| |

Život je Videohra – Ponúkame Pár Návodov ako ho Zvládnuť

Vitaj, Player One, v strategickom návode ako zvládnuť hru zvanú Život.

Ako si si už určite všimol, tento typ hry je dosť obtiažny. Budeš čeliť neočakávaným výzvam a dlhodobým problémom. Budeš o sebe pochybovať, budeš sa cítiť bezmocný a stratený, proste na hovno.

Áno, ako sa hovorí, život je ťažký.

Ale nemaj strach. Tento návod je navrhnutý tak, aby ti pomohol dokončiť misie a celkovú hru s čo najlepším skóre.

Ako vyhrať život 

život je videohra

Cieľom Života je nie len prejsť rôznymi levelmi, ale urobiť to čo možno najlepším spôsobom. Každý životný level predstavuje osobitnú výzvu, ktorú je potrebné prekonať. Ako náhle je prekonaná, dostávaš sa na ďalšiu úroveň. Cieľ je dokončiť čo možno najviac levelov. V poslednom leveli dostaneš najlepší pohreb.

Poznáme 5 životných levelov:

  • Level 1 – nájsť jedlo; nájsť posteľ na spanie
  • Level 2 – mať poznanie, že si v bezpečí
  • Level 3 – nájsť ľudí, s ktorými si rozumieš
  • Level 4 robiť niečo, čo je hodnotné pre teba a druhých
  • Level 5 – vytvoriť dedičstvo

Level 1 jednoducho znamená, že nie si bezdomovec a nehladuješ. Je to nevyhnutný základ pre všetko ostatné. Šance sú. Ak si sa zasekol na prvom leveli určite nečítaš tieto riadky.

Level 2 je zložitejší, pretože množstvo ľudí má fajnovú posteľ na spanie, ale nemôže spať, lebo vonku sa strieľa či skrz mesto explodujú bomby. Alebo ich iné veci oberajú o pocit bezpečia. Nič z toho nie je super. Druhá úroveň vyžaduje, aby si si sám našiel bezpečný a stabilný domov. Aby si prešiel druhým levelom, potrebuješ nájsť spôsob ako vykúpiš z tejto nebezpečnej situácie.

Level 3 sú vzťahy. Nájsť správnych ľudí, ktorých budeš milovať a aj oni teba. Nie je to také jednoduché a zábavné ako to pôsobí. Najmä preto, že väčšina ľudí, ako isto vieš, stojí za hovno. Ako sa takým ľuďom vyhnúť ti ozrejmíme o chvíľu.

Level 4 znamená mať nejakú vedomosť a schopnosť, ktorá je pridanou hodnotou pre svet a sám o sebe sa aj hodnotne cítiš.

Level 5 je zistenie, že tvoj život niečo znamenal a môžeš umrieť.

Väčšina z nás má pekný náskok vďaka rodičom. Ak budeš mať šťastie, rodiča ťa prevedú levelom 1 – 3 a podporia ťa na ceste do 4 levelu. Ak sa tvoji rodičia o teba starali, ale neboli na tom emočne najlepšie, Level 1 a 2 nebude pre teba problém, no Level 3 budeš musieť prejsť na vlastnú päsť.

Koncept života 

1295336014734134820

Život je veľká a komplexná hra. Je to vlastne do teraz najväčšia známa hra v otvorenom svete. Všetci začíname s rôznymi východiskovými štatistkami a sme umiestnení do najrôznejších prostredí, ktoré nám ponúkajú výhody alebo nevýhody.

Pretože veľa ľudí má problém s predstavou, ako by ich život mal vyzerať, žijú s pomyslením, že nemajú žiadnu kontrolu nad svojim životom. Ale nič nemôže byť viac vzdialené od pravdy.

Životný koncept je prekvapivo celkom jednoduchý. Riadi sa niekoľkými základnými princípmi, ktoré sú navrhnuté tak, aby umožnili hráčovi zážitok z veľkého množstva náhodnosti.

1. Život je navrhnutý tak, aby vám pod nohy neustále hádzal ťažké a nečakané problémy 

Život je nečakaný prúd problémov, ktoré musia byť konfrontované, prekonané alebo vyriešené. Ak Život predsa len vyčerpá prísun problémov, nevedomky si ich vytvárame samy. Problémy nás udržiavajú pri živote a dávajú mu zmysel, a preto je nutné zdolať 4. a 5. úroveň (dať mu nejakú hodnotu a zanechať po sebe odkaz).

Ako hráči sa pripravujeme na problémy, ktoré sú očakávané. Ale vďaka tejto príprave, najťažšie problémy, ktoré zažijeme sú práve tie nečakané.

Tento stály príval neočakávaných problémov dáva hráčovi pocit, že nemá kontrolu nad vlastným životom. Aj keď v skutočnosti zmyslom života nie je kontrolovať, čo sa ti deje, ale skôr ovládať a zvýšiť reakcie na to, čo sa ti deje.

2. Hráči môžu reagovať na problém tak, že ho riešia alebo ignorujú. 

Všetci hráči musia reagovať na problémy (aj nereagovať na problém je samo o sebe reakcia).

Všetky problémy môžu byť riešené dvomi spôsobmi: podaním riešenia a ignorovaním problému.

Ak si hráči myslia, že rozumejú problému a dokážu ho ovládať, budú sa pokúšať o riešenie. Ak sú znechutení životom a predstierajú, že problém v skutočnosti neexistuje, budú sa rozptyľovať inými vecami a ignorovať problém.

3. Čím častejšie budeš používať jedno alebo druhé, tým viac riešenie z automatizuješ.

život je videohra

Návyky sú dôležité, lebo zabraňujú, aby si sa vrátil na predchádzajúcu úroveň, ktorú si si už podmanil. Ak už hráč našiel riešenie, musí ho aplikovať niekoľkokrát až kým sa z toho nestane zvyk a potom sa presunie na ďalšiu úroveň.

4. Riešenia nás posúvajú na ďalšiu úroveň, ignorovanie problému brzdí v rovnakom leveli. 

Ak problémy neriešiš, ale skôr naopak ignoruješ, stane sa z ignorácie návyk a ty ostaneš na rovnakej úrovni. Budeš to robiť celkom podvedome ani nemusíš o tom vedieť. Ak boli v posledných desiatich rokoch všetky tvoje vzťahy neúspešné, možno je to preto, že máš zlé návyky pri riešení problémov.

5. Takže vzorec na prejdenie hry zvanej Život je naozaj veľmi jednoduchý.

Uvedomiť si, že mám problém, neignorovať ho, ale hľadať riešenia, vyriešiť ho.

Jeden jednoduchý príklad: Mám problém v práci a šéf ma neznáša. Môžem to riešiť (konfrontovať šéfa, tvrdšie pracovať etc.) alebo sa rozptyľovať (chodiť na párty, chlastať atď.)

Ešte jedna vec predtým, než ťa naučím ako vybabrať so životom a ty budeš pochovaný v obrej pyramíde, ktorú pre teba postavia:

Tým, že si o level vyššie sa problémy nezastavia. Ešte stále potrebuješ jesť (Level 1). Musíš byť v bezpečí, aby si dokázal prekonať problémy (Level 2). Na vzťahoch musíš pracovať (Level 3), bla, bla.

Zvyšovanie úrovne nemusí nevyhnutne znamenať prejdenie zo žonglovania loptičiek ku žonglovaniu nožov. Je lepšie prejsť zo žonglovania troch nožov ku štyrom, chápeš?!

Nižšie je pät návodov, ktoré ti pomôžu zorientovať sa a dôjsť do posledného levelu plne spokojný s najlepším skóre.

Rada 1 – Prevezmi zodpovednosť za riešenia 

život je videohra

Ľudia si to všetko kazia už len tým, že problémy neriešia, lebo predsa sám život môže za to, že ich majú.

Vždy môžeš niečo urobiť. Akonáhle máš pocit, že nedokážeš vyriešiť problém, obmedz všetko, čo ťa rozptyľuje. Ak to neurobíš, čoskoro budeš takto riešiť problémy, že sa budeš rozptyľovať. Budeš utekať od všetkých a všetkého.

Rada 2 – Spíš si myšlienky

Oddeliť riešenie problému od jeho ignorovania je prekvapivo obtiažne a komplikované. A to preto, že máme tendenciu klamať samých seba. Hovoríme si, že sa potrebujeme rozptýliť. Je to len nevinná zábava a máme to pod kontrolou. Síce som sa zobudil opitý pod mostom, ale viem kde som zaparkoval auto. Vidíte som zodpovedný. A najhoršie zo všetkého je, keď si myslíme, že naše rozptyľovanie sa je vlastne riešenie. Myslíme si, že ak trávime 12 hodín v kancelárií, tak nám to dá milujúcu rodinu.

Jediný spôsob ako si môžete uvedomiť vlastné myšlienky je ich pravidelné zapisovanie. Môže to byť prostredníctvom blogu (čo myslíš ako tieto veci začali?) alebo listov/emailov kamarátom a rodine. Ďalej sa môžeš pozerať na svoje problémy z pohľadu tretej osoby. Ak si chceš sledovať myšlienky, musíš ich dostať von a predstierať, že nie sú tvoje. Až potom zistíš ako smiešne znejú.

Rada 3 – Prestaň sa sťažovať 

Sťažovaním nič nedosiahneš. Mešká lietadlo? Došla tvoja obľúbená pizza?

Zhlboka sa nadýchni a spamätaj sa.

Sťažovaním akurát odďaľuješ riešenie problému.

Ľudia sa sťažujú nie preto, že sú naštvaní, ale preto, že hľadajú empatiu. Bohužiaľ je to asi najnevhodnejší spôsob ako sa priblížiť k ľuďom.

Rada 4 – Prestaň fantazírovať

images

Ľudská predstavivosť je silná vec. Zábava, s ktorou sa vieme vyhrať. To je to, čo nás láka na filmoch a knihách. Ale akonáhle aplikujeme fantáziu na vlastný život, je to prúser. Môže to byť spôsob ako sa vyhnúť skutočným a dôležitým veciam v našom živote. Najčastejšie sú naše reakcie, reakciou na našu neistotu.

Poviem vám, čo boli moje fantázie, keď som mala 20. Sexy chlapi (sex, byť atraktívny, žiadúci, milovaný alebo akokoľvek to nazveme). Tieto fantázie mi vôbec nepomohli zbaviť sa neistoty. Práve naopak. Moja náchylnosť žiť vo fantasy svete spôsobila, že som bola posadnutá chlapmi v skutočnom svete. A ťažko sa toho vzdávalo. Ak budeš celý život snívať, že si kúpiš jachtu, potom celý život stráviš tým, aby si si ju kúpil a život ti prejde pomedzi prsty. Ak si posadnutý tým, že si všetkými obdivovaný a milovaný, môže nastať situácia, kedy sa stane opak a ty nebudeš vedieť na to reagovať.

Keď budeš žiť fantazírovaním, nikdy sa nedostaneš na ďalší level.

Rada 5 – Podeľ sa o problémy

Pokúsim sa zhrnúť najväčší problém, s ktorým sa všetci v hre Život zaoberajú.

Ako deti sme bezmocní v riešení problémov. Preto sa spoliehame na našich rodičov, ktorí nám pomáhajú nájsť riešenia. Ale čím viac rodičia zlyhávajú pri jeho hľadaní, tým viac rozptýlení musíme pre seba nájsť (všimnite si koľko detí fantazíruje, to nie je náhoda). Čím viac rozptýlení, ako deti, pre seba vytvárame, tým viac si vytvárame zvyky, ktoré pokračujú do dospelosti. Potom v dospelosti zabúdame na to, že naše rozptýlenia boli len reakciami na problémy, myslíme si, že je na nás niečo zlé a problémy skrývame. A ďalej rozptyľujeme.

Najlepší spôsob ako sa zbaviť rozptýlení a problémov je odhaliť ich, rozpoznať a zdielať.

Existuje staré príslovie: “Slnečné svetlo je najlepší dezinfekčný prostriedok.” To platí aj pre nás. Jediný spôsob ako môžeme vyriešiť svoje temné stránky, je poskytnúť im svetlo.

Veľa šťastia. Pamätaj, že hra je navrhnutá ako komplexná a chaotická. Nie je zložitá vo svojej obtiažnosti, ale skôr v poznaní, čo znamená víťazstvo. Pretože to je skutočná výzva: zistiť aký zmysel má život a odvážiť sa ho žiť.

Zdroj: markmanson.net

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *