Ako fajčiť cigaru, cigary, cigara, personalizované cigary, cigar club, cigarova etiketa
|

Ako Fajčiť Cigaru ako Gentleman – Cigarová Etiketa

Tabak sa nachádza v ľudskej spoločnosti od nepamäti, konkrétne to je cca 5 - 4.000 rokov p.n.l. Pochádza pravdepodobne z oblasti strednej Ameriky (Andy a Mexiko). Je teda jasné, že etiketa fajčenia sa formuje už tisíce rokov. Cigary, také aké ich poznáme dnes, vznikli niekedy v období 18 st. a od vtedy si prešli rôznymi úskaliami. V polovici 19 st. boli cigary veľmi obľúbené hlavne v Anglicku. V tej dobe bolo úplne bežné, že sa ženy oddelili po večeri od svojich mužov aby ich nechali vychutnať si cigaru s priateľmi, alebo obchodnými partnermi. Už v tej dobe fajčenie ovplyvňovalo módu, kedy sa anglický gentlemani prezliekali do cigarového saka. Toto sako sa často šilo z kašmíru, hodvábu alebo zamatu. Ako doplnok slúžila čapica podobná fezu.

Ak sa chystáte vychutnať si cigaru v obleku, pozrite si aj náš článok ako správne kombinovať kravatu s košeľou.

Do dnešnej doby sa cigary vyformovali do podoby životného štýlu. Cigarových fajčiarov môžeme nájsť od najvyšších spoločenských vrstiev, cez celebrity až po úplne obyčajných ľudí. Fajčenie cigár, už dávno nie je výsada bohatých ľudí, môže si to dovoliť prakticky hocikto. Čo je treba vedieť pred tým než si zapálime svoju prvú cigaru a aké sú pravidlá pri fajčení? Ako fajčiť cigaru ako pravý Gentleman?

Fajčenie cigár nie je výsada len bohatej smotánky.

Áno, je to tak. Nemusíte mať na sebe drahý oblek, rolexky a v garáži Aston Martin. Fajčiť cigary môže úplne každý a stačí nám k tomu v podstate už len pár desiatok eur. Nemusíte sa obliekať do oblekov a vyhľadávať len pánske cigar cluby. Každý môže fajčiť cigary kľudne aj doma, v teplákoch na záhrade, či balkóne. Podstatné je, cítiť sa pri tom dobre. Navodiť si príjemnú atmosféru v podobe doplnenia obľúbeného nápoja, hudby, či knihy. Fajčenie cigár je o pohodlí a relaxe. Nebojte sa toho a užívajte si cigary tak, ako to vyhovuje vám.

Cigary uchovávame výhradne v humidore z cédrového dreva.

Pokiaľ chcete relaxovať s cigarou a pohárikom napr. whisky. Je nutné si zadovážiť humidor, ideálne zo španielskeho cédru. Humidor je vlastne malá skrinka (prípadne aj veľká skriňa), v ktorej udržiavame vlhkosť na konštantnej úrovni aby nám naše vlhké cigary nevyschli. Pre veľa fajčiarov je uchovávanie cigár rovnaká vášeň, ako ich konečné fajčenie.

Personalizované Cigary

Jedinečný darček pre muža, ktorý nájdete iba u nás. Špeciálny laser, ktorý má vysokú presnosť a citlivosť dokáže vygravírovať Váš odkaz, alebo logo na krycí list cigary, bez toho aby ju poškodil, alebo ovplyvnil jej chuť.

Vždy používame cigarový orezávač.

Kto chce fajčiť cigary, musí si zadovážiť orezávač. Tie máme z pravidla 3 druhy: S-cut (rovný rez), V-cut (rez v tvare V) a Punch (okrúhly výrez). Najpoužívanejší je S-cut a pokiaľ s cigarami začínate, zadovážte si ako prvý, práve tento. A prečo je nutný orezávač? Prémiové vlhké cigary (resp. long fillery) sa predávajú neorezané, ktoré je treba pred fajčením upraviť. Z pravidla sa orezané cigary predávajú len suché (resp. short fillery) na ktoré nie je nutný humidor a ktoré sú vyrábané zo zbytkov prémiového tabáku, je to tzv. vedľajší produkt vlhkých cigár.

Cigary a príslušenstvo nakupujeme výhradne u overených predajcov.

Ako sme si už povedali, fajčenie cigár je o relaxe a ak sa teda nechceme stresovať napr. nákupom fake cigár, alebo nekvalitného príslušenstva, doporučujem nakupovať len u overených, resp. doporučených predajcov s dobrými recenziami. V prípade že neviete nájsť vhodné referencie, vyhľadajte napr. facebook cigar skupiny kde vám členovia radi poradia (napr. Online Cigar Club).

Nikdy nepoužívame benzínový zapaľovač.

Zapaľovanie cigár je rovnaké umenie ako ich uchovávanie. Vždy používame zápalky, alebo plynový zapaľovač. Ideálny zapaľovač je plynový – tryskový s ktorým dokážeme dokonale a rýchlo zapáliť cigaru. Benzínové zapaľovače sú nevhodné a môžu nám zničiť chuť cigary (v prípade že vlastníte Zippo zapaľovač a chcete ho aj naďalej používať, môžete si kúpiť plynovú vložku, jedno alebo dvoj tryskovú)

Niektorí odborníci tvrdia že po prstienok, každopádne prstienok často býva aj cez celú cigaru a teda to nie je možné. Aké je teda pravidlo? Nie je žiadne. Fajčíme kým nám chutí, kľudne až do „spálenia“ prstov. Fajčenie na verejnosti a v spoločnosti V dnešnej dobe, je fajčenie čím ďalej, tým viac obmedzované a preto je dôležité fajčiť len na povolených, resp. vyhradených miestach. Ak sa nachádzate v spoločnosti iných ľudí, je treba si o fajčenie dovoliť okolo sediacich. Ak sa nachádzame v cigarovom klube, je samozrejmosť že tam budete fajčiť, každopádne ak ste v spoločnosti nefajčiara, doporučujem na túto skutočnosť zo slušnosti upozorniť. To isté platí ak si zapálite aj doma, prípadne na záhrade, či balkóne. Samozrejme nikdy nefajčíme v blízkosti detí. Podľa môjho názoru to je nie len neslušné a zdraviu škodlivé pre deti ale aj vysoko neetické. Dym nevyfukujeme na spolu sediacich gentlemanov a dámy. Prstienok odstránime alebo necháme? To je otázka na ktorú už v podstate nie je jasná odpoveď. Prstienky sa robia veľké, malé, cez celú cigaru alebo tam nie sú vôbec. Niekedy v minulosti sa prstienky dávali dole aby sa nepreukázala cena cigary, prípadne sa nechávali aby si gentlemani neušpinili biele rukavičky. Moje odporučenie je nechať, v prípade že sa jedná o menší prstienok. Často krát sú krásne a je škoda ich hneď odstrániť. Za ďalšie, v prípade že máte napr. spotené ruky, nepoškodíte krycí list. Keď už cigara horí blízko prstienku, teplota horenia uvoľní lepidlo a takto vám pôjde prstienok lepšie preč a nehrozí poškodenie krycieho listu. Luxus nadovšetko. Vo svete je veľa luxusných cigarových klubov, pre smotánku. Tu napr. neplatí pravidlo zapaľovania a zastrihovania, cigaru vám donesie zastrihnutú a zapálenú personál. To isté platí aj pre odpadnutý popol, ktorý odstráni takisto personál podniku. Tak už viete ako fajčiť cigaru? Páči sa vám predstava zapálenej cigary v ruke? Chcete to vyskúšať? Neváhajte. V dnešnej dobe je to už cenovo dostupné naozaj pre každého, či už pre občasné užívanie si cigary alebo pre pravidelné fajčenie. Prémiové cigary nájdeme už v cenách od cca 3-4 eur. S touto cigarovou etiketou zaručene zabodujete v každej spoločnosti.

Moja rada je, zapaľujeme krúživým pohybom zapaľovača, neotáčame cigarou. Maliar takisto neotáča obrazom, ale štetcom. Je to ale moja malá rada, v prípade že vám vyhovuje pri zapaľovaní pootáčať cigarou, aj takto je to správne. Opätovné zapaľovanie cigary je možné, približne do 30 minút od posledného potiahnutia, v opačnom prípade takisto hrozí znehodnotenie chutí a cigary. Ak sa vám stane že ste cigaru nefajčili dlhší čas, doporučujem zapáliť si novú a túto vyhodiť.

Druhé nikdy je, že cigaru nikdy neodklepávame.

Cigara nie je cigareta, popol z nej neodklepávame, ale jemne otrieme o bok popolníka. Pokiaľ vám popol odpadne sám napr. na zem, nič sa nedeje a nespôsobili ste žiadne faux pas, je to štandardný jav. Ak sa nachádzate v cigar clube, máte k dispozícii metličku a lopatku na odstránenie, prípadne to urobí personál. V prípade že ste na inom mieste, môžete o to požiadať a po dofajčení popol zo zeme odstrániť. Stať sa vám môže že popol spadne priamo na vás, je to síce nepríjemné, ale stáva sa to a nemusíte sa báť, popol zo seba dáme preč a pokračujeme vo fajčení. Popol po odpadnutí z cigary je chladný a nehrozí popálenie.

A do tretice, ďalšie nikdy je: dym nepoťahujeme do pľúc

Ako sme si už povedali, cigara nie je cigareta a je treba zabudnúť na pár vecí ktoré robíme pri fajčení cigariet. Tou ďalšou je, že dym nevťahujeme do pľúc, ale výhradne do úst, kde precítime všetky krásne chute cigary a následne vydýchneme. Prípadne môžeme vydýchnuť cez nos (tzv.retrohale).

Po dofajčení, cigaru odložíme

Cigaru po fajčení, vždy odložíme a necháme samovoľne zhasnúť v popolníku. Nehasíme ako cigaretu, spôsobilo by to nepríjemný zápach a to samozrejme po tomto krásnom rituálne nechceme spôsobiť. Nie je presne určené, po kade sa cigara fajčí.

 

Niektorí odborníci tvrdia že po prstienok, každopádne prstienok často býva aj cez celú cigaru a teda to nie je možné. Aké je teda pravidlo? Nie je žiadne. Fajčíme kým nám chutí, kľudne až do „spálenia“ prstov. Fajčenie na verejnosti a v spoločnosti V dnešnej dobe, je fajčenie čím ďalej, tým viac obmedzované a preto je dôležité fajčiť len na povolených, resp. vyhradených miestach. Ak sa nachádzate v spoločnosti iných ľudí, je treba si o fajčenie dovoliť okolo sediacich. Ak sa nachádzame v cigarovom klube, je samozrejmosť že tam budete fajčiť, každopádne ak ste v spoločnosti nefajčiara, doporučujem na túto skutočnosť zo slušnosti upozorniť. To isté platí ak si zapálite aj doma, prípadne na záhrade, či balkóne. Samozrejme nikdy nefajčíme v blízkosti detí. Podľa môjho názoru to je nie len neslušné a zdraviu škodlivé pre deti ale aj vysoko neetické. Dym nevyfukujeme na spolu sediacich gentlemanov a dámy. Prstienok odstránime alebo necháme? To je otázka na ktorú už v podstate nie je jasná odpoveď. Prstienky sa robia veľké, malé, cez celú cigaru alebo tam nie sú vôbec. Niekedy v minulosti sa prstienky dávali dole aby sa nepreukázala cena cigary, prípadne sa nechávali aby si gentlemani neušpinili biele rukavičky. Moje odporučenie je nechať, v prípade že sa jedná o menší prstienok. Často krát sú krásne a je škoda ich hneď odstrániť. Za ďalšie, v prípade že máte napr. spotené ruky, nepoškodíte krycí list. Keď už cigara horí blízko prstienku, teplota horenia uvoľní lepidlo a takto vám pôjde prstienok lepšie preč a nehrozí poškodenie krycieho listu. Luxus nadovšetko. Vo svete je veľa luxusných cigarových klubov, pre smotánku. Tu napr. neplatí pravidlo zapaľovania a zastrihovania, cigaru vám donesie zastrihnutú a zapálenú personál. To isté platí aj pre odpadnutý popol, ktorý odstráni takisto personál podniku. Tak už viete ako fajčiť cigaru? Páči sa vám predstava zapálenej cigary v ruke? Chcete to vyskúšať? Neváhajte. V dnešnej dobe je to už cenovo dostupné naozaj pre každého, či už pre občasné užívanie si cigary alebo pre pravidelné fajčenie. Prémiové cigary nájdeme už v cenách od cca 3-4 eur. S touto cigarovou etiketou zaručene zabodujete v každej spoločnosti.

Niektorí odborníci tvrdia že po prstienok, každopádne prstienok často býva aj cez celú cigaru a teda to nie je možné. Aké je teda pravidlo? Nie je žiadne. Fajčíme kým nám chutí, kľudne až do „spálenia“ prstov.

Fajčenie na verejnosti a v spoločnosti

V dnešnej dobe, je fajčenie čím ďalej, tým viac obmedzované a preto je dôležité fajčiť len na povolených, resp. vyhradených miestach. Ak sa nachádzate v spoločnosti iných ľudí, je treba si o fajčenie dovoliť okolo sediacich. Ak sa nachádzame v cigarovom klube, je samozrejmosť že tam budete fajčiť, každopádne ak ste v spoločnosti nefajčiara, doporučujem na túto skutočnosť zo slušnosti upozorniť. To isté platí ak si zapálite aj doma, prípadne na záhrade, či balkóne. Samozrejme nikdy nefajčíme v blízkosti detí. Podľa môjho názoru to je nie len neslušné a zdraviu škodlivé pre deti ale aj vysoko neetické. Dym nevyfukujeme na spolu sediacich gentlemanov a dámy.

Prstienok odstránime alebo necháme?

To je otázka na ktorú už v podstate nie je jasná odpoveď. Prstienky sa robia veľké, malé, cez celú cigaru alebo tam nie sú vôbec. Niekedy v minulosti sa prstienky dávali dole aby sa nepreukázala cena cigary, prípadne sa nechávali aby si gentlemani neušpinili biele rukavičky. Moje odporučenie je nechať, v prípade že sa jedná o menší prstienok. Často krát sú krásne a je škoda ich hneď odstrániť. Za ďalšie, v prípade že máte napr. spotené ruky, nepoškodíte krycí list. Keď už cigara horí blízko prstienku, teplota horenia uvoľní lepidlo a takto vám pôjde prstienok lepšie preč a nehrozí poškodenie krycieho listu.

Luxus nadovšetko.

Vo svete je veľa luxusných cigarových klubov, pre smotánku. Tu napr. neplatí pravidlo zapaľovania a zastrihovania, cigaru vám donesie zastrihnutú a zapálenú personál. To isté platí aj pre odpadnutý popol, ktorý odstráni takisto personál podniku.

 

Tak už viete ako fajčiť cigaru? Páči sa vám predstava zapálenej cigary v ruke? Chcete to vyskúšať? Neváhajte. V dnešnej dobe je to už cenovo dostupné naozaj pre každého, či už pre občasné užívanie si cigary alebo pre pravidelné fajčenie. Prémiové cigary nájdeme už v cenách od cca 3-4 eur. S touto cigarovou etiketou zaručene zabodujete v každej spoločnosti.

Martin Socha

  Žije v Českej Republike, venuje sa svojmu blogu recenze-doutniku.cz a takisto foteniu cigár. Jeho fotky nájdete na instagrame pod prezývkou mscigars. Má rád rum, americkú whisky a rád číta knihy. Aktívne sa venuje svetu cigár a je aj český ambassador pre Cigar Rights of the World. V roku 2020 založil Facebook skupinu Online Cigar Club.

Similar Posts

6 Comments

 1. Som vďačný že som narazil, v podstate náhodou na svet cigár, je to celkom iná záležitosť než cigaretový zlozvyk, cigara sa spája s príjemnym zážitkom plným rôznych chutí v závislosti od kvality cigary ktorú nie vždy určuje výška ceny ale predovšetkým sa cigary spájajú s luďmi ktorí si vedia dopriať pohodu a relax a v takejto spoločnosti sa človek vždy cíti veľmi dobre takže za mňa palec hore martin.

 2. Parádní článek, super informace, díky za něj 👍 Také začínám objevovat kouzlo doutníků a třeba v kombinaci s dobrým rumem je to opravdu úžasný zážitek 😊

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *