|

Ako Zhotoviť Pasce na Drobnú Zver

Síce znalosti potrebné na prežitie nevyužívam každý deň, ale precvičujem a učím sa ich, pretože mi môžu v jeden deň zachrániť život. A to stojí za to. Schopnosť prežiť je priesečníkom medzi znalosťou a nutnosťou. Ak nastane takáto situácia, jej výsledok bude záležať od precvičovania zručnosti prežitia. Jednou z takýchto zručností je schopnosť zhotoviť pascu na drobnú zver. Jednoduchá provizórna pasca môže byť použitá na usmrtenie rôznych zvierat.

Zhotoviť pascu je celkom jednoduché, ale my vám to ešte zjednodušíme jasnými pokynmi a fotografickou inštruktážou. Keď dočítate tento článok, budete vedieť kto, čo, prečo, kedy, kde a ako najjednoduchšie a najefektívnejšie zhotoviť pascu. Raz sa vám to môže hodiť!

Prečo

Aby sme dokázali prežiť (1-7 dní), jedlo nie je prioritou. Najakútnejšie sú prístrešok, voda, oheň a signalizácia. Ale nastane moment, kedy si uvedomíte, že ak neabsorbujete nejaké kalórie, dostavia sa následky vyhladovania.

Pokiaľ viem, neexistuje žiadna primitívna kultúra, kmeň alebo ľudia, pre ktorých mäso by nebolo/nie je rozhodujúcou zložkou ich jedálnička. V dnešnej dobe ak nechceme konzumovať mäso, umožňuje nám to moderné vybavenie, poľnohospodárstvo, preprava, spracovanie potravín, doplnky výživy a dodávateľské reťazce. Ale bez týchto vymožeností, by ste dlhšie neprežili. Bolo by extrémne náročné a asi aj nemožné, získať dostatok kalórií iba z voľne žijúcich rastlín, najmä v chladných klimatických podmienkach alebo počasí.

Čas a úspora energie sú nevyhnutné faktory k prežitiu a pasce sú na to vynikajúcim nástrojom. Akonáhle nejakú zhotovíte a nastražíte, môžete sa zamerať na iné priority. A fungujú, aj keď spíte. S desiatimi nástrahami s nulovým vynaložením energie, dokážete loviť na desiatich rôznych miestach. Pasce sú tajnou zbraňou k prežitiu. Nie len že sú neuveriteľné spoľahlivé a účinné, ale vyžadujú si len veľmi málo materiálu, času a energie.

Kto

Ešte predtým ako sa rozhodnete, že svoju energiu a čas miniete na zhotovenie pasce, určite si aký druh zvieraťa chcete uloviť. Na účely prežitia malá zver predstavuje pre vás najväčšiu šancu na úspech. Pascu, ktorú vám ukážem viete použiť aj na veľké zvieratá ako napr. jeleňa, ale je oveľa praktickejšie uloviť králika, veveričku, prepelicu, či jazveca. Nielenže sa malá zver ľahšie chytá a sťahuje z kože, ale s rovnakým množstvom materiálu a za rovnaký čas, ako by ste minuli na veľkú pascu, si môžete pripraviť viacero menších pascí. Čím viac pascí, tým väčšia šanca na úspech.

Kedy a Kde 

Tieto pasce sú efektívne v akýchkoľvek klimatických podmienkach na akomkoľvek kontinente. Môže byť použitá kedykoľvek v roku a je rovnako účinná cez deň aj v noci. Od púšte po dažďový prales. Nenapadá ma žiadne miesto, kde by sa nedali použiť.

burrow-entrance

Rozmiestnenie náhodných pascí po celom lese je hlúpa strata času a energie. Nástrahy sú najúčinnejšie, keď sú strategicky umiestnené na už existujúcich zvieracích cestičkách v rade za sebou. Ako uvidíte neskôr, podstata týchto pasci je v oprátka, ktorá by mala byť umiestnená cez frekventovanú cestičku vyšliapanú drobnou zverou alebo pred vchodom brloha či nory. Aby ste boli úspešní, musíte si preštudovať les alebo terén, v ktorom sa nachádzate. Zamerajte sa na stopy po aktivite lesnej zveri. Môže to byť trus, stopy, polámané konáriky, zodratá kôra stromov, zvyšky srsti a peria, stopy kŕmenia, nory, zdroje vody a potravy a schodné cestičky. Nižšie na fotografiách sa dajú identifikovať spomínané znaky.

game-trail-snow-1

Ako som spomínal, najlepšie miesto na umiestnenie pascí je cez frekventované cestičky. Zvyčajne vedú z hniezda, nory, brlohu ku zdroju vody a potravy. Aj zvieratá často žijú na hraniciach prežitia a potrebujú šetriť energiou. A preto môžu niektoré zvieratá pravidelne prechádzať rovnakou cestičkou. Pohybujú sa najmenším odporom, a tak umiestnenie pasci na dané miesto môže byť veľmi efektívne.

game-trail-snow-2

scat-droppings

scat-on-log

tracks

tracks-trails

trail-run-creek-edge

Konečne Čo a Ako

Existuje doslova 100 rôznych typov a zostáv pascí a niektoré z nich sú príliš komplikované. Ak sa ešte len učíte nejaký typ pasce, mal by to byť ten, ktorý sa datuje k počiatku ľudstva a používali ho primitívni ľudia vo všetkých častiach sveta. Je to moje No.1 medzi pascami.

Skladá sa zo štyroch prvkov, ktoré si môžete zohnať za každých podmienok.

Sú to:

 1. Oko (vyrobená z nejakého druhu povrazu, najlepšie drôtu)
 2. Spúšťací mechanizmus ( vyrezaný z dreva)
 3. Nosné lano (najlepšie z pevného povrazu)
 4. Pohon (zvyčajne ohnutý konár)

Oko (oprátka)

Slúži na lapenie zvieraťa. Najefektívnejší materiál je drôt. Existuje viacero vhodných typov drôtu. Musí byť ohybný, nemôže byť príliš hrubý ani veľmi tenký. Ak je v tvare oprátky (spomenieme nižšie), musí sa pri vyťahovaní rýchlo a ľahko utiahnuť. Niektoré príklady alternatív ako získať drôt (nezabúdajte, ľudský odpad nájde fakt všade):

 • medený drôt z lampy alebo malý napájací kábel zo spotrebiča
 • kábel z auta stiahnutý z izolácie
 • drôt na remeselnú výrobu
 • kábel od slúchadiel
 • pružina zo špirálového poznámkového bloku
 • pružina z gulôčkového pera
 • kostnica z vystuženej podprsenky

wire-samples

Ak nemáte k dispozícií drôt, bude vám musieť postačiť aj nejaký druh povrazu či káblu. Musí byť dostatočne pevný, aby udržal 3-5 kg zviera. Ak to praskne už pod vašim trhom päsťami, zrejme to nebude dobre fungovať.

fist-jerk

Tu je pár alternatívnych povrazov:

 • jadro z lana 550 Paracord
 • šnúrky z topánok
 • dentálna niť
 • rybársky vlasec
 • popruhy – hrubšie tkaniny z hrubých nití, tkané viacvrstvovou technikou
 • silný šijací materiál, taký aký sa používa na zošitie kože, peňaženiek, puzdier od telefónov, opaskov, búnd a batohov

rope-samples

Ak nemáte po ruke drôt či šnúru, existuje množstvo prírodných rastlín a tkanín z kôry stromu.

Niekoľko vynikajúcich rastlín/stromov:

 • Žihľavová priadza
 • Vnútorná kôra (lyko) vŕby, agátu, lipy

Nižšie je foto niekoľkých povrazov vyrobených z rastlín a kôry stromov. Nezabudnite, že primitívne kultúry túto pascu používali stovky rokov bez toho, aby mali k dispozícií moderný drôt alebo povraz. Síce to chce viac času a vedomostí, ale je to možné.

natural-cordage

P5181000

P5180985

Priemerná dĺžka vašej oprátky na lovenie malej zveri by mala byť 45-60 cm. Ak chcete vytvoriť oprátku, musíte na jednom konci urobiť malú slučku s priemerom ceruzky. S použitím drôtu môžete jednoducho vytvoriť slučku a zakrútiť niekoľko krát.

wire-loop

So slučkou to urobte tak, že ju na konci zaviažete a zaistite to uzlom.

noose-loop

Potom prevlečte druhý koniec špagátu/drôtu cez slučku, aby ste vytvorili oprátku. Voľný koniec je potom priviazaný ku spúšti ako je podrobne opísané v ďalšej časti.

Typy ók
Ukážka rôznych oprátok vyrobených z drôtu (A, D, E) a povrazu (B a C). Oko musí byť voľne pohyblivé.

Spúšťací mechanizmus a nosné lano

Spúšť sa skladá z 2 častí: háku a základne. Ako môžete vidieť na diagrame nižšie, nosné lano je pripevnené k vrchnej časti háku a oprátka ku spodnej časti háku. Nosné lano z háku do pohonu môže byť z akéhokoľvek typu povrazu, avšak musí byť dostatočne pevné, aby vydržalo počiatočné trhnutie a potom hmotnosť zaveseného (brániaceho sa) zvieraťa.

Oko A
Oko A využíva näpetie pružiny

Niekoľko typov spúšti

Čo sa týka typov spúští, neobmedzujte sa len jedným modelom. Rovnaký výsledok môžete dosiahnuť rôznymi podobnými modelmi. Možno budete musieť improvizovať, keď pôjde o prežitie. Dôležitý je princíp. Nižšie je uvedených niekoľko úprav spúští.

Vyrezávaná spúšť

carved-snare-combo

Táto spúšť je jednoducho vyrezaná z dvoch palíc z tvrdého dreva. Všimnite si základňu spúšťacieho systému, ktorá je zasadená do zeme. Slučka na foto vyššie je robená z vnútorného jadra 550 Paracord. Nižšie je ďalšia foto z vyrezanej spúšte. Táto oprátka je vyrobená z medených drôtov z kábla starej lampy, ktoré sú ideálne ako materiál na tento typ pasce. Všimnite si, akým spôsobom som použil malé konáriky, aby si oprátka zachovala svoje miesto. To vám môže pomôcť udržať oprátku presne tam kde chcete.

lamp-wire-snare-combo

Jednoduchý spúšťač v tvare “Y”

Tento spúšťač si vyžaduje minimum rezbárstva – jednoducho nájdite dve palice, ktoré majú presne taký tvar ako potrebujete. Aj v tomto prípade je základňa zapichnutá do zeme.

primitive-snare-combo

Kolíkový spúšťač

Namiesto základne zapichnutej v zemi, hák spúšťacieho systému je pripevnený klincom alebo kolíkom a umiestnený v pni, polene, strome atď. Dokonca sa dá vytvoriť spúšťací mechanizmus, ktorý pripevníte do skalnatého útesu (brlohu). Na foto je vidieť spúšť, ktorá sa dá použiť s návnadou. Aby ste nalákali zviera do oprátky, nabrúste spodok háku a napichnite návnadu (napr. hrozienka), aby ste nalákali zviera do oprátky. Akonáhle je manipulované s návnadou, háčik sa uvolní. Uistite sa, že zviera vopchá hlavu do oprátky.

nail-peg-snare-combo

Spúšťač na rybárčenie

Princíp týchto spúšťačov môže byť použitý s háčikom a vlascom. Namiesto oprátky, pripevníte vlasec na spodnú časť háku spúšťača. Keď ryba potiahne vlasec a uvolní spúšťač, pohon sa zatiahne a háčik zahákne v rybe. Uistíte sa, že háčik nie je príliš upevnený a pohon aktivuje aj nepatrné okúskavanie návnady.

Pohon

Každé prostredie je iné a jedinečné. Možno práve sa pozdĺž cestičky kade chodí lesná zver nebude nachádzať ohnutý konár. Alebo možno budete v strede prérie, či poľa kde nie sú žiadne stromy. Ak sa tak stane musíte improvizovať. Jednou z možností je odrezať konár z inokade a vybrúsiť, aby sa dal zapichnúť do zeme a použiť ako pohon. Vaše nosné lano môže byť tiež zaťažené a prechádzať cez konár alebo provizórnu trojnožku slúžiacu na rovnaký účel. Na foto nižšie je zaťažené nosné lano s 5 kg kameňom, ktoré napína spúšťač. Ako nosné lano som použil kôru z koreňa a oprátku zapletenú z listov z tŕstia.

primitive-snare-combo-rock-weight

Na foto nižšie je použitý podobný princíp s provizórnou trojnožkou, ktorá slúži na upevnenie nosného lana. V tomto prípade je použitý dobre viditeľný 550 Paracord.

tripod-engine

Váš pohon (či už stromček, konár, ťažný systém) by mal byť dostatočne silný na to, aby vyzdvihol malé zviera do vzduchu. Pomáha to k rýchlejšiemu a humánnejšiemu usmrteniu a tiež k udržaniu vášho úlovku mimo predátorov, ktorých by určite zaujímala potrava zadarmo. Ak ste na pochybách, pascu môžete otestovať pomocou 3-4 kg kameňa alebo polena.

Dodatok k času a úspore energie

Oprátka z tohto systému pascí môže byť neuveriteľne efektívna aj bez spúšte alebo pohonu. Spúšťací systém ani nemusí byť potrebný, ak  zaistíte voľný koniec oprátky ku kolíku alebo stromu a umiestníte cez noru/hniezdo alebo cestičku cez ktorú prechádza drobná zver. Táto metóda je veľmi populárna na lovenie králikov. Nie je nič jednoduchšie ako toto. Pozrite nasledujúcu schému.

Jednoduché oko - Toto oko je pripevnené ku stromu a vyzdvihnuté na dvoch kratších vetvičkách tak, aby bolo umiestnené vo výške hlavy zvieraťa. Oko je lepšie zakryť lístím aby bolo maskované.
Jednoduché oko – Toto oko je pripevnené ku stromu a vyzdvihnuté na dvoch kratších vetvičkách tak, aby bolo umiestnené vo výške hlavy zvieraťa. Oko je lepšie zakryť lístím aby bolo maskované.

Vytýčte lesnú cestičku 

Ako som už spomenul, zvieratá si vyberajú cestu, kde nemajú veľa prekážok, aby šetrili energiou. Využite to vo svoj prospech a poukladajte palice, polená, kamene a ostatné predmety tak, aby ste nasmerovali zviera do vašej pasce. Zvieratá používajú na prežitie inštinkty a všimnú si, ak niečo nebude na mieste. Les je ich domovom a poznajú ho naspamäť. Zanechajte po sebe čo najmenej stôp.

Oko C

Oko D
Tieto príklady ukazujú, ako správne umiestniť oko a naviesť zviera pomocou vegetácie priamo do slučky.

Záver

Ukončím tento článok radami, ktoré stoja za zváženie

 • spomenuté pasce slúžia len na situácie, kedy naozaj ide o prežitie. Inak sú takéto improvizované pasce ilegálne.
 • čím viac pasci umiestníte, tým väčšia šanca na úspech
 • ak sa premiestnite na iné miesto, odstráňte pasce, ktoré ste umiestnili
 • skontrolujte vaše pasce niekoľko krát za deň, najmä v teplom počasí. Váš úlovok sa môže skaziť, alebo si naň môže robiť zálusk iné zviera. A ak je to zviera ešte živé, nechcete, aby trpelo dlhšie než musí.
 • ak zabijete zviera, zjedzte ho. Výnimkou je len choré zviera.
 • zvyšky z predchádzajúceho uloveného zvieraťa, najmä vnútornosti, sú vynikajúcou návnadou na ďalšie pasce
 • mäso nie je jediným zdrojom, ktoré možno získať ulovením zvieraťa. Väčšina zvierat ma dostatok kože na ďalšie spracovanie. Kosti možno použiť ako nástroje, háky či kopije. Črevá, šľachy môžu byť využité na uväzovanie alebo lano. Využite najviac zo zvieraťa ako sa dá. Obetovalo vám život.

K prežitiu je dôležité ovládať niekoľko zručností nie len jednu, ale schopnosť zabezpečiť si potravu je jednou s najdôležitejších. Dôležité je šetrenie energie a zabezpečiť si potravu pomocou pascí je inteligentné využitie času a zdrojov. Dúfam, že ste si z tohto príspevku vzali niečo užitočné.

Zdroj: willowhavenoutdoor.comskwbushcraft.wordpress.comkiwiplanet.co.nz

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *