10 Spôsobov ako Byť Sebecký a Vyhnúť sa tak Stresu

Tak dlho som bol pohltený tým, aby som potešil druhých ľudí, až som začal mať záchvaty paniky vyvolané stresom. Pracoval som dlhé hodiny, dochádzal do práce 3 hodiny každý deň, mal vysoký plat, bol “dobrý zamestnanec” a snažil som sa všetkých uspokojiť, ale stále som nebol spokojný a mal som pocit, že nerobím dosť. Dokonca som presvedčil priateľku, aby sme išli do nejakého postranného biznisu a zarobili peniaze navyše.

Počas tohto obdobia som nemyslel na seba. Len som sa snažil preskákať dňom a udržať veci pokope. Potreboval som byť sebeckejší. Bol som zničený kedykoľvek som odchádzal na pracovnú cestu. Moja priateľka mi mávala so slzami v očiach, lebo bola stále sama, nemal som na ňu čas a vzťah sa rozpadal.

Teraz viem, že nebolo možné urobiť každého šťastným. Bolo tam príliš veľa nezlučiteľných okolností a povinností. Myslel som si, že keď budem robiť druhých šťastných, tak to urobí aj mňa šťastným. Ale takto to nefunguje, skúšal som to.

Po čase si moje telo a myseľ povedali dosť a vyvolali záchvaty úzkosti. V jeden deň to bolo v pohode a na druhý som mal záchvaty paniky, ktorý obrátil môj svet hore nohami. Všetko na čom som pracoval sa rozpadávalo, aspoň moja myseľ to tak videla. Začal som sa nad tým zamýšľať a pochopil som, že som pre seba nerobil nič. Nestaral som sa o seba, nejedol som výživné jedlo, necvičil som pravidelne, nemal som sa rád, neveril som si, nemal som sebavedomie.

Dáva to zmysel. Ak som nikdy neinvestovali do seba, prečo by som mal byť v dobrej psychickej, fyzickej, duševnej a inej kondícií. Musel som sa naučiť byť najlepšou verziou seba. Dať sa na prvé miesto. Ak nie si sebecký, si sebecký. Sebecký v tom, že si sa nerozhodol úplne ukázať svetu, že si sebecký. Sebecký preto, lebo si si aktívne vybral nebyť sebecký. Sebecký, pretože ľudia okolo teba v skutočnosti neuvidia tvoje pravé ja.

Tak prečo sa nedať na prvé miesto a byť sebeckejší.

Buď sebeckejší Dôvod 1 – pre fyzické zdravie

Poďme na to zľahka. Ak sa nechceš starať o svoje telo, budeš žiť obmedzený život. Obmedzený v dĺžke života, v rýchlosti behu alebo v množstve dennej energie. Ale bude obmedzený. Takže som sa v tomto ohľade začal o seba starať viac. Moja posilovňa je posvätná a často je to prvá vec, ktorú mam v dennom pláne. Chce sa mi stále do toho? Nie. Ale nie je priestor na vyjednávanie. A priznajme si, všetko je v živote ťažšie bez pravidelného cvičenia. Cítim sa sebavedomejšie, silnejšie. Žijem s pocitom, že keď sa vládzem hýbať, fungovať, zdvíhať ťažké veci – dokážem hocičo na svete. Zdolať všetky problémy.

Čo ma k tomu prinútilo? Zmeny v mojom živote. Pracoval som na plný úväzok a po práci som sa venoval vlastnému biznisu. Bol som čoraz viac unavený a sústrediť sa bolo pre mňa časom nemožné. Začal som sa zaujímať o zdravú výživu a kuracie rezne s hranolkami vymenil za smoothie a šaláty. Zmeny som pocítil ihneď. A najlepšie na tom bolo, že som potreboval spať menej ako 8 hodín.

Buď sebeckejší Dôvod 2 – pre psychické zdravie

Ľudia si ešte stále myslia, že investovať do svojho duševného zdravia je strata času. Ale stráviť 30 minút denne meditáciou môže znamenať obrovskú zmenu pre tých, čo to skúsia.

Mnoho ľudí si pod meditáciou predstavuje nejakú spirituálu činnosť pre bláznov, ktorí nemajú čo robiť. Pri tom meditácia zahrňuje neskutočne veľa spôsobov. Ja napr. mám taký rituál, že keď prídem po práci domov, tak si sadnem do svojho útulného kresla a snažím sa vypnúť myseľ. Vedome spomaľujem dych hlbokým dýchaním a popritom si predstavujem tmu, nič iné. Končím fázou, v ktorej aplikujem nejakú meditačnú scénu. Na internete ich nájdeš viacero. Ale môžeš si vytvoriť aj vlastnú ako ležíš na pláži a počúvaš šum mora, alebo si na mieste, ktoré miluješ. Zo začiatku je tento proces ťažký, chce to tréning. Ale už po prvom pokuse uvidíš uvoľnenie. Jednoducho snívaj.

Poznáš ten pocit, keď si na prechádzke v prírode a hovoríš si, “toto by som mal robiť častejšie”, pretože ti to dáva príval energie? Presne také pocity prichádzajú aj po meditácií. Všetky problémy ti po nej prídu zanedbateľné.

Buď sebeckejší Dôvod 3 – dopraj si priestor

tumblr_nf9bljbzdk1sqqrnko1_1280

Denne je na nás toľko požiadaviek, že zabúdame aké je to byť samy len so svojimi myšlienkami. Môžem povedať, že najväčšie obavy som mal, keď som ostal sám po prvom rozchode s dlhoročnou priateľkou. Predtým som nikdy takto sám nebol. V svojich 25 – tich som popremýšľal o svojom živote a zamýšľal sa s čím som bol spokojný a naopak, čo sa dá zlepšiť. Vtedy prišli prvé väčšie rozhodnutia. Aj keď som bol mladý, zažil som veci, ktoré ma posunuli vpred a tam kde som teraz. Tie najväčšie rozhodnutia však prišli v druhom vzťahu. V práci ma povýšili, začal som svoj biznis, presťahoval sa do iného mesta a utriedil vzťahy. Objavil som samého seba a zistil, čo chcem robiť.

Každý má tieto prelomové roky, najmä po výške. Skončíš výšku, nevieš si nájsť prácu akú si chcel, možno si zistil, že si ani tu vysokú školu nechcel študovať. Skončili sa časy, kedy boli za tvoje činy zodpovední rodičia a musíš sa starať o seba, lebo každý jeden ďalší krok, ktorý urobíš bude mať dôsledky. Ak si v tejto fáze, choď niekde, kde môžeš byť len sám. V lete na jazykový kurz do zahraničia alebo cez víkend na chatu. Táto psycho hygiena ti pomôže.

Buď sebeckejší  Dôvod 4 – zlepši svoje vzťahy  

Vždy som počúval “je to moja rodina” alebo “sú to moji priatelia” ale pravda je, že je to voľba. Ty sa rozhodni komu venuješ svoj čas a čím si zaplníš hlavu. Takže ak ľudia v tvojom okolí z teba sajú energiu, obmedzujú ťa alebo ťahajú dole, obmedz s nimi kontakt. Je to voľba, musíš znášať následky. Nie je na tom nič zlé. Niektorí ľudia jednoducho nie sú v životnej fáze ako ty, sú závistliví, žiarliví alebo jednoducho sa vaše cesty prirodzene rozdeľujú. Ak sa týchto ľudí zbavíš, dáš priestor novým, aby ti vstúpili do života.

Ak potrebuješ poradiť ako to urobiť prečítaj si náš článok Toxickí ľudia – Ako ich odstrániť zo svojho života

Buď sebeckejší Dôvod 5 – pracuj pre seba 

a61a78e6311f8315f5d95ec7ad9927ce

To neznamená pracovať pre seba doslova a mať svoj biznis alebo aj áno 🙂 Záleží …  Myslím tým, že ak sa nedáš na prvé miesto bude to mať dôsledky. Máš prácu, kde je vysoký kariérny postup alebo vyhliadky? Jedno, čo som sa naučil je, že peniaze nie sú všetko. Menej je niekedy viac.

Mať takú prácu je super štartovacia dráha. Zarobíš prvé peniaze, získaš sebavedomie, naučíš sa skill, ktorý sa ti hodí, keby ti vlastný biznis nevyšiel alebo niečo nešlo podľa tvojich predstáv. Ale po čase vyhoríš. Pokiaľ nemáš vyslovene prácu, ktorá ťa baví a napĺňa. Pravdou je, že nie každý je typ na to, aby mal vlastný biznis. Niektorí po tom ani netúžia a majú radi istotu práce. Ale keď prichádza vyhorenie a ty robíš od vidím do nevidím, skús sa zamyslieť, čo by ťa bavilo a nájdi si inú prácu. Hoc by si mal robiť barmana, či smetiara. A ver mi, že ak robíš prácu, ktorá ťa baví, po čase zarobíš rovnako dobré peniaze. Minimálne ti prídu hodnotnejšie.

Buď sebeckejší Dôvod 6 – nájdi zmysel 

Ak si sa naháňal za kariérou kvôli rodine alebo sociálnemu statusu, po čase zistíš, že ťa to nenapĺňa. Ja som to tak robil.

Keď sa môžeš ponoriť do práce, ktorá napĺňa obe strany, pocítiš nový príval dopujúcej energie. Nevieš kde začať? Vizualizuj. Jednoducho si predstavuj seba tam kde sa chceš mať. Že je to bezduché snívanie a strata času? Nie je. Keby mi niekto pred pár rokmi povedal, že budem mať úspešnú stránku vysmial by som ho. Nemal som peniaze, v práci som ešte len začínal a mal som pred sebou roky kariéry a budovania si pozície vo firme. Ale časom sa veci menia, človek sa posúva a ak si veci budeš vizualizovať po čase sa stanu hmotnejšími. Je to len vízia, úžasná vec, ktorá je tu pre nás zadarmo.

Bud sebeckejší Dôvod 7 – zostaň pri zemi

Choď pravidelne na prechádzku bez mobilu. Znie to jednoducho, ale stále to robí veľmi málo ľudí. Verím, že je veľké spojenie medzi človekom a prírodou. Len tak počúvať jej zvuky, zamerať sa na vône. Vypneme a načerpá nás to novou energiou. Každý túžime po slobode a môžeme ju mať, keď každý deň vybehneme na 20 minút do prírody. Skús to.

Buď sebeckejší Dôvod 8 – rozvíjaj sa

2c87d8a3d7b4487ce83222159472c8c3

Vždy si sa chcel naučiť po španielsky alebo hrať na piano? Potom to urob. Osobný rozvoj je často citovaný ako jeden z kľúčov ku šťastiu. Posuň to ešte krok vpred a podeľ sa s druhými o svoje naučené schopnosti. Je to veľmi silná vec.

Buď sebeckejší Dôvod 9 – staraj sa o seba 

Stávalo sa mi, že keď som si chcel oddýchnuť a len tak nič nerobiť, mal som pocity viny. Nemôžem predsa oddychovať, keď mám nevybavené objednávky, nemôžem len tak nič nerobiť mal by som si ísť aspoň zacvičiť atď. Naučil som sa to brať inak.

Niekedy to bola lenivosť a strata disciplíny. To je pravda. A preto som si vytvoril vlastnú disciplínu, do ktorej som zahrnul čas pre seba a oddych. V zásade nepracujem po 9 hodine. Do vtedy musím všetko stihnúť. V nedeľu pracujem maximálne ráno. A tento deň patrí mne na oddych. Tak som to naučil svoje telo aj myseľ. Je to zvyk a nemám potom výčitky. Viem, že ten oddych potrebujem, lebo by som sa zbláznil. A to nič nerobenie je tak krásne.

Buď sebeckejší Dôvod 10 – buď sám sebou

Toto je najväčšia vec, ktorú môžeš urobiť, aby si si ctil seba a svoju pravdu. Naučil som sa v živote, že čím viac sa budem pretvarovať, tým ťažšie budú pre mňa veci v živote a nič nepôjde prirodzene. Možno si si viackrát povedal, aj ja chcem byť taký ako on, chcem byť šéfom, maliarom, spevákom atď … Prečo som tam kde som? Toto ti len zbytočne berie energiu, ničí sebavedomie a kazí náladu. Nezameriavaj sa na to. Zamyslel si sa niekedy prečo chceš byť tým šéfom? Chceš mať viac peňazí, lepší spoločenský status alebo naozaj po tom túžiš, lebo si myslíš, že na to máš talent? Ak je to ten posledný prípad, super – ale netlač na to. Pracuj na sebe, zlepšuj svoje vlastnosti, ktoré sú potrebné pre danú pozíciu, vizualizuj, ale neobviňuj sa za to, neutápaj sa v tom. Len v to ver a príde to v správny čas.

Ak je to len pre spoločenský status, či peniaze, netlač sa do toho. Ver mi neprinesie to ovocie a ak pôjdeš sám proti sebe, zídeš tak či tak z cesty.

Takže buď sebecký a daj sa na prvé miesto. Ver mi je to naj-ne-sebeckejšia vec, ktorú môžeš urobiť, lebo len tak môžeš byť dobrým otcom, manželom, synom, bratom, šéfom a dobrou osobou. Teraz, keď príde záchvat paniky viem, čo mám urobiť.

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *