100 Rokov Pánskej Módy
História Pánskej Módy – Časť I.
Možno ste videli na Youtube video 100 rokov pánskej módy, ktoré dalo dokopy Mode Glam (ak nie, nájdete ho na konci článku). Je fascinujúce cestovať v čase a sledovať, čo bolo v móde vtedy a ako ďaleko sme sa posunuli. My sme zostavili vlastné zhodnotenie módy za posledných 100 rokov. Verte tomu, že v minulom storočí sa toho veľa zmenilo v pánskej móde. Od frakov, cez zoot obleky až po zvonové nohavice a všetko medzitým. Ponúkame stručnú časovú os pánskej módy minulého storočia.
1900-1919
Na prelome storočia sa začali nosiť tzv. „middle class“ obleky, ktoré vznikli v Anglicku ako opak k dekadentným po kolená dlhým redingotom a zložitým oblekom. V skorých 1900-tich väčšinu oblekov pozostávalo z troch kusov: sako, nohavice a vesta. Páni nosili počas dňa tzv. žaket z čierneho alebo atrancitového vlneného kabátu so šikmo ustrihnutými šosy a špicatými klopami a do toho ladené nohavice napr. s jemnými pásikmi. Okrem toho mali večerné obleky v tmavšich farbách a drahších materiálov. Tak ako ženy aj bohatí ľudia tejto éry sa prezliekali niekoľkokrát denne podľa pravidiel slušnosti.
V 1910-tich rástli na popularite svetlejšie farby a jednoduchšie obleky a v polovici 1910-tich pánsky denný oblek pozostával z jednoduchšieho jednoradového saka s úzkými klopami a horným zapínaním, doladené s rovnými nohavicami.
Košele boli zvyčajne pruhované s „club golierom“ (okrúhly tvar) a kravatou. Treba poznamenať, že goliere boli odnímateľné, pretože sa častejšie zašpinili a tým sa dali jednoduchšie vymeniť. Pánske komplety boli doplnené slamenými klobúkmi a gambler klobúkmi (klobúk pre hráča kariet z divokého západu) rovnako ako dvojfarebnými topánkami.
P.S.:Pánsku módu diktovala slušnosť a formálnosť
Obľúbený trend: odnímateľné goliére
1920-1929
Páni začali nosiť na kravatách Windsorský uzol, a tým pádom sa „club goliere“ nahradili goliermi, ktoré sa prispôsobili štýlu a mali širokú vzdialenosť medzi špičkami goliera. Bolo to obdobie vzrušenia, hospodárského rastu a zrodenia Hollywoodu. Každý muž sa obliekal podľa tohto obdobia.
Aby celkový „look“ vyvolával dojem prísnosti, do popredia začali na nohaviciach vystupovať tzv. puky a manžety, a tým sa zvýraznila celková postava. Nižšie posadené tzv. „baggy“ nohavice znamenali, že muži začali nosiť opasky namiesto trakov. Tieto nohavice pochádzajúce z Oxfordskej univerzity pôvodne označované ako „Oxford Bags“ boli celkom široké v porovnaní s napasovanými sakami tejto éry. A napokon, ak ste boli niekým z 1920-tich, nemohli ste vyjsť z domu bez skvele padnúceho klobúku. Letné mesiace vyzývali k slameným Panamským (klasický tvar. klobúk vpredu zahnutý nadol a vzadu nahor ) a „boater“ klobúkom (z tuhej slamy, neohybný okraj, vrch klobúka plochý po obvode väčšinou zdobený čiernou stuhou), zatiaľ čo zimné mesiace k plsteným „fedorasom.“ (klasické klobúky)
Autá začali byť populárne a všeobecne dostupné, stáli sa významnou súčasťou kultúry 1920-tich rokov. To viedlo k spopularizovaniu oblečenia charakteristického pre vodičov, ako napr. baretky z tvídu či vlny, kožené bundy a biele hodvábne šály.
P.S.: Povojnový optimizmus, jazzová hudba a zrodenie Hollywoodu inšpirovali pánov, aby sa štýlovo obliekali
Obĺúbený trend: motýliky a klobúky
1930-1939
24.októbra 1929 skrachovala svetová ekonomika a s ním aj módny priemysel (ako väčšinu priemyslu). Śkrty vo výrobe oblečenia a prídeloch látok vyústili k redisgnu oblekov. Snažili sa zachovať elegantnosť aj napriek tomu, že museli obmedziť náklady a tiež množstvo látky. Populárna bola supermanská silueta – široké ramená (s vypchávkami), tenký pás a priliehavé nohavice.
Saká tejto doby mali za úlohu zdôrazniť statnú postavu, a tak boli klopy výrazne śiroké, predĺžené a ostré. Kvôli obmedzeniam látok boli pásy zúžené a farby oblekov neutrálne a tmavé. Svetlé farby boli vnímané ako nevhodné vzhĺadom k ťažkým časom, ktorým všetci čelili. Vládol flanel, tvíd, ľan a vlna.
Polo a bush košele (krátke rukávy, vpredu našité 4 vrecká) sa stali populárnou alternatívou ku klasickým košeliam. Mladšia generácia sa stotožnila s nízko-triednymi svetrami a popisuje ich ako rafinovaný módny odev. Čo sa týka doplnkov do popredia sa dostali newsboy (vrch čiapky okrúhly, vypuklý, šilt vystupujúci) a ivy baretky (vrch čiapky plochý, šilt rovný, za rovno s čiapkou alebo mierne ju presahujúci). Stále populárne boli aj „oxford“ (jednoduché alebo dvojfarebné, uzatvorené šnúrovanie, zvršok topánky jednoliaty, jazyk skrytý naspodku) a „wingtip“ topánky (špička topánky je ozdobená krídlovým vzorom, ktorý siaha po stranách topánky).
V 30. rokoch sa zrodili aj viac „casualne“ štýly topánok na bežné nosenie ako mokasíny (z jedného materiálu, s dekoratívnými šnúrkami, bez opätku), „loafer“ (podobné ako mokasíny, ale bez šnúrok, môžu byť z viacerých kusov materiálu, môžu mať opätok) a Keds (značka topánok) s gumenou podrážkou. Páni ich mohli výhradne nosiť doma alebo na športové podujatia. Trendy prvok v business oblečení boli svetlé kárované alebo pruhované ponožky.
Koniec 30. rokov patril swingu. Zrodili sa swingová hudba, Jitterburg, swingový tanec a Zoot oblek. Zoot obleky boli charakterizované nadmerným množstvom použitej látky, vysokým pásom, širokými nohavicami. Saká boli dlhé so širokými klopami, širokými vypchatými ramenami a obleky ozdobené retiazkou na kľúče, ktorá siahala až ku kolenám. Klobúk bol tradične ozdobený pierkom. Zoot obleky boli považované za drsné a rebelantské, pôvodne spopularizované medzi gangstrami a mladšou generáciou.
P.S.: Veľká hospodárska kríza spôsobila škrty vo výrobe odevov, čo viedlo k paradoxu, že muži chceli vyzerať aj naďalej štýlovo, ale zároveň šetriť výdavky, a preto sa muselo obmedziť množstvo tkaniny spotrebovanej na obleky.
Obľúbený trend: ivy čiapky a zoot obleky
1940 – 1949
Nad spoločnosťou opät visela vojna a módny svet začal ovplyvňovať dopyt po praktickosti a prísny prídelový systém látok. Z pánskej módy takmer vymizlo všetko nablýskané a extravagantné. Ak ste boli videní v drahom a farebne výraznom oblečení bolo to považované za nerešpektovanie vlastenectva (všetky peniaze a látka museli byť predsa vyhradené na uniformy).
V dôsledku toho sa obleky vyrábali bez viest, vreckových klopí a nohavicových manžiet. Muži, ktorí nešli do vojny sa snažili vyzerať, čo možno najstrohejšie a stotožnili sa s jednoduchým štýlom iba s malými (alebo žiadnymi) detailmi. Zoot obleky boli zavrhnuté, pretože si vyžadovali množstvo látky na výrobu, ale nosili ich stále v menšej miere.
Po vojne opäť ožili pánske obleky, i keď v menšej miere. Vrátili sa dvojradové saká a široké nohavice. Späť boli aj farby a do módy prišli ručne maľované hodvábne kravaty. Každý muž v 1940-tich nosil kravatu a konečne mohol po toľkých rokoch vyjadriť svoju individualitu. Horúcim kúskom boli širšie, kratšie kravaty s farebným vzorom, ktoré páni dopĺňali sponou, čo pridávalo na ešte väčšej individualite. Obdobie po vojne bolo niečo ako veľký výdych pre spoločnosť. Ľudia sa mohli konečne po dlhých rokoch zadržiavaniu dychu uvoľniť a spoločnosť fungovala pozvoľnejším tempom. Čiastočne vďaka Elvisovi Presleymu sa koncom 40. rokov stali obrovským hitom na bežné nosenie Hawaiské košele.
P.S.: Vojnové úsporné opatrenia a prídelový systém látok znamenali, že prvýkrát prevládala praktickosť nad výraznosťou.
Obľúbený trend: farebné kravaty
1950-1959
Na začiatku tohto obdobia bolo pánske oblečenie jednoduché. Väčšina businessmanov sa prikláňala ku tmavým flanelovým oblekom. Odkedy sa každý vrátil z vojny, synonymom hlavy rodiny sa stal manžel. Bola tu hrozba studenej vojny a muži chceli vyzerať čo možno najviac ako dobrí Američania, preto všetci vyzerali rovnako.
Obleky už nemali vypchávky (keď tak minimálne), rozšírené boli dvojradové obleky, úzke kravaty, goliere na košeliach menej výrazne a okraj klobúkov užší. Nohavice zostali bez zmeny.
50. roky sa niesli pokojnešie. Na vzostupe bolo cestovanie a šport. Tomu sa prispôsobila aj móda a populárne boli casual, atletické oblečenie (ako pólo tričká). Športové saká sa vyrábali v pohodlenjších strihoch, ľahších materiálov a stali sa jadrom každodenného oblečenia. Slnečné okuliare, ktoré boli predtým považované za luxus sa stali cenovo dostupnejšie čím rástli na popularite. Každý nosil Wayfarer a Clubmaster štýli, ktoré su vlastne populárne aj dnes.
Pre teenagerov a mladých boli 50. roky nudnými. Povojnový pokoj nebol veľmi stimulujúci a zrodila sa „greaser“ subkultúra (ang. grease – pomáda). Ovplyvnení rock and rollom a pomenovaní podľa „napomádovaných“ účesov boli greaser chuligáni a motorkárske gangy. Greasers sa stali populárnými tak ako v popkultúre aj v móde vďaka vplyvu Elvisa Presleyho, Marlona Branda a Jamesa Deana. Greaser štýl sa vyznačoval bielym a čiernym tričkom, ringer tričkom (s lemom na goliéry a rukávoch), basebalové tričko, vyhnuté čierne alebo modré denim nohavice, kožené bundy, bomber bundy a letterman bundy (tradične nosená stredoškolákmi a vysokoškolákmi v USA, aby prezentovali školu, tímovú hrdosť a tiež osobné ocenenia v atletike, vzdelaní a iných aktivitách). Tínedžeri mohli doplniť look s klobúkmi, motorkárskými prilbami, vintage koženými čiapkami, plochými čiapkami, vojenskými čiapkami, vojenskými čižmami „winklepickers“ (veľmi špicaté topánky pripominajúce stredovekú obuv), „creepers“ (hrubá podrážka) a Converse Chuck Taylor All-Stars.
P.S.: Na popularite rástli šport a cestovanie, čo viedlo k ležérnému oblečeniu. Teengeri sa prvýkrát oddelili od módy dospelých a vytvorili si vlastnú greaser subkultúru.
Obľúbený trend: Greasser móda
A nakoniec, spomínané video:
Druhú časť seriálu o histórií pánskej módy minulého storočia nájdete tu.
Ktoré obdobie považujete za naj štýlovejšie? Pridajte sa do našej diskusií na Facebooku.
3 Comments