Stručný Sprievodca Ikonickými Armádnymi Hodinkami Druhej Svetovej Vojny
Ako to, že armádne hodinky vzbudzujú takú vášeň?
Je to spôsobené hlbokou históriou, alebo predstavou aký brutálny konflikt tieto malé stroje vydržali? Alebo je to neuveriteľným množstvom ľudskej vynaliezavosti, ktorá viedla k vytvoreniu takého odolného a trvácneho stroja?
Nech je čokoľvek, naša láska k vojenským hodinkám je hlboká a aby sme pochopili moderné hodinky, je dôležité sa dôkladne pozrieť na priekopníkov medzi starými hodinkami, ktoré určovali štýl a funkčnosť hodinkám ktoré nosíme dnes každý deň.
V tomto článku sa pozrieme a zameriame na niektoré najznámejších ikon náramkových armádnych hodiniek z Druhej Svetovej Vojny. Povieme si ako a kým boli nosené a aj na to ako vyzerajú ich moderné verzie. A to na oboch stranách armád spojeneckých aj nepriateľských.
Americké Armádne Hodinky A-11
- Veľkosť: 32mm – 36mm
- Doba Produkcie: 1940 – 1949
- Používané Jednotkami: USAAF, Royal Canadian Air Force, The Royal Airforce, Soviet Air Force
- Výrobcovia: Elgin, Bulova, Waltham, Hamilton
A-11 MIlitary Spec boli jedne z najbežnejšie nesenými hodinkami spojeneckých síl, počas druhej svetovej vojny. A-11 nieje konkrétnym modelom per se, ale skôr výrobným štandardom, ktorý implementovali hlavní americkí výrobcovia hodiniek v niekoľkých rôznych variantoch.
Tieto spoločnosti sa volali Elgin, Bulova, Hamilton a Waltham. Milióny ich kusov sa valili pre Spojenecké letectvo a armádny personál na začiatku vojny. Tieto hodinky neboli len veľmi cenným osobným majetkom pre vojakov, pilotov, námorníkov, ženistov a dôstojníkov, ale rýchlo sa stali aj kľúčovým vybavením na plnenie dôležitých úloh.
Vojenská špecifikácia A-11, ktorá musela prežiť drsné podmienky na bojovom poli, vyžadovala výrobu týchto kúskov v súlade s veľmi prísnymi normami: prachotesné a vode-odolné púzdro, extrémna teplotná odolnosť a robustný strojček s požiadavkami na presnosť +/- 30 sekúnd za deň a 30 – 56 hodinovou rezervou energie. Vojenské hodinky, ktoré sa vyrábajú aj dnes sa stále držia rovnakej vysokej úrovni výroby.
Americké A-11-stky sa všeobecne označujú ako “hodinky, ktoré zvíťazili vo vojne”, umožnili spojeneckým silám systematicky zatlačiť Nemecké jednotky v Európe a to vo vzduchu aj na zemi s presnosťou a precíznosťou.
Pôvodné Verzie
Moderné Reprodukcie
Nemecké Armádne Hodinky B-Uhr
- Veľkosť: 47mm – 55mm
- Doba Produkcie: 1941 – 1946
- Používané Jednotkami: Nemecká Luftwaffe
- Výrobcovia: Laco, Stowa, IWC, ALS, Wempe
Hodinky B-Uhr (skratka pre Beobachtungsuhr, alebo Pozorovateľ) je druhý ikonický štýl vojenských náramkových hodiniek, ktoré boli dodávané nemeckým jednotkám Luftwaffe počas Druhej Svetovej Vojny.
Podobne ako Americké A-11, hodinky B-Uhr boli vyrábané niekoľkými spolupracujúcimi Švajčiarskymi spoločnosťami, konkrétne: IWC, ALS, Wempe, Lacher & Co (Laco), a Walter Storz (Stowa).
Boli k dispozícií v dvoch základných konfiguráciách (A a B). Verzia B bola vybavená kratšou hodinovou ručičkou zarovnanou s vnútorným kruhom číselníka a jedinečným trojuholníkovým znakom na 12 hodinách. B-Uhr bol základným nástrojom navigátorov Luftwaffe. A ich funkčný dizajn poskytne historické referencie pre mnohé moderné pilotné hodinky.
Hodinky B-Uhr, ktoré boli regulované podľa najvyšších štandardov chronometra, boli presne synchronizované pomocou rádiových signálov nemeckého námorného observatória. Tieto nástroje museli byť smrtiace presné, aby bolo možné úspešne zachytiť ciele v teréne.
So svojimi 55 mm to boli obrovské hodinky, ale slúžili účelu. Spolu s predĺženým dvojitým nitovaným koženého remienku boli B-Uhr navrhnuté tak, aby sa nosili priamo na leteckých bundách a ich obrovská veľkosť poskytla navigátorovi jednoznačnú čitateľnosť.
Mechanický pohon bol navyše umiestnený v antimagnetických železných klietkach, aby sa zabránilo aby sa zabránilo rušeniu letových zariadení a veľké cibuľkové korunky umožňovali bezproblémovú manipuláciu v leteckých rukaviciach.
Dizajn B-Uhr, ktorý je spoluúčasťou na nepredstaviteľnom ľudskom utrpení, je jedným z najdôležitejších návrhov náramkových hodiniek v histórii. Ak nemôžete nájsť originálnu vintage verziu týchto nádherných hodiniek, moderné reprodukcie sú bohaté, pričom niektoré moderné B-Uhrs stále vyrábajú spoločnosti, ktoré vyrábali aj originály (menovite Stowa a Laco).
Pôvodné Verzie
Moderné Reprodukcie
Britské Armádne Hodinky W.W.W.
- Veľkosť: 32mm – 37mm
- Doba Produkcie: 1940 – 1949
- Používané Jednotkami: Britské Kráľovské Letectvo, Britská Armáda
- Výrobcovia: Buren, Cyma, Eterna, Grana, Jeager-LeCoultre, Lemania, Longines, IWC, Omega, Record, Timor and Vertex
Veľká Británia vyhlásila vojnu nacistickému Nemecku v roku 1939 po slávnej Blitzkrieg invázii do Poľska. Británia potrebovala obrovské množstvo náramkových hodiniek pre svoju naloďujúcu sa armádu. A tak vyvinula výrobnú štandardizáciu s názvom “W.W.W.” (Wrist, Watch, Waterproof – Zápästie, Hodinky, Vodotesné).
Keď sa britskí hodinári zamerali na stavbu námorných a leteckých prístrojov, Britské Ministerstvo Obrany sa obrátilo na neutrálnych švajčiarskych hodinárov, aby naplnili obrovskú potrebu hodiniek. V reakcii na túto žiadosť sa skupina 12 spoločností kolektívne známych ako „Dirty Dozen“ (Špinavý Tucet) zhromaždila, aby vytvorila implementáciu špecifikácií. Boli to tieto spoločnosti: Buren, Cyma, Eterna, Grana, Jeager-LeCoultre, Lemania, Longines, IWC, Omega, Record. , Timor a Vertex.
Špecifikácie Vám už prídu určite povedomé: Vodotesnosť, svetielkujúce ručičky a chronometer. Skrátka odolné hodinky, ktoré dokážu obstáť v drsnom vojenskom živote. Rovnako ako A-11 a B-Uhr, išlo o zmyselné hodinky vyrobené na veľmi konkrétne účely a každý britský vojak ich mal.
Bohužiaľ pre zberateľov máme zlú správu, veľa z týchto hodiniek bolo zničených na začiatku 70. rokov zo strachu z rádioaktívneho prvku Radium-226, ktorý sa nachádzal v luminiscenčnom materiáli na číselníkoch týchto hodiniek.
Pre Britskú Armádu sa vyrobilo stovky tisíc týchto hodiniek, avšak od výrobcu Grana ich bolo vyrobených asi len 1000 kusov. Jedná sa určite o najexkluzívnejšie kúsky.
Pôvodné Verzie
Japonské Armádne Hodinky Seikosha “Kamikaze”
- Veľkosť: 48,5mm
- Doba Produkcie: 1940 – 1945
- Používané Jednotkami: Japonské Vzdušné Sily
- Výrobcovia: Seikosha (“Seiko”)
V rámci nepriateľských síl zohrávali Japonci dôležitú úlohu v odpore, počas druhej svetovej vojny, ktorý vyvrcholil strašným zničením Hirošimy a Nagasaki americkými atómovými bombami v roku 1945.
Pred japonskou kapituláciou v roku 1945 bolo japonské námorníctvo známe tým, že používalo tvz. „Kamikaze“ – samovražedných pilotov, ktorí narazili priamo do amerických bojových lodí – čo je bola ich posledná snaha o spomalenie silného postupu amerického námorníctva.
Tieto vzácne hodinky, Seikosha „Kamikaze“, boli na zápästí týchto cisárskych pilotov, keď robili svoj posledný zostup.
Názov týchto hodiniek Vám môže znieť povedomo, a to preto, že Seikosha bola pobočkou populárnej hodinárskej spoločnosti Seiko, ktorá vyrába náramkové hodinky a hodiny pre armádu a civilistov od 19. storočia.
Rovnako tak ako Nemecké B-Uhr, ich obrovské púzdro a korunka boli navrhnuté tak, aby sa dali nosiť na leteckej kombinéze a ovládať v kožených rukaviciach. Tieto Japonské hodinky pre pilotov mali však jednu funkciu navyše: otočný rám, ktorý umožňoval zaznamenať uplynulý čas počas misií.
Z dôvodu povahy, akým spôsobom boli tieto hodinky používané, nájdenie jedného kúsku v slušnom stave je veľmi zriedkavé. Nie je ich veľa a väčšina z nich bola zničená. Niektoré múzejné kúsky, ktoré boli zachránené z trosiek, existujú, ale v aukcii môžu mať hodnotu až 20 000 dolárov.
Pôvodné Verzie
Nemecké Armádne Hodinky Glashütte Chronograph
- Veľkosť: 39 mm
- Doba Produkcie: 1940 – 1949
- Používané Jednotkami: Nemecké Luftwaffe
- Výrobcovia: Tutima Glashutte, Hanhart
Často prehliadané hodinky tajne vyvinuté v spolupráci medzi nemeckou vládou a výrobcom Hanhart / Tutima, tento Flyback Chronograf je jedným z historicky najvýznamnejších chronografov vo všetkých vojenských dejinách.
Tento kus má niekoľko vážnych špecifických nástrojov: Antimagnetické a vodeodolné puzdro, nerozbitné klenuté akrylové kryštály, otočný rám, fosforeskujúce ručičky a slávny Flyback chronografový mechanizmus, ktorý vám umožňuje resetovať chronograf počas jeho chodu.
Po skončení vojny a keď spoločnosť Glashutte ležala v troskách ruské jednotky rozobrali výrobu a presunuli všetko vybavenie a časti do Moskvy ako súčasť reparácií. Ruské verzie týchto hodiniek z tohto povojnového obdobia s použitím rovnakého kalibru 59 môžu mať tak isto veľkú zberateľskú hodnotu.
Moderné Reprodukcie
Záver
Dnes sa vojenské hodinky tešia veľkému záujmu a obľube a zažívajú comeback. To čo kedy zaujímalo iba vojenských zberateľov dnes nájdete v kolekciách “luxusných” značiek. Pre fanúšika a zberateľa hodiniek je poznanie armádnych hodiniek veľmi dôležité aby videl súvis s vývojom moderných kúskov.
Našťašie, si tieto hodinky môžeme užiť bez toho, aby sme riskovali svoje životy a zranenia ale zároveň oceniť tých ktorý to za nás urobili.
Vlastníte aj vy nejaké staré náramkové hodinky? Zaujíma vás história armádny hodiniek alebo ných militárií? Podeľte sa o svoj názor v komentároch nižšie alebo na našej FB fan page.
Zdroj:
60clicks.com, hodinkee.com,