|

100 Zručností, Ktoré by Mal Vedieť Každý Muž

Táto téma je populárna medzi mužmi už celé stáročia. Čo by mal ovládať každý muž? Napísalo sa o tom neskutočne veľa kníh a prečo?!

Podstatou muža je byť užitočný pre svet. K tomu potrebuje schopnosti. Muž chce vedieť (alebo sa aspoň tak cítiť), že ak sa ocitne v nejakej situácii, dokáže ju sám zvládnuť, a čo naj pohotovejšie reagovať. Preto máme neustály chtíč zistiť, či máme potrebné schopnosti ako tvorcovia, ochrancovia a živitelia.

Schopnosti primitívneho človeka sa prevažne točili okolo bojovania a lovenia.

Rozsah schopností potrebných dnes je oveľa širší. Moderný muž musí byť oboje – bojovník a diplomat, drevorubač aj odborník. Potrebujeme náročné aj jednoduché zručnosti. Niektoré využívame každý deň, niektoré máme pripravené v zálohe – keby niečo.

Tak ktoré to sú?!

1. Uviazať kravatu

Každý človek by mal vedieť uviazať kravatu. Pohreby, svadby a pohovory sú len jedny z mála príležitosti, pri ktorých ju nosíme.  Nechcete mať 30 a prosiť mamu, nech vám s tým pomôže.

2. Založiť oheň

Existuje priama spojitosť medzi mužom a ohňom. Aj keď ho už nepotrebujeme, aby sme prežili, mužská spojitosť s ohňom stále existuje. Neexistuje nič lepšie, ako sedieť pod hviezdnou oblohou pri praskajúcom ohni a rozmýšľať nad veľkými otázkami života. Hoc len pre tieto samotné dôvody, by mal vedieť každý muž založiť oheň. A má to aj praktické dôvody. Kamoši určite ocenia, keď na ňom uvaríte solídne jedlo.Around the camp-fire, men, 100 zručností ktoré by mal každý muž ovládať, zručnosti, muž, www.pravymuz.sk, oheň

3. Zavesiť obraz

Zavesiť obraz je zrejmé najčastejšia ženská požiadavka. Aj keď to nie je vyslovene exaktná veda, základne znalosti ako správne a kam zavesiť obraz vám zaistia útulný domov nie len pre vás, ale aj návštevu, či rodičov.

4. Vyleštiť topánky

Lesk na topánkach vyzdvihne ich tvar. A okrem toho, že ich udrží v tip-top stave, akt leštenia topánok  je upokojujúci mužský rituál. Ešte viac ho povýšite ak si zostavte vlastný set na leštenie topánok.Around the camp-fire, men, 100 zručností ktoré by mal každý muž ovládať, zručnosti, muž, www.pravymuz.sk, oheň, čistenie topánok, shining-shoes

5. Ošetriť uštipnutie

Od zrodu človeka sú hady našim najväčším nepriateľom. Ich zakrádanie, syčanie a plazenie  nemá rád nikto. Ak narazíte na jedovatého hada, je vo vašom najlepšom záujme zistiť, ako si poradiť s pohryznutím. Tip:  nesnažte sa jed vysať.

6. Čítať knihy

Na svete je toľko druhov kníh, že každý si musí nájsť tu svoju. Pri čítaní nielen prijímame nové informácie, ale posilňujeme mozog pri ich uchovávaní až do staroby. Či už sme si toho vedomí, alebo nie, čítanie plní hlavu rôznymi perličkami, ktoré sa môžu zísť v najmenej očakávaných momentoch.(či už čítate v papierovej alebo tabletovej forme).  Existujú určité techniky, ktoré je dobré zvládnuť, aby ste sa hlbšie ponorili do textu a nasali všetko podstatné.Around the camp-fire, men, 100 zručností ktoré by mal každý muž ovládať, zručnosti, muž, www.pravymuz.sk, oheň, čítanie knihy, Vintage-Man-Reading-Book_Fotor

7. Prežiť napadnutie medveďom

I keď medvedie útoky sú veľmi ojedinelé, človek by mal byť vždy pripravený. Či už táborite alebo ste si vyšli na ranný výlet, nikdy neviete kedy sa vám táto informácia zíde. Verte, či nie, tiež som jedného stretol v Tatrách. Stáva sa to. Bol som prekvapivo pokojný a sebaistý, vďaka užitočným vedomostiam, ktoré som mal a keby to bolo nutné premohol by som ho. Bohužiaľ sa tak nestalo a smútil som nad stratou môjho potencionálneho koberca, o ktorom som si myslel, že bude visieť v mojej novej obývačke.

8. Holiť sa na mokro

Holenie s elektrickým strojčekom je rýchle a jednoduché a multi funkčné žiletky celkom slušne holia. Ale nič neprekoná mužský rituál holenia sa žiletkou alebo britvou a oldskúlové holenie je oveľa lacnejšie.shave2

9. Pozdĺžne parkovať

Určite nechcete byť tým mužom, ktorý zdržiava premávku kvôli permanentnému vychádzaniu a vchádzaniu na parkovacie miesto po viacnásobných neúspešných pokusoch.

10. Pádlovať na kanoe

Vedieť pádlovať  kanoe je jedna z najdôležitejších mužských vlastností.  Či už ste na rande, alebo si len užívate prírodu. Existuje len pár lepších aktivít ako je toto. Aj keď by sa pádlovanie mohlo zdať rovnako prirodzené ako jazda na bicykli, je dobré mať určitú úroveň zručností, aby ste sa mohli stať kapitánom kanoe. Nebuďte tým typom muža, ktorý sa nevie pohnúť z miesta, pretože pádluje neefektívne, alebo sa dokonca prevráti a skonči vo vode.yacht-designer-francis-herreshoff-at-marblehead_l

11. Vyjednávať a zjednávať

V závislosti od toho kde ste vo svete, vyjednávanie je buď súčasťou každodenného života, alebo nepríjemnou praxou, ktorej sa snažíme vyhnúť kedykoľvek je to možné. Ale je pravda, že viacerí z nás, najmä tí, ktorí žijeme v západnom svete, nie vždy uvážime: alebo si to neuvedomíme, že veľa typov obchodov vieme zjednať. Od hotelových izieb, cez prenájom áut, až po zložité obchodné ponuky, znalosť vyjednávania vám môže ušetriť množstvo peňazí. Jasné, niekedy je to trápne, ale časom a s praxou získate viac sebavedomia.

12. Opraviť pokazený kohútik

Kvap Kvap Kvap. Človeka to privádza do šialenstva, hlavne v noci. Tiež to stojí peniaze za opravára a aj tú odtečenú vodu. Nemusíte byť priekopníkom v inštalatérstve, ale opraviť prasknutý kohútik je jednoduchá záležitosť. S pár kúskami náradia a výletom do miestneho železiarstva si navrátite duševné zdravie ľavou zadnou.mr-fix-it1

13. Ošetriť popáleniny

Popáliť sa môžete hocikedy a hocikde. Vyliata káva, oheň, alebo prehriaty motor – možnosti je neúrekom. Popáleniny 1. a 2. stupňa si viete ošetriť aj samy. Pár tipov: postihnuté miesto ochladzujte studenou a nie ľadovou vodou. Vyčistite popáleninu a aplikujte antibiotickú masť. Pľuzgiere nepraskajte, zvyšujete tým riziko infekcie.

14. Povedať vtip

V dobe virálnych videí je vedieť povedať dobrý vtip umením a vysoko cenenou zručnosťou. Vedieť rozosmiať ľudí bez toho, aby ste im ukazovali zábavné videá a obrázky na smartfóne vás značne odlíši od väčšiny. Navyše keď budete uprostred lesa a s mobilom bez signálu, dobre načasovaný vtip bude jediný zdroj zábavy.Manly-Skills-44

15. Predpovedať počasie

Ak pravidelne sledujete lokálne predpovede počasia v TV alebo na smartfóne, viete, že často sú totálne nepresné. Predpoveď počasia je stará záležitosť a dokonca niektoré z najpresnejších nástrojov sú veľmi staré. Napríklad barometer predpovedá počasie na najbližších 24-28 hodín tak dobre, ako hocijaké profesionálne prognózy. Čoskoro vaše vlastné predpovede prebijú miestnych meteorológov.

16. Robiť správne mŕtvy ťah

Mŕtvy ťah posilňuje svaly, ktoré sa používajú na najzákladnejšie ľudské pohyby – zdvíhanie veci zo zeme. Popri drepoch má mŕtvy ťah najpraktickejšie využitie. A je to skvelý pocit zdvihnúť 180kg ťažkú činku zo zeme.phil70janb

17. Zarecitovať báseň z pamäti

Niečo na tom je, keď recitujete báseň z pamäti namiesto jej čítania dookola. Slová sa stávajú vašou súčasťou. Recitovať báseň z pamäti môže byť pre vás a druhých inšpiráciou a útechou v ťažkých časoch. Nemusia to byť vaše slová, ale keď ich hovoríte z pamäti, vyzerá to, že ich vravíte od srdca. A navyše vysypať pár viet bez námahy z vás spraví najzaujímavejšieho muža na svete.

18. Grilovať na drevenom uhlí

Kým plynový gril existuje len od roku 1950, muži grilovali na drevenom uhli pred tisíce rokmi. Nie je to len o stlačení tlačidla na grile. Drevené uhlie si síce vyžaduje viac zručnosti, ale podľa väčšiny ľudí prispieva k lepšej chuti jedla.8

19. Poskytnúť prvú pomoc

Niektoré situácie sú tak vážne, že volať  911 a čakať na zdravoníkov môže byť zbytočné. Jednou z takých situácií je napr. srdcový infarkt alebo keď človek prestane reagovať a má problémy s dýchaním. Nebuďte nepripravený keď sa to stane. Okrem bežnej resuscitácie je dôležite vedieť metódu s rukami, ktorá sa používa na teenagerov a dospelých.

20. Prišiť gombík

Ponáhľate sa do práce a pritom ako si zapínate košeľu vám odletí gombík. Poznáte to, voľne visel a prišlo zúčtovanie. Čo robiť? Prišiť ho späť, samozrejme. Možno sa šitie zdá ako zručnosť pre dámy, ale keď budete v núdzi, vedieť túto jednoduchú opravu príde vhod.3418553

21. Nájsť pitnú vodu

Ak sa stratíte v lese, vašimi naj bezprostrednejšími potrebami sú potraviny, prístrešok a voda. A práve voda je z nich naj naliehavejšia. Je mnoho spôsobov, ako získať v prírode vodu. Či už, zachytenie dažďovej vody, pomocou odparovacieho vaku alebo tepelnou úpravou alebo filtráciou vody z rieky alebo jazera.

22. Štiepať drevo

Áno, väčšina z nás má ústredné kúrenie na udržanie našich domovov v teple počas zimných mesiacov, ale nič nieje lepšie ako teplo vychádzajúce priamo z krbu. Ale aby sa polená vošli do krbu, budete ich musieť rozštiepiť na menšie kusy. A budme úprimný, štiepanie dreva nieje len o znižovaný účtov za vykurovanie, je to hlavne o satisfakcií, nič nieje mužnejšie ako rozseknúť veľké poleno jedným ťahom. A taktiež je to dobrá prírodná posilovňa.

2016-03-09_1312

23. Vymeniť koleso na aute

Nieje nič deprimujúcejšie ako zvuk defektu pneumatiky na aute. Namiesto preklínania sa skúsme pozrieť na defekt ako príležitosť prejaviť svoju mužnosť v plnom rozsahu. Vedieť ako vymeniť pneumatiku vám môže nielen zachrániť zadok na opustenom úseku cesty, ale príde vhod ak bude treba pomôcť slečne v núdzi alebo nešťastným turistom na okraji cesty.

24. Vykopnúť dvere

Ste v horiacom dome a musíte uniknúť, ale dvere sú v plameňoch, alebo vaša milovaná osoba je vo vnútri a vy ste zamknutý. Nemôžete tam len tak stáť a hrať sa so zámkom  – musíte vykopnúť dvere! Alebo niekto blízky je zamknutý vo vnútri miestnosti alebo dome a potrebuje lekárku pomoc. Čo robiť v takej chvíli? Byť mužom sakra a vykopnúť tie prekliate dvere! Viem že, ste stále po tom túžili.

EricForeman2

26. Urobiť perfektné foto

Príchod smartfónov spôsobil, že takmer každý vlastní HD foťáky. Bohužiaľ to neznamená, že viete urobiť dobré foto. Nedovoľte, aby boli vaše nezabudnuteľné zážitky zachytené na úbohých fotkách. Pohrajte sa s fotoaparátom, pochopte rôzne nastavenia a naučte sa základy, ktoré sú nevyhnutné pre vytvorenie dobrej fotky.

27. Nabrúsiť nôž

Od vreckových nožov, cez kuchynské nože až po tie, čo slúžia na prežitie, čepele sú jedným z najdôležitejších nástrojov človeka. Ale tupý nôž je pre vás zbytočný a nebezpečný. Naučte sa ako nabrúsiť nôž, robte to pravidelne a vždy budete pripravený odrezať kus jablka či zabiť nebezpečné zviera. Ak ešte nemáte vybratý ten správny, pozrite si náš článok.

IMG_9999_837

28. Vymeniť plienku

Aj keď neplánujete stať sa raz otcom, určite nastane chvíľa vo vašom živote, kedy budete meniť okadenú plienku, možno synovcovi alebo krstňaťu. Pre viacerých chlapov je to odstrašujúca úloha, ale nič na tom nie je. Existuje niekoľko trikov, ktoré robia túto záležitosť rýchlou s čistým priebehom.

29. Urobiť príhovor

Celý život zažívame udalosti, ktoré si žiadajú príhovor. Či už je to prezentácia v škole, v práci, na svadbe rodinného príslušníka, ak musíte niekoho školiť atď., mať talent v prejave na verejnosti z vás robí presvedčivého a mocného muža.

30. Navigovať s mapou a kompasom

Jasné, máme smartfóny s Google Maps, ktoré nám krok za krokom ukážu správny smer. Ale čo sa stane, keď nemáte telefón, lebo ste uprostred divočiny a jednoducho tam nechytíte signál? Ako sa dostanete späť do svojej obľúbenej horskej chaty? S mapou a kompasom samozrejme. Zo všetkých zručnosti, ktoré som sa počas života naučil, mi táto dala najviac. Príde mi úžasne, že s použitím kompasu a topografickej mapy dokážem prejsť kilometre a dostať sa tam kde potrebujem.

31. Odblokovať toaletu 

Niektoré “upchaniny” sa odstránia spláchnutím, ale niekedy je monštrum také veľké, že to chce na upchatú toaletu isté zručnosti. Body zručností si pridáte, ak sa naučíte odblokovať toaletu bez gumeného zvonu. Zachráni vás to, keď zablokujete toaletu u priateľkiných rodičov. Nebude to veľmi príjemne pýtať si zahanbene spomínaný zvon.

tumblr_m9vp5i8yHX1rr202wo1_500

32. Kúpiť oblek

Určite si vo svojom živote kúpite minimálne dva tri obleky. Ak si kúpite ten správny, možno bude trvať niekoľko rokov kým si kúpite ďalší. Naučte sa, aký je ten správny. (nase clanky prilepit) Dôležitá je kvalita, ako by mal sedieť, aký by mal mať strih, detaily, ktoré by ste si mali odsledovať atď. Nielenže to pomôže vám, ale aj priateľom, ktorí nemusia utrácať drahé peniaze za mizerne vyzerajúci oblek. Vyznáte sa v pánskych oblekoch? 

old suit

33. Zaplávať kraula

Plávanie nie je len zábavná rekreačná činnosť, ale tiež sa radí medzi schopnosti prežitia. Vedieť zaplávať kraula vám nie len môže pomôcť vyhrať kamarátske preteky, ale tiež zachrániť život. Je to jeden z najrýchlejších plaveckých štýlov a jeden z prvých, ktorý sa učí každý plavec v bazéne. Ak ho ešte neovládate, zožeňte si inštruktora.

34. Potriasť rukou

Pevný stisk je dôležitou súčasťou prvého dojmu. Plný stisk so správnym tlakom sprevádzaný priamym pohľadom do očí vyvoláva sebadôveru. Naopak krkolomné podanie tzv. mŕtva ryba môže zapôsobiť zle na partnera, s ktorým si podávate ruku.

handshake

35. Ošetriť omrzliny

Omrzliny dokážete mať už za 30 minút pri 0 stupňoch a 24 kmh vetre. Stačí, že sa zníži teplota a zvýši rýchlosť vetra a toto číslo sa rýchlo mení do 10 až 5 minút. Ak zažívate stratu farby alebo cítite na svojich končatinách ( omrzliny zasahujú najmä odstávajúce časti tela), pravdepodobne zažívate nástup omrzlín. Prvým krokom je pomaly zohrievať zasiahnuté oblasti s teplou, nie horúcou vodou.

36. Vyžehliť si oblečenie

Máte pár nohavíc a košeľu, ktorá vám sedí ako uliata, ale celkový výzor je hrozný, pretože ste nemali čas, alebo nemáte to správne know-how. Viacero mužov nevie ako si vyžehliť košeľu, pretože to za nich robila mama a potom sa oženili. Ale každý muž má v živote obdobie, kedy žije sám, alebo jednoducho nemá po ruke manželku. Nie je to ťažké, zaberie to len pár minút, ale vyžehlené oblečenie vyzerá oveľa lepšie.

37. Trénovať situačné povedomie

Každý deň sa môžeme stretnúť s nebezpečenstvom – nepozorný vodič, zlodej atď. Často si hrozbu neuvedomíme, lebo sme pohrúžení do seba, až kým nie je príliš neskoro. V taktickom svete sa hovorí, že najlepší spôsob ako vyhrať boj je vyhnúť sa mu na prvom mieste. Aby si to dokázal. musíš rozvíjať svoje povedomie. Situačné povedomie nie je len znalosť, čo sa deje okolo vás ale tiež mať plán, čo robiť v prípade nebezpečenstva.

situational awarness

38. Urobiť správne Pull-Up

Pull-up je jedným z najlepších cvikov na hornú časť tela, ale viacero ľudí nevie ako ho urobiť správne. Uchopte hrázdu nadhmatom a začnite s vystretými rukami. Zdvihnite sa hore až kým sa vaša hruď nedotkne hrázdy. Pri pohybe smerom dole majte telo pod kontrolou a zopakujte. Prečítajte si Väzenské cviky, cvičenie v malých priestoroch s vlastnou váhou.

franco-columbu-pull-up

39. Postaviť prístrešok 

V každej situácie, v ktorej ide o prežitie, vám správny prístrešok poskytne potrebnú ochranu pred prírodnými živlami. S niektorými základnými materiálmi (drevo, termoizolačná prikrývka, oheň) a trochu know-how môžete prežiť noc a dokonca spať pohodlne. Prečítajte si, ako si postaviť prístrešok. 

40. Vypestovať vlastné jedlo 

Vypestovať si vlastné jedlo nie je len príjemná relaxačná činnosť, ale dokonca si vypestujete zdravé chutné jedlo. Dnešné potraviny sú neskutočné nadopované chemickými látkami a prírodne potraviny sú príliš drahé. Prečo si nevypestovať vlastné ovocie a zeleninu za zlomok nákladov a dvojnásobne chutnejšie.

garden

41. Uvariť vajíčko 

Vajcia sú základom raňajok a nie je dôvod neužiť si ich na viacero spôsob. Môžete, si ich dať na sendvič, ako praženicu, omeletu alebo jesť ho priamo zo škrupinky (surové alebo varené). Ak zvládnete niekoľko spôsobov ako uvariť vajcia budete raňajkový obľúbenec, za ktorého vás označia vaše deti, alebo iní, v závislosti od toho v akej fáze života budete. Vaše hlavné variácie – praženica, volské oko, vajíčko na mäkko, na tvrdo – všetky sa dajú naučiť za pár minút.

42. Viesť neformálny rozhovor 

Keď narazíte na známeho v obchode, dúfate, že vás nevidí? Predstava, že idete na párty, kde poznáte len jednu osobu vás napĺňa hrôzou? Naberáte odvahu, aby ste si pokecali s roztomilým dievčaťom za pultom v obľúbenej kaviarni, ale keď sa dostane až k pultu, všetko čo zmôžete je, že si vezmete svoju objednávku. Každý z nás sa ocitne v situácií, kedy musí viesť tzv. small talk. Niekedy je to nepríjemné, ale môže vám to zmeniť život. Nikdy neviete, či osoba ktorá stojí oproti vám nieje vaša budúca žena, spolupracovník alebo dobrý priateľ.

gents-small-talk

43. Identifikovať jedovaté a jedlé rastliny 

Prechádzka v lese je príjemne prežitie voľného času, čo už nie je tak príjemné je červená vyrážka na ďalší deň. Poznať jedovaté rastliny vám môže zachrániť život a túto zručnosť by mal ovládať naozaj každý.

44. Vedieť sa potápať

Potápanie je len zábava, ale opäť vám môže zachrániť život. V prípade, že potrebujete rýchlo zdrhnúť do vody ako potápajúca sa loď, ponor je najlepší spôsob.

45. Miešať karty

Je vždy prekvapujúce keď hráte kartovú hru, miešate podľa ručičkových hodiniek a jedného z hráčov musíte preskočiť, pretože nevie tento jednoduchý mužský skill. Ak hráte kartové hry, či už je to poker, žolík atď, mali by ste vedieť miešať karty s citom a troškou talentom.

A man shuffling a deck of cards

46. Loviť

V minulosti schopnosť loviť bolo to, čo robilo človeka človekom. Od doby kedy sme začali byť lovci-zberači, lovenie pripadá na muža. Muži od nepamäti lovením prejavujú svoje ochranárske pudy a schopnosť zabezpečiť výživu pre rodinu. Okrem toho, ak by ste nemali prístup k potravinám, lovenie by vám pomohlo zabezpečiť seba a svoju rodinu. Počas jednej loveckej sezóny by ste dokonca mohli poskytnúť svojej rodine mäso na celý rok. Dajte zbohom svojim výdavkom na mäso.

Old-Hunting-Photos-5

47. Správne si naliať pivo

Vážne záleží na tom ako si načapujete pivo? Nie je pivo proste pivom, nezáležiac od toho ako ho nalejeme? Je, v prípade, že pijete nekvalitné pivo. Ale pri kvalitnom to môže robiť veľký rozdiel. Pri správnom naliatí pivo produkuje arómy a chute, ktoré vyznejú len za správnych podmienok a agitáciou správneho naliatia.

48. Preniesť zraneného na hasičský spôsob 

Aj keď ste fyzicky zdatný na to, aby ste zachránili niekoho život, tým, že ho odnesiete do bezpečia, viete ako to správne urobiť? Postavíme sa proti zranenému. Uchopíme svojou pravou rukou ľavé zápästie raneného, potom sa predkloníme tak, aby sme svoje rameno dostali do rozkroku raneného a ťahom za zápästie dostaneme trup raneného na svoje ramená. Potom sa môžeme pomaly narovnať.

firemans carry

49. Otvoriť fľašu bez otvárača

Dorazili ste do kempu s kamošmi, máte krásne vychladené pivo v chladničke, ale uvedomili ste si, že ste zabudli doma otvárač. Našťastie pre vás žiaden problém, ste majster improvizácie po tom, čo ste si prečítali        9 spôsob ako otvoriť fľašu bez otvárača

50. Vedieť nahodiť udicu 

Rybolov je zručnosť, ktorá prechádza z otca na syna od nepamäti. Nie je to len zábava, ale ďalšia zručnosť k prežitiu. A jeden z prvých krokov pri učení chytania rýb? Vedieť nahodiť udicu.

Boys-fishing-circa-1915

Zdroj: www.artofmanliness.comhttp://www.falck.sk,  http://www.esquire.com/ 

Similar Posts

4 Comments

  1. Tento článok nie je len stereotypný ale aj prehnaný, to už rovno by mohol muž vedieť rovno všetko a ženy tie len nech sú pekné a dobré v posteli.

    1. Presne. Niektoré tipy sú prehnané. Napríklad ten s medveďom. By som si pozrel, ako by sa autor bránil, keby ho napadol taký poriadny maco.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *