Ako Nosiť Náramkové Hodinky ako Gentleman
Ste na interview. Vaša práca snov. Sebavedomý, pripravený a pôsobivo oblečený. Predtým než začnete sa ten, čo vedie rozhovor opýta na čas. A sme doma. Vytiahnete svoje digitálky s gumeným remienkom. Chyba! Prvý dojem bol urobený.
Ok, toto je trošku prehnané, ale verte tomu, že správnou voľbou hodiniek zapôsobíte lepšie. Ľudia si všímajú detaily. Doplnky sú dôležité, pretože malé veci robia rozdiely. Perfektné hodinky by mali byť nepatrné ale dostatočne výrazne a zároveň decentné, aby si niekto uvedomil, že tam sú, ale zároveň nerozptyľovali. Vyjadrujú som pripravený, sebavedomý a dokážem čokoľvek.
V tomto článku zhrnieme čím sa riadiť pri výbere.
Ako si Vybrať Správne Hodinky – Na Detailoch Záleží
Vaše možnosti náramkových hodiniek sú v podstate nekonečné. Jediným limitujúcim faktorom je rozpočet a vkus.
Pre muža, ktorý sa nevyzná do hodiniek to môže byť nekonečný proces. Niektoré rozhodnutia budú mať čo do činenia so štýlom, iné s funkciou, ale zhrnuli sme najhlavnejšie faktory, ktorými sa budete riadiť pri výbere hodiniek.
Faktor č. 1: Jedny hodinky, alebo viacero?
Ak si plánujete kúpiť jedny hodinky a nosiť ich na každú príležitosť, musia byť štýlom neutrálne, zladiteľné ku každej farbe a oblečeniu.
S dvomi, tromi hodinkami sa vám otvoria nové možnosti. Jedny elegantné a decentné na formálne príležitosti, ďalšie odvážnejšie na bežné nosenie.
Ak chcete zostať pri jednom kúsku buďte zdržanlivý. Remienok by mal byť skôr z čistej ocele ako kože. Čierne kožené hodinky nepasujú k hnedým koženým topánkam a obrátene (hoci viacero hodiniek je navrhovaných tak, že remienok je vymeniteľný a tým pádom môžete vlastniť jedny hodinky, ale viacero druhov remienkov na každú príležitosť).
Faktor č. 2: Kožený alebo kovový remienok?
Kovové hodinky majú výhodu, že pôsobia neutrálne. Mali by ladiť s tým malým množstvom šperkov, ktoré nosíte. Ak máte hodinky v striebornom nádychu, je dobré v tomto tóne udržiavať aj ostatné doplnky, ako je napr. pracka na opasku. Opasok a manžety viete vymeniť vždy. Niektoré náramkové hodinky sa vyrábajú z mosadze, ktorá je povrchovo upravovaná a niektorí ľudia majú na chróm a nikel alergiu. V takomto prípade je dobré vybrať si hodinky z ušľachtilej ocele.
Na druhej strane kožený remienok, musí ladiť s inými koženými doplnkami (väčšinou topánky a opasok), ale zároveň tento druh remienka pôsobí elegantnejšie a nenápadnejšie. Pre najformálnejšie príležitosti čisto čierny kožený náramok je vhodnejší ako elegantný kovový. Pri menej formálnych situáciách je kovový náramok vhodný ale koža rozhodne pohodlnejšia ako pevný kov. Nevýhodou je, že pri nosení koža absorbuje vlhkosť, pot, špinu a remienok môže časom smrdieť. Pri častom používaní sa opotrebováva a je potrebné ho meniť.
V podstate neexistuje správna odpoveď. Existuje iba rozdiel vo vlastnostiach: kov je hladký, praktický a pevný (po čase sa ošúcha), kým koža je uhladená, sofistikovaná a viac osobná (po čase remienok stvrdne a popraská).
Vyberte si tie, ktoré pasujú k vášmu šatníku a osobnosti čo najlepšie – alebo investujte do niekoľkých hodiniek, prípadne do jedných s vymeniteľnými remienkami.
Faktor č. 3: Puzdro hodiniek, sklíčko, ciferník
Puzdro je obal hodiniek, v ktorom sa nachádza ciferník, strojček atď. Väčšina puzdier je kovových alebo plastových, vyrobených tak, aby vyzerali kovovo. Mimo športových hodiniek alebo úžitkových kúskov pre profesionálov, neexistuje mnoho dôvodov prečo nosiť gumené alebo plastové hodinky.
Kovové púzdra môžu byť vyrobené z mnohých materiálov, počnúc chirurgickou oceľou, bielim zlatom až po platinu a všetko medzi tým, vrátane drahších možností ako je titán. Väčšinou sú ladené do strieborného alebo zlatého tónu.
Ciferníky majú rôzne farby. Niektoré sú zámerne prosté a jednoduché (čierny ciferník s kovovým puzdrom je pravdepodobne najčastejšie voľba), iné majú naopak svetlé farby ako je typické u hodiniek Victorinox. Pre lepšiu čitateľnosť čísla väčšinou kontrastujú s ciferníkom, napr. biela na čiernej a svetlomodrá na tmavomodrej. Čím väčší kontrast, tým výraznejšie a menej formálnejšie hodinky. Prosté strieborné, alebo kovové puzdro s tmavým ciferníkom a malými číslami je typické pre business, kým hodinky na bežné nosenie môžu byť aj kontrastnejšie.
Tvar puzdra a ciferníka sú o vkuse. Pre business skôr obdĺžnikový tvar hodiniek, ale keď zvolíte okrúhly nebude to faux pas. Ostatné nezvyčajné tvary (trojuholník, atď.) skôr spadajú pod bežné nosenie.
V hodinárskom priemysle sa najčastejšie používa minerálne sklíčko. Je odolné voči rozbitiu a poškrabaniu. Najdrahšie je zafírové, ktoré sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti poškrabaniu. Voči rozbitiu je však odolnejšie to minerálne. Z tých lacnejších je to klasické alebo plastové sklíčko.
Faktor č. 4: Strojček
Strojček je srdce hodiniek. Zabezpečuje posun všetkých ukazovateľov a meranie času. V lacnejších sú jednorazové, ktoré sa nedajú opraviť. Potom sú strojčeky s plastovými a kovovými komponentmi. Lepšie značky majú vlastnú patentovanú výrobu strojčekov.
Poznáme dva základne typy strojčekov: Elektronické a Mechanické
Elektronický strojček
S elektronickým strojčekom sa všetci z nás stretávajú úplne bežne denne. Drvivá väčšina ľudí nosí hodinky na baterkový resp. elektrický (v prípade solárok) pohon. Tieto typy strojčekov sú na prvý pohľad rozoznateľné pohybom sekundovej ručičky, ktorá sa hýbe presne v sekundových intervaloch. Ak sa teda pozriete na niekoho hodinky, na ktorých sa pohne sekundovka len každú sekundu, jedná sa o tzv. “Quarzky”, lebo používajú na reguláciu času kryštál oxidu kremičitého. Na základe piezoelektrického efektu sa v striedavom elektrickom poli kryštál rozkmitá určitou frekvenciou. Kryštál musí mať správny tvar a veľkosť a podľa toho sa líši frekvencia kmitov. Kmity sú veľmi stabilné a preto sa vyznačujú veľmi vysokou presnosťou – jedná sa o chyby, rádovo v niekoľkých sekundách v priebehu mesiacov, čo je jednou z dvoch najväčších výhod týchto strojčekov.
Tou druhou je nulová nutnosť starať sa o strojček rovnako, ako o jeho energiu na pohon ručičiek. Tú totiž dodáva batéria. Takže jedinú údržbu, ktorú musí majiteľ hodinkám venovať, je, nechať v priebehu 2-3 rokov vymeniť batériu. Na druhú stranu, ak sa taký strojček raz pokazí, je takmer isté, že je neopraviteľný a bude musieť byť vymenený.
Mechanický strojček
Ako názov napovedá, jedná sa o strojčeky s mechanickým pohonom, ktorý tak isto rozpoznáme pri pohybe sekundovej ručičky a to tým že sa pohybuje plynulo. Tieto strojčeky sú súborom miniatúrnych kovových dielov, z ktorých najlepšie dokážu merať čas s presnosťou až +/- 0 až 2s deň. Možno sa vám zdá chyba dvoch sekúnd za deň príliš veľká, ale keď si uvedomíte, ako komplikovaný je mechanický strojček a koľko pohybov sekundovky za deň vykoná, zistíte, že je to technicky úžasné dielo.
Strojčeky v mechanických hodinkách sú označované ako kaliber. Kaliber je označenie konkrétneho typu strojčeka. Ak si teda niekde pozriete popis niektorých mechanických hodiniek, s veľkou pravdepodobnosťou tam bude aj typ kalibru, strojčeka, ktorý je v nich použitý. Prekvapujúco môže znieť informácia, že drvivá väčšina mechanických hodiniek používa priamo tzv. ETA strojčeky, prípadne kalibry, ktoré z nich vychádzajú a sú výrobcom viac či menej modifikované. (Na vysvetlenie – ETA strojčeky dodáva spoločnosť Swatch a výrobcovia hodiniek ich od nej nakupujú, niektorí modifikujú a potom použijú do svojich hodiniek.)
Preto ak sa budete pozerať po hodinkách, majú hodinársky vyššiu hodnotu ktoré v sebe majú tzv. inhouse kaliber. Inhouse kaliber je strojček, ktorý je celý vyrobený výrobcom hodiniek. V ostatných rokoch predstavili svoje inhouse kalibre napríklad aj spoločnosti Omega či Breitling, ktoré až do tej doby používali modifikované ETA strojčeky. Hodinárske špičky ako Patek Philippe, Audemars Piguet, Jaeger LeCoutre apod. disponujú inhouse kalibrami od svojho založenia a dodnes ich používajú, resp. vyvíjajú nové.
Mechanické hodinky je ďalej možné rozdeliť na naťahovacie a automatické
- Automatické hodinky: Sú mechanické hodinky, ktorých natiahnutie je zabezpečené oscilačným závažím, automatickým mechanizmom pripevneným k strojčeku. Oscilačné závažie sa pohybom ruky (nosením) hýbe a tým automaticky naťahuje špirálovú pružinu. Automatické hodinky je tiež možné naťahovať ručne, rovnako ako naťahovacie.
- Mechanické hodinky: Naťahujú sa mechanicky, ručne.
Zhrnutie
Tak teda ktoré si vybrať?
Pre väčšinu sú najdôležitejšie faktory peniaze a vkus. Ale ak kupujete vaše prvé serióznejšie hodinky a chcete, aby ladili s viacerými „outfitmi“ riaďte sa nasledujúcimi bodmi:
- Viacero hodiniek pasuje s viacero outfitmi. Budete potrebovať aspoň dvoje, aby ste si skompletizovali šatník.
- Kovové hodinky viete zladiť jednoduchšie ako kožené, ale koža vyzdvihuje eleganciu a pôsobí prirodzenejšie.
- Všetky kovové a kožené doplnky by mali k sebe pasovať (okrem obrúčky).
- Kontrastnejšie hodinky sú menej elegantné a skôr na bežné nosenie.ň
- Kvalita strojčeku v hodinkách určuje ich presnosť, ale spoľahlivé sú aj tie s menej kvalitným pohonom, pokiaľ im venujete patričnú starostlivosť
Hodinky sú drahá záležitosť, nosíme ich dennodenne. Ak sú kvalitné, máme ich niekoľko rokov. Pri vyberaní si dajte na čas, neponáhľajte sa.
Nejaké vkusné, ktoré budú pasovať k obleku, keď sa vás niekto opýta koľko je hodín. Nejaké odolné, ktoré môžete zobrať do lietadla, vody, všade kde cestujete.
Nejaké s najmodernejšími technológiami alebo dedičstvo od dedka, len hlavne noste náramkové hodinky!
A aké hodinky nosíte radi vy? Pridajte sa do našej diskusií na Facebooku.
Zdroj: mojehodinky.sk, xblog.sk, realmenrealstyle.com
2 Comments