| |

Ako si Vybrať Perfektný Nôž na Prežitie

Nôž na Prežitie, ako si Vybrať Ten Správny?

Nepamätám si svoj prvý bozk, dokonca ani s kým to bolo. Sotva si pamätám, kedy som si spravil vodičak. Matne si spomínam na svoju stužkovú a celá vysoká škola je nejak rozostrená. Avšak presne si pamätám, kde som bol, čo som mal oblečené a ako som sa cítil, keď som dostal svoj prvý nôž na prežitie skoro pred pätnástimi rokmi. Len keď si na to spomeniem vracia sa mi kopu zážitkov z dectva. Bol to nôž RAMBO s dutým držadlom, kde bol malý rybársky kit, spolu s ďalšími užitočnými predmetmi na prežitie. Moja vášeň k nožom začala už v mladom veku a od tej doby som bol závislí. Vo filmoch sa zdá, že majú stále tie najlepšie nože na prežitie, ale majú nože na prežitie naozaj svoje miesto v “reálnom svete“?!

To bola rečnícka otázka. Jasné že majú.

Podľa správy Munich Re, jednej z najväčších svetových poisťovacích skupín, sa v roku 2010 vyskytlo 950 prírodných katastrof, čo je najvyšší počet od roku 1980. Vyžiadali si až 295.000 ľudských životov. Autori zároveň varovali, že až 90% z týchto tragédií súviseli s počasím, čo „ďalej indikuje vzostup klimatických zmien.“ Aj napriek naším pokrokom v medicíne, technológií, cestovaní, komunikácií, milióny ľudí po celom svete musí čeliť katastrofe a jej neľútostným následkom každý rok. Navyše, tisíce ľudí sa ocitne v nepredvídateľnej a nečakanéj situácií a ich prežitie často krát závisí len na skúsenostiach, vedomostiach a prostriedkoch, ktoré mali práve po ruke. Môj názor?

Je múdre schovať si nejaké dôležité veci na prežitie a mať ich k dispozícií, len tak pre istotu. Jeden z vašich najdôležitejších nástrojov na prežitie je kvalitný nôž. Po tisíckach rokov človek bol závislí na rezných nástrojoch rôznych druhov, aby mu pomohli uspokojiť základne potreby pre prežitie: jedlo. vodu, oheň a prístrešok. Dnes v modernej spoločnosti nie náhodou sa odvolávame na tento nástroj, ako na nôž slúžiaci k prežitiu. Ale nie všetky nože sú si rovné!

Je nemožné nosiť nôž na prežitie stále pri sebe. Bolo by to pre väčšinu nepraktické. Viac menej by ste ho však mali mať k dispozícií, napríklad v kufri auta alebo pod sedadlom. Boli by ste prekvapený ako často ho budete používať aj keď nebudete v situácií ohrozenia. Nikdy som necestoval bez svojho noža na prežitie (v mojom inventári sa nachádza viacero, najčastejšie ale používam Ontario Air Force a Blackbird SK-5), dokonca aj keď letím lietadlom. Je vždy pod sedadlom spolujazdca a nikdy som sa nevydal na dobrodružstvo bez neho. Či už ide o rybárčenie, turistiku, lov, vodné športy, lyžovanie alebo o kempovanie, môj nôž je mojim dôveryhodným spoločníkom.

Nôž na prežitie, nôž, survival, bushcraft, armádny, muž, čepeľ, www.pravymuz.sk, pánsky magazín

Nôž na prežitie, nôž, survival, bushcraft, armádny, muž, čepeľ, www.pravymuz.sk, pánsky magazín, batožina

Nôž na prežitie, ako už vyplýva z názvu, je nožom ktorý by vám mal pomôcť prežiť. Ide o nástroj, ktorý musí splniť doslova stovky rôznych funkcií. Nižšie je uvedený krátky zoznam:

 • Rezanie, krájanie
 • Kopanie
 • Rúbanie
 • Sebaobrana
 • Nástroj Prvej Pomoci
 • Zabezpečenie jedla, príprava jedla
 • Vybudovanie prístrešku
 • Založenie ohňa
 • Lovecká zbraň
 • Signalizácia
 • Zatĺkanie
 • Provizórny skrutkovač
 • Všetečný nástroj

 

Keď príde na rad výber vášho noža na prežitie, menej býva spravidla viac, aj napriek tomu čo vidíte v televízií. Zaveste veľký štýlový nôž na stenu a zvoľte si jednoduchý a užitočný dizajn noža na prežitie. Funkčnosť vždy tromfne štýl. Vaša prvá priorita je výkon. Funkcie noža budú časom preverované.

Personalizované Cigary

Jedinečný darček pre muža, ktorý nájdete iba u nás. Špeciálny laser, ktorý má vysokú presnosť a citlivosť dokáže vygravírovať Váš odkaz, alebo logo na krycí list cigary, bez toho aby ju poškodil, alebo ovplyvnil jej chuť.

6 Dôležitých Vlastnosti Noža na Prežitie

Funkcia noža na prežitie Č.1: Veľkosť

Záleží na veľkosti? Áno, ale keď sa jedná o nôž na prežitie, väčší nieje vždy lepší. Ak vaša čepeľ bude príliš veľká, musíte obetovať schopnosť, využívať ho na detailné úlohy, ako je vyvrhovanie drobnej zveri, alebo presné vyrezávanie drobných častí nástražných pascí.

Nôž na prežitie, nôž, survival, bushcraft, armádny, muž, čepeľ, www.pravymuz.sk, pánsky magazín, pasca

Na druhej strane, ak by bol príliš malý neviedol by si dobre s drsnejšími úlohami, ako je sekanie alebo batoning. Batoning je technika štiepania dreva pomocou noža a polena (alebo iného ťažkého predmetu) ktorým sa udiera po čepeli noža. To umožní prerezať a rozštiepiť aj veľké kusy konárov a stromov.

Nôž na prežitie, nôž, survival, bushcraft, armádny, muž, čepeľ, www.pravymuz.sk, pánsky magazín, batoning

Po tom čo mi prešlo medzi rukami mnoho nožov na prežitie, som našiel ideálnu veľkosť približne 23 - 28 cm na dĺžku. Napríklad môj Blackbird SK-5 na obrázku nižšie má 25,5 cm s toho má čepeľ 13 cm.Nôž na prežitie, nôž, survival, bushcraft, armádny, muž, čepeľ, www.pravymuz.sk, pánsky magazín, veľkosť

Funkcia noža na prežitie Č.2: Pevná Čepeľ

Nôž s pevnou čepeľou je o mnoho trvanlivejší a odolnejší, ako skladací. Aj keď rád nosím skladačku ako EDC (nôž na každodenné nosenie z ang. Every Day Carry), ale nôž s pevnou čepeľou má navrch, pokiaľ ide o splnenie ťažkých požiadaviek.

Nôž na prežitie, nôž, survival, bushcraft, armádny, muž, čepeľ, www.pravymuz.sk, pánsky magazín

Spoj alebo kĺb akéhokoľvek druhu je slabosť. Je nutné minimalizovať riziko poškodenia alebo straty výberom noža, ktorý je vhodnejší na sekanie, rúbanie, bodanie, zatĺkanie a ťažké zaobchádzanie.

Funkcia noža na prežitie Č.3: Full Tang

Váš nôž na prežitie by mal byť nie len s pevnou čepeľou, ale aj Full Tang. Čo znamená, že tŕň čepele a rukovať sú vyrobené z jedného súvislého kusu kovu. Full tang nôž je o mnoho robustnejší, ako nože čo majú iba polovičný tŕň alebo iný typ tŕňa. Ako vidíte na obrázku nižšie, profil noža s full tang čepeľou je o mnoho výraznejší ako nôž s klasickým tŕňom vedľa neho.

Nôž na prežitie, nôž, survival, bushcraft, armádny, muž, čepeľ, www.pravymuz.sk, pánsky magazín, full tang, pevná čepeľ

V priebehu času sa môžu nože, ktoré nemajú full tang čepeľ uvoľniť a začať sa hýbať v rukoväti, najmä pri náročnejších úlohách, ako je batoning, páčenie a sekanie. Ak sa nôž s čiastkovým tŕňom poškodí a vytrhne z rukoväte alebo sa zlomí samotná rukoväť, môže byť veľmi ťažké a nebezpečné s ním efektívne pracovať. Na druhú stranu full tang nôž je stále veľmi funkčný aj v prípade že príde o svoju rukoväť. Jednoducho sa dá obmotať paragordom a máte pohodlný a priľnavý úchop.

Nôž na prežitie, nôž, survival, bushcraft, armádny, muž, čepeľ, www.pravymuz.sk, pánsky magazín, parakord rukovať

Je naozaj ťažké prelomiť masívny kus nepretržitého kovu. Jednoduchý spôsob ako rozpoznať full tang čepeľ je otočiť nôž bokom a hľadať kov medzi dvoma črienkami (rukoväťou). Nižšie je uvedených zopár príkladov. Poznámka: Nie všetky full tang nože majú odkrytú čepeľ po celej dĺžke, ako to je uvedené v týchto príkladoch.

Nôž na prežitie, nôž, survival, bushcraft, armádny, muž, čepeľ, www.pravymuz.sk, pánsky magazín, full tang

Funkcia noža na prežitie Č.4: Ostrý Špicatý Hrot

Môže sa to zdať zrejmé, ale videl som mnoho ”nožov na prežitie” so šikmou, zahnutou alebo rovnou špicou. Ak by vás niekto presviedčal o opaku, existuje mnoho dôvodov, prečo by mal mať váš nôž na prežitie ostrý špicatý hrot. Prvý z nich je sebaobrana proti človeku alebo zvieraťu. Nôž by mal mať špicatý hrot, aby sa dal použiť ako zbraň pri bodaní alebo rezaní a to hlavne skrz srsť alebo vrstvy oblečenia.

Rovnako nôž s čepeľou v tvare spear point sa dobre používa ako lovecká zbraň, či už samostatne alebo pripevnená k palici ako kopija. Stále nosím so sebou imbusový kľúč (ktorý bol dodaný s mojim nožom) v púzdre noža, umožňujúci kedykoľvek odmontovať črienky a vsadiť full tang čepeľ do palice a využiť ju ako oštep.

Nôž na prežitie, nôž, survival, bushcraft, armádny, muž, čepeľ, www.pravymuz.sk, pánsky magazín

Nôž na prežitie, nôž, survival, bushcraft, armádny, muž, čepeľ, www.pravymuz.sk, pánsky magazín, improvizovaná kópia

Posledná praktická poznámka - podľa mojich skúseností je tvar čepele spear point najvhodnejší pre všetky druhy úloh, ktoré som si mohol vyskúšať na mnohých kurzoch prežitia či bežne v teréne. Nižšie je uvedený krátky zoznam, v ktorom ostrý špicatý hrot noža v tvare spear poit vyniká nad ostatnými:

 • Detailné vyrezávanie
 • Vyvrhovanie a čistenie drobnej zvery, ako sú napr. ryby
 • Vŕtanie/ dierovanie
 • Opravy výstroja a oblečenia
 • Výroba triesok
 • Spracovávanie divokých pokrmov ako sú píniové orechy, žalude, vlašské orechy

Nôž na prežitie, nôž, survival, bushcraft, armádny, muž, čepeľ, www.pravymuz.sk, pánsky magazín

Funkcia noža na prežitie Č.5: Čepeľ s jedným ostrím a rovným chrbtom

Váš nôž na prežitie by nemal mať obojstranne brúsenú čepeľ. Obojstranne brúsená čepeľ nieje nutná pre drvinu väčšinu (ak nie všetky) úloh. V skutočnosti môže byť nevýhodou.

Drevené Hodinky s Gravírovaním

Drevené hodinky s gravírovaním sa tešia veľkej obľube najmä ako darčeky na výnimočné príležitosti. Ak chcete vášmu blízkemu darčekom ukázať, že vám na ňom záleží, rozhodne nestačí kúpiť bežný darček v najbližšom obchode.

Taktiež je dôležité, aby zadná strana čepele (chrbát) bola rovná a plochá, nie oblá a zároveň zvierala 90 stupňov. Plochá strana chrbta je ideálna na tvorbu iskier z kresadla. Pri zaoblenej alebo skosenej zadnej strane by to bolo takmer nemožné.

Nôž na prežitie, nôž, survival, bushcraft, armádny, muž, čepeľ, www.pravymuz.sk, pánsky magazín, fire steel, fire starter, magnéziový podpaĺovač

Pravidelne používam svoj nôž na rúbanie veľkých kusov dreva pomocou batoningu, alebo pri vytvárani dreva na podpal, či výstavbe improvizovaného prístrešku. Ak by mal nôž ostrú zadnú hranu nebolo by ho možné používať týmto spôsobom.

Nôž na prežitie, nôž, survival, bushcraft, armádny, muž, čepeľ, www.pravymuz.sk, pánsky magazín, batonning

Taktiež často používam zadnú časť noža ako oporný bod pre palec, čím vytvorím väčšiu páku a zvýšim kontrolu pri zdĺhavých rezbárskych prácach, ako je výroba feather stick (chlpaté polienko - nastruhaný konár na jemné hoblinky) alebo spúšťačov na pasce a slučky. Tento typ práce by bol náročný a nebezpečný s obojstranne brúsenou čepeľou.

Nôž na prežitie, nôž, survival, bushcraft, armádny, muž, čepeľ, www.pravymuz.sk, pánsky magazín, chlpaté polienko

Funkcia noža na prežitie Č.6: Solídna rukoväť

Rovnako dôležitá ako čepeľ je aj rukovať noža na prežitie. Musí mať dobrú ergonómiu, byť z odolného materiálu a dobre pohlcovať nárazy. Dôležitá je aj jej zadná časť tzv. hruška alebo kladivo. Pravidelne využívam zadnú časť rukoväte na ľahké zatĺkanie a búšenie.

Nôž na prežitie, nôž, survival, bushcraft, armádny, muž, čepeľ, www.pravymuz.sk, pánsky magazín, zatĺkanie

Je ideálna napríklad na zatĺkanie kolíkov od stanu alebo na rozbíjanie ľadu pri divokom love rýb v zime. Niektoré nože sú navrhnuté so zaoblenou alebo zahnutou hlavicou, ktorá nieje vhodná na zatĺkanie. Verím, že využijete všetky možnosti svojho noža. Správne navrhnutá a robusná hruška vám v tom podstatne pomôže.

Nôž na prežitie, nôž, survival, bushcraft, armádny, muž, čepeľ, www.pravymuz.sk, pánsky magazín, ontario pommel, hruška rukoväte

Nôž na prežitie, nôž, survival, bushcraft, armádny, muž, čepeľ, www.pravymuz.sk, pánsky magazín, pommel, hruška rukoväte

Zhrnutie

Nech vám týchto 6 kritérií slúži pri výbere potencionálneho noža na prežitie. Len vy môžete rozhodnúť, u ktorej z týchto vlastností ste ochotný urobiť kompromis. Ostatné veci sú na osobnom vkuse.

Na trhu existuje množstvo nožov na prežitie, ktoré spĺňajú týchto 6 bodov, ale napriek tomu sú medzi nimi obrovské rozdieli. Existuje nespočetné množstvo možností v dizajne a štýle, ktoré majú malý vplyv na funkcionalitu noža na prežitie. Patria k nim napríklad:

 • Material ocele (Uhlíková alebo Nerezová - rôzne možnosti s rôznymi výsledkami)
 • Materiál rukoväte (Zytel, Kraton, Micarta, drevo, koža, parohy ...)
 • Farba alebo povrchová úprava
 • Dekoratívne frézovanie
 • Jimping (drážkovanie na vrchnej časti čepele, ako opora na palec)
 • Zúbkovaná alebo hladká čepeľ
 • Štýl a dizajn púzdra
 • Dizajnér/ Výrobca/ značka noža
 • S alebo bez záštity na prsty
 • Drážka na odvádzanie krvi

Záver

Nôž na prežitie nieje žiadna kúzelná palička, ani nemá vnútornú magickú silu šetriť energiu. Skutočná hodnota je v zručnosti toho, kto ho ovláda. Pravá zručnosť pochádza iba z praxe a opakovania danej činnosti. Nemusíte kupovať nôž na prežitie, aby ste ním ozdobili svoju mužskú jaskyňu. V prvom rade je to nástroj, ktorý je určený na používanie. Od počiatku ľudstva nôž pomáhal formovať to ako naši predkovia žili, bojovali, lovili a budovali. Od jaskynných ľudí až po moderných vojakov dneška. Od pradávna bol vzťah medzi mužom a čepeľou veľmi silný. Vyberte si ten svoj múdro.

Pamätajte si, že to nieje o tom Či ale KEDY !

Tento článok bol inšpirovaný vynikajúcim špecialistom na survival a inštruktorom Creek Stewartom z Willow Haven Outdoor.

Zdroj: euractiv.skeuropa.euWillow Haven Outdoor

Similar Posts

3 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *