predávaním domácich úloh a ťahákov. Potom mi to “zabila” základná škola a zamestnávateľ. Musel som sa podriadiť systému, učiť sa, čo som nechcel, nebavilo ma a nepovažoval za dôležité. A robiť prácu, ktorá potlačovala moju kreativitu a moje nápady. Odkedy makám na svojom, moja hlava pracuje na plné obrátky. Som sám sebe pánom a zhmotním všetko, čo si vymyslím a považujem za dobré. A s tým prichádzajú nové a nové nápady.

nenapĺňa práca

2. Som plný energie

Mám motiváciu. Lebo viem, že každá úspešne zhmotnená myšlienka mi prinesie nových zákazníkov, spokojných zákazníkov, posunutie sa o level vyššie a všetko to padá na úrodnú pôdu. Robím to pre seba, takže každý úspech aj neúspech si vyžeriem sám, čo mi prináša ale v konečnom dôsledku oveľa menej stresu ako nepredvídateľný stres. Mám skvelú motiváciu, lebo viem čo ma čaká, riadim si to sám. A dostávam spätnú väzbu od ľudí, čo je ďalšia pozitívna energia. Učím sa nové veci a som hrdý na kroky, ktoré som zanechal za sebou. Ten nekonečný príval energie je silnejší ako duracell. Ak vás nenapĺňa práca, idete len na pol kotla. Trávite tam väčšinu času a ovplyvňuje to váš život. Máte málo energie, ráno problémy so vstávaním, nič sa vám nechce. Nájdite si prácu, ktorá vás baví a uvidíte zmeny.

3. Čas ma inú hodnotu

Starý Gréci označovali čas dvomi spôsobmi. Na Chronos a Kairos. Chronos je presné určenie času a Kairos definuje jeho význam. Keď som chodil do práce, či do školy meral som čas Chronosom. Odpočítaval som minúty do konca pracovnej zmeny. Teraz mám paradoxne toho Chronosu ešte menej, ale je pre mňa Kairosom. Pretože mi tá práca prináša radosť a napĺňa ma. Takto strávený čas je pre mňa oveľa hodnotnejší, a nabíja ma ďalšou energiou, lebo nepociťujem, že strácam čas. Každému beží ten jeho Kairos inak. Ak vás nenapĺňa práca, čas ide veľmi pomaly, ale mladším vás neurobí.

4. Využívam čas ľubovoľne

V reále to nie je pravda, lebo takýto biznis zaberá veľa Chronosu:) Ale ak by som veľmi chcel, viem ísť kedykoľvek na dovolenku, ísť si zacvičiť alebo navštíviť rodičov. Jednoducho som pán svojho času. Viem si vytvoriť vlastnú disciplínu. Ak som chorý môžem ležať celý deň v posteli, ak unavený vstanem neskôr, ak potrebujem vypnúť idem na dovolenku. Aj keď to väčšinu času takto nefunguje, ten pocit slobody tam je. A to je skvelý pocit:)

nenapĺňa práca

5. Výmena a strata kamarátov

Na toto sa dá pozerať pozitívne aj negatívne. Síce som stratil niektorých kamarátov, ale získal množstvo nových hodnotných kontaktov. Po čase som pochopil, že ani vlastná rodina nechápe. Pre viacerých ľudí je to, čo robím nepochopiteľne. Nie je to myslené v zlom, len to jednoducho nepovažujú za dôležité. Veľa ľudí mi začalo závidieť a nechápali prečo ma napĺňa to, čo robím. A raz si uvedomíte, že sedíte s kamošom na pive a už si nemáte čo povedať. A pod. Ale to je celoživotný proces. Kamaráti prichádzajú – odchádzajú. A tí noví prinesú zase niečo nové do života a posunú o level vyššie. V konečnom dôsledku je to pozitívna vec, lebo sa vytriedia praví kamaráti. Tí ostanú, aj keď by sa dialo čokoľvek na svete.

6. Viac si vážim prácu

Práca pre mňa nadobudla úplne inú hodnotu. Keď som začínal s biznisom, bol som človekom all in one. Robil som si marketing, účtovníctvo, poštára aj chyžnú. Zrazu som si musel všetko robiť sám a pochopil som, čo takéto riadenie podniku obnáša. Predtým som prácu vnímal úplne inak. Jednoducho som do nej chodil, lebo som potreboval peniaze a mojou jedinou úlohou bolo prijímať pokyny. Teraz ma pre mňa práca úplne inú hodnotu.

Asi tak. Má to svoje výhody aj nevýhody ako všetko. Tým nechcem povedať, že takéto benefity prináša len vlastný biznis. Pýtal som sa kamošov, ktorých práca napĺňa a majú ju ako záľubu. Tiež to majú takto. Žijeme v úžasnej dobe. Každý si môžeme robiť čo chceme. Teraz máte najlepšiu príležitosť vziať život do vlastných rúk.

Ak máš iný názor, alebo sa chceš podeliť o svoju skúsenosť zapoj sa do diskusie na Facebooku!

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *