Zraniteľnosť

Zraniteľnosť nie je Slabosť, je Známkou Silného Muža

Neviem prečo sa začala zraniteľnosť asociovať so slabosťou.

Odmalička je na mužov vyvíjaný tlak. Všetci nám hovoria, aby sme neprejavovali svoje emócie, aby sme nepoukazovali na svoje slabosti a svoje trápenie držali v sebe.

Nie, teraz ti nejdem hovoriť, aby si urobil opak. Toto nie je ani o tom, aby si sa schúlil do rohu, zakryl si tvár a prosil o to, aby ťa všetci mali radi a nikto ti neubližoval.

Chcem hovoriť o tom, čo zraniteľnosť naozaj je a prečo je to cnosť každého správneho muža.

Skutočná zraniteľnosť je o tom, aby sme sa postavili situáciam, kde môžme byť odmietnutí, zahanbení, či nám môže byť ublížené. Zraniteľnosť je povedať vtip aj vtedy, keď sa bojíš, že ostatným nebude pripadať vtipný. Zraniteľnosť znamená vyjadriť svoj názor vtedy, keď si nie si istý, či s ním ostatní súhlasia. Zraniteľnosť znamená prisadnúť si na svadbe k stolu, kde nikoho nepoznáš. Zraniteľnosť znamená povedať dievčaťu, že sa ti páči a pozvať ju nie von, ale na rande. Vo všetkých týchto situáciach sa vystavujeme riziku, že to nedopadne presne tak, ako by sme si želali. Vystavujeme sa zraneniu.

V tomto kontexte sa však zrazu javí zraniteľnosť inak. Zrazu už nehovoríme o tichom chlapcovi v rohu prednášacej miestnosti, hovoríme o silnom mužovi. O mužovi, ktorý sa nebojí svetu povedať: „Toto som ja a je mi jedno, čo si o tom myslíte.“ Takéto vystupovanie je potom nesmierne príťažlivé.

Poznáš toho muža, ktorý si nevie nájsť vzťah, pretože sa bojí vyjadriť svoje pocity a úmysly? Ktorý sa so ženou rozpráva len o témach, kde si je istý, že sa jej nijakým spôsobom nedotkne? Ktorý sa nedostane nikdy do hĺbky? Ktorý má nudnú prácu, pretože napriek svojmu talentu odmieta riskovať neúspech vo vlastnom projekte. Ktorý sa síce osprchuje, no nekúpi si kvalitný parfém a oblek, pretože by sa cítil príliš nesvoj. Ktorý sa nedokáže ľuďom pozerať do očí, pretože mu to príde divné.

Povedal by si o takomto mužovi, že je silný? Naopak, je to slaboch. A to z jediného dôvodu – z vlastnej neschopnosti byť zraniteľným.

Aj ja som bol taký. Ak ma niekto nemal rád, dokázal som byť celú noc hore a premýšľať, čo som urobil zle. Keď sa mi páčila žena, nepozval som ju von, ale krúžil okolo nej ako sup a predstieral, že som milý a pozorný kamarát. Doslova celú mladosť som strávil tým, že som sa snažil zakrývať svoje jazvy, nedostatky a neistoty. A keď som si nejakým zázrakom našiel priateľku, onedlho ma podviedla s mužom, ktorý sa nebál ťahu na bránu.

Dnes som nesmierne zraniteľný. Napriek podrazom z minulosti, či už pracovných alebo ľúbostných, bojujem ďalej. Som pripravený niesť tú bolesť znova. Prijímam život taký, aký je.

Nie, toto nie je žiadna politicky korektná esej o tom, ako môžu byť muži slabí, pretože musíme dbať na každého pocity. Práve naopak, zraniteľnosť = odvaha vystaviť sa možnému zraneniu. Odvaha byť úprimný, žiť v súlade so svojimi myšlienkami a konať. Mne to ako slabosť nepríde.

Byť totiž schopný žiť v súlade so svojimi emóciami, prijať svoje chyby a byť schopný vyjadriť svoje túžby a úmysly, to je v skutočnosti obrovská sila. Sila, ktorá ti  je schopná do života pritiahnuť výnimočné veci.

A aký sen máte vy? Zapojte sa do diskusie pod článkom aleba na našom Facebooku.


gentlemani_logo

Martin Bohunický – Bol som ten typický nesebavedomý chlapec, ktorý sa nebral vážne, preto nikto nebral vážne ani mňa. Viem že tam, kde som bol ja, sú dnes desaťtisíce mužov. Drieme v nich veľký potenciál, no nedokážu sa prejaviť. Nikdy nie je neskoro začať. Pridaj sa ku mne a poďme sa stať spolu lepšími mužmi.

Zdroj: gentlemani.sk, Zdroj foto: unsplash.com

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *