Billie Barton, Najčastejšie Výhovorky Prečo Necvičiť, cviky, retro, motivácia, posilňovňa, cvičenie doma, www.pravymuz.sk, pansky magazin, muž,

Najčastejšie Výhovorky Prečo Necvičiť a Ako ich Prekonať

Výhovorky, Ktoré Používame Najčastejšie

Počuli sme veľa výhovoriek prečo sa vyhnúť cvičeniu (sami ich občas používame). Takže sme zostavili zoznam a zisťovali ako proti tomu bojovať.

Legitímne výhovorky, ktoré môžete mať: ste ubolený, vyčerpaný, chorý, zranený. Iba tieto. Pri všetkých ostatných počúvajte. Náš zoznam vám pomôže vyformovať telo bez toho, aby ste museli robiť extrémne životné zmeny, takže si TO pokojne vyškrtnite z „to-do“ zoznamu.

 1. „Čekuj ako prší“

Jednoducho cvičte doma. Tí, čo z nejakého dôvodu neobľubujú posilňovňu môžu cvičiť doma. Na nedostatok miesta sa vyhovárať nemôžete, pretože sme uverejnili zoznam väzenských cvikov, ktoré sa dajú robiť aj vo veľmi obmedzenom priestore. Ak obľubujete skôr dynamické cvičenia, vytvorte si niekoľko stanovíšť (skákanie na švihadle, behanie po schodoch, zdvíhanie na hrazde) a zostavte si časový plán. (napr. 20 sek. pohyb, 10 sek. pauza – 4 minúty).

 1. „Nemám čas“

Skombinujte veci, ktoré musíte urobiť tak či tak – práca, dýchanie = atletika. Dohodnite si obchodné rokovania počas chôdze alebo behu, na rande si zahrajte tenis, dajte si hodiny spinningu, aby ste si našli frajerku, alebo vezmite svoju rodinu na turistiku. Všetko je to o time managemente.

 1. „Potrebujem niekedy aj spať“

Musíte si naplánovať tréning. Na začiatku každého mesiaca si pozrite váš kalendár. Máte služobné cesty? Booknite si hoteli s posilňovňou, treba odniesť deti na tréning, dohodnite sa s manželkou, máte pracovné stretnutia? Napíšte si medzi ne do kalendára tréning. Ak vaša manželka, sekretárka, frajerka budú dopredu vedieť, že máte naplánované tréningy, nebudú si nárokovať váš čas a vy si môžete pokojne zacvičiť. Okrem toho existujú aj veľmi efektívne kondičné tréningy, ktoré vám zaberú maximálne hodinu aj s rozcvičkou. A vám ostane toľko času na spánok, koľko potrebujete.

 1. „Posilňovne sú príliš drahé“

Opäť platí to, čo v 1. bode. Ak niečo chcete, dajú sa financie prerozdeliť. Často to znamená, že sa budete musieť ukrátiť o nejaké kávy navyše a pod. Ak je váš rozpočet naozaj na rozhraní, alebo sa nechcete obmedzovať cvičte doma. Nájdite si na internete cviky s vlastnou váhou, alebo si občas kúpte nejaké náradie. Švihadlo je naozaj lacná záležitosť. Na isté typy športu ako je beh, stačia iba lepšie bežecké topánky.

 1. „Moja posilka je o ničom“

Tak ju zmeňte. Je pravda, že ak bývate v menšom meste, výber je obmedzený. V opačnom prípade si dokonca viete vybrať medzi rôznymi skupinovými cvičeniami. Nemusíte sa obmedzovať dvíhaním činiek v posilňovni.

 1. „Nudí ma môj tréning“

Možností je veľa. Ste ten typ, ktorý je rád sám so sebou a hanbí sa cvičiť s ostatnými? Cvičte doma, v posilňovni mimo frekventovaného času, alebo s osobným trénerom. Uprednostňujete skupinu ľudí? Prihláste sa na skupinové tréningy. Toto je výborný typ motivácie. Typy tréningov ako je crossfit, sú skvelé pre tých, ktorí sa nedonútia k plnému výsledku, alebo cvičeniu. Pri tomto type cvičenia oklamete mozog a bez toho, aby ste si to uvedomili urobíte vysoký počet opakovaní. Zároveň vás ťahá skupina a vy nechcete zaostávať alebo sa vzdať a skončiť posledný. Alebo vyskúšajte nejaký bojový šport, pri ktorom by vás motivovali výsledky. Sme v skvelej dobe a vybrať si vie každý. Už dávno nie je pravda, že cvičia len „vyvolení“. Chcete pribrať, schudnúť, zrelaxovať, mať kondičku? Ste mladší, starší? Všetko sa dá, stačí chcieť.

 1. „Nikdy nevidím výsledky“

Merajte si pas, tepovú frekvenciu a váhu. Možno len nesledujete správne miesta. Aj malé pokroky sú pokroky. S cvičením upravte stravu. Všetko záleží od toho, čo chcete dosiahnuť. Lepšiu kondíciu, lepšie telo, pribrať, schudnúť? Každý chce niečo iné. Ak ste úplný nováčik , je tu možnosť zaplatiť si osobného trénera, ktorý vám ukáže presné cviky aj s úpravou jedálnička podľa toho, čo chcete dosiahnuť. Je to aj o genetike. Ak vaši rodičia nikdy necvičili a nemajú postavu podľa vašich predstáv, nečakajte, že ju budete mať vy za jeden mesiac. Na začiatku je to makačka, ale príde vytúžená odmena. Či už máte výsledky, alebo nie, posilňujete kĺby a spojivové tkanivá, čo znamená, že budujete základ pre budúci rast svalovej hmoty.

 1. „Nemám energiu“

Jedzte. Potrebujete palivo. Aktívny chlap potrebuje o 1000 viac kalórii ako neaktívny. Pridajte viac zeleniny a ovocia. Zaujímajte sa o stravu potrebnú pri cvičení. Pridajte viac proteínu. Kompletný stravovací návyk sa nemení zo dňa na deň, ale začnite po častiach a uvidíte o koľko viac energie budete mať.

 1. „Moje telo potrebuje čas na zotavenie“

Zotavený ste po 72 hodinách tréningu. Otázka je, čo myslíte pod slovom zotavenie sa. Nie je to vždy o čase. Zamiešajte do stravy po cvičení l-glutamín (aminokyselina) a omega mastné kyseliny, pomáhajú s bunkovou obnovou a odstránením metabolického odpadu. Dôležitý je aj spánok, ale dovolím si povedať, že s kvalitnou stravou ho nepotrebujete toľko koľko si myslíte.

 1. „Vždy si ublížim“

Stáva sa to, keď to preženiete s tréningom. Choďte na to postupne a nenakladajte si hneď najťažšie váhy. Ak ste zvyknutý behať 20 minút na bežeckom páse, neskúšajte 2 hodiny. Jednoducho sa nepreceňujte a počúvajte svoje telo. Keď cítite, že ste v ten deň veľmi unavený, radšej si oddýchnite miesto tréningu.

 1. „Bolia ma kolená a podobne“

Bolesť naznačuje, že niečo vo svojom tréningu robíte nesprávne. Ak vám isté typy cvikov spôsobujú bolesť, nájdite si alternatívu. Pozrite si na internete správne prevedenie základných cvikov ako sú drepy a kľuky. Verte, že mnoho učiteliek na „základke“ nemalo šajnu ako sa robia.

12. „Nechcem vyzerať hlúpo“

Všetci poznáme tie funny kompilácie na youtube,  v ktorých ľudia nevedia používať stroje. Vďaka ním si viete pozrieť ako to nerobiť a určite nájdete aj správnu verziu. Poprípade sa spýtajte trénera v posilňovni, prečítajte štítok. Nikto sa nepozerá, lebo všetci sú zahľadení do seba.

 1. „Neznášam cvičiť sám“

Choďte do telocvične v rovnaký čas, rovnaké dni. Pozdravte sa ľuďom. Nájdete si „svojich ľudí“, ktorí sedia vášmu rozvrhu.

 1. „Mal by som pomôcť žene s dieťaťom“

Alebo môžete pomôcť všetkým trom. Stále viac fitnescentier má aj detské kútiky, takže vy môžete cvičiť a ona ísť nakupovať, alebo si zacvičiť s vami. Naplánujte si spoločne kalendár. Za každý deň, ktorý pôjde von s kamoškami si vy na oplátku pôjdete zacvičiť.

 1. „Každý ide von chlastať“

Pridajte sa k ním raz za týždeň a nevytvoríte si odstup. Ale najedzte sa najskôr. Pite a jedzte zároveň. Nenechávajte si jedlo na neskôr. Po tréningu by ste sa mali najesť maximálne do hodiny.

 1. Mám to ďaleko z domu

Dva krát do týždňa choďte priamo z práce, ostatné dni cvičte doma. Nájdite si cviky, ktoré môžete robiť počas pozerania Game of Thrones.

Vždy keď vás napadne výhovorka pozrite si toto video.

 

Ak chcete predísť výhovorkám, odporúčam vám stanoviť si cieľ a ísť si za ním. Nespoliehajte sa na to, že s Vami bude do fitka chodiť kamarátka, kamarát, priateľ, priateľka… uvedomte si, že ste v tom sám/sama – je to váš život, vaše telo!

Máte ešte nejakú inú výhovorku? Napíšte nám ju do diskusie na Facebooku.

Foto: Fox Photos/Getty Images

Similar Posts

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *