| |

Ako Postaviť Improvizovaný Prístrešok

Improvizovaný Prístrešok ako Tréning Prežitia

Je jasné, že v dnešnej modernej spoločnosti je len malá šanca na vznik nejakej núdzovej situácie, kde by reálne išlo o prežitie, prakticky na veľkej väčšine nášho územia po niekoľkých kilometroch natrafíte na civilizáciu. Taktiež dnes už každý má mobil a tak v prípade núdze nie je obyčajne problém si pomoc privolať. No ja sa aj napriek tomu snažím nadobúdať zručnosti a vedomosti v oblasti prežitia. Zvyšuje to pocit sebaistoty a dôvery vo svoje schopnosti.

Je dôležité si uvedomiť, že v prípade núdze, bude vzniknutá situácia a podmienky prostredia diktovať, aký postup zvolíte v danej chvíli, v závislosti od vašich priorít. Nie všade je možné vybudovať prístrešok a vlastne nie vždy je vôbec potrebné nejaký prístrešok stavať. Za relatívne priaznivého počasia, bez zrážok, sa úplne bez problémov dá zvládnuť noc v lese, ak máte dobrý oheň a dostatok paliva poruke.

Prvým predpokladom úspešného zvládnutia nejakej núdzovej situácie je byť vhodne a teplo oblečený, pretože vaše oblečenie je vlastne váš najbližší prístrešok a vaša najsilnejšia zbraň v boji s poveternostnými podmienkami. O technikách prežitia a pripravenosti by sa dalo písať ešte veľmi veľa a tak prejdeme ku problematike č.1. a to je prístrešok.

wigwam
Tento prvý prístrešok je vo vigvam štýle postavený v kroví ako ochrana pred vetrom. Pred vchodom je založený oheň, aby sa prístrešok udržal v teple.
wiki-snow
V druhom prístrešku je oheň založený vo vnútri.

My si však ukážeme prístrešok (nazývaný Super Shelter), inšpirovaný populárnym kanadským inštruktorom prežitia Morsom Kochanskim. Je dokonalým mixom fyziky, umelých a prírodných materiálov. Tento prístrešok je záchrancom života v zlých poveternostných podminekách. Nižšie máte podrobný popis s obrázkami ako si taký prístrešok postaviť.

Prvý krok: Postavte podstavec

V chladnom počasí je dôležité byť čo možno najďalej od zeme. Zostrojenie prístrešku začína nosnou konštrukciou, s ktorou bude posteľ vyzdvihnutá o 30-50 cm od zeme a tým sa zabráni úniku telesného tepla. Vnútorná dutina by mala byť širšia a dlhšia o pár centimetrov ako je vaše telo. Ako náhle to máte naskladané, použite tento typ uzlu na upevnenie rohov.

super-shelter-posts

Keď už máme steny, je čas na pár priečnych nosníkov. Stačí dať iba 2 alebo 3 konáre, hrubé 5 až 8 centimetrov a umiestniť ich medzi steny. Pre väčšie pohodlie je ich možné posúvať viac dozadu, alebo dopredu. Celkom pohodlné je mat jeden za kolenami a druhý pod krížovou oblasťou. Tieto nie sú pripevnené, takže si ich môžete usporiadať ako chcete.

super-shelter-box

Druhý krok: Postavte posteľ

Posteľ sa skladá z niekoľkých malých konárikov položených pozdĺžne na priečnych nosníkoch. Najlepšie sú asi 1,5 cm hrubé, pretože sú pružné a naskladáte ich väčšie množstvo.

super-shelter-frame

Keď budú konáriky na svojom mieste, je čas vytvoriť pružný matrac. Je niekoľko spôsobov ako to urobiť. Jedným z nich je jednoducho naukladať čerstvé borovicové vetvičky. Je to neskutočne pohodlné. Majte na pamäti, že najlepšie je ich usporadúvať do tvaru rybej kosti.

bed-pine

Vzor rybej kosti pre lepšiu predstavu. Aj spomínaný Mors Kochonski učí svojich stúpencov vyrábať lôžko týmto spôsobom.

Vzor rybej kosti
Vzor rybej kosti

Ak nie sú k dispozícií borovicové vetvičky, rovnako poslúžia aj vetvičky bez ihličia. Stačí ak ich odrežete alebo ulomíte a poukladáte ich na rošt. Postačí ak budú asi 50 cm dlhé.

super-shelter-bed-2
Toto vám stačí na vašu posteľ. Budete prekvapení aká je pohodlná.

Tretí krok: Strecha

Teraz je čas vytvoriť si strechu nad hlavou. Už máme asi polovicu prístrešku za sebou. Vytvoriť konštrukciu strechy nám zaberie asi 15-20 minút. Narežte si 10 konárov asi 2,5 m dlhých a 2,5 cm hrubých v priemere. Musia byť dlhé, tenké a ohybné. Konáre môžete pripevniť o podstavec alebo zapichnúť do zeme.

super-shelter-dome

Je dôležité, aby boli rovnomerne rozložené po celom obvode. Začnite ohýbaním pri hlave a nohách postele smerom do stredu a potom ich len zapleťte dohromady. K upevneniu strechy vigvamu sa nemusia použiť žiadne laná ani povrazy. Vzadu sa konáre prepletú nad aj pod oblúkom. Tým sa vytvorí polovičná štruktúra kupoly ako je znázornené.

Štvrtý krok: Pokrytie strechy

Konštrukcia je hotová. Na prekritie strechy použijeme dve núdzové prikrývky.  Núdzové prikrývky sú veľmi užitočné, pretože sú ľahké, skladné a neuveriteľne všestranné.

super-shelter-emergency-blanket

Ako náhle je strecha prikrytá, prístrešok je hotový.

Plastovú prikrývku jednoducho zaistíte takýmito “prírodnými štipcami.”

super-shelter-clips

super-shelter-done
Hotový prístrešok. Plachtu vzadu zaistite konárom.

Ako To Funguje

Krása prístrešku je vo fyzike, ktorá za ním stojí. Je veľmi podobná skleníku. Teplo z malého ohňa umiestneného pred prístreškom prechádza cez priehľadný plast a odráža sa od vrchu a spodku prístreška. Potom sa nasaje do vášho tela a postele. Teplota vo vnútri takéhoto prístrešku môže ľahko dosiahnuť 50-60 stupňov, zatiaľ čo vonku mrzne. Nemusíte zakladať obrovský oheň. Aj malý oheň je dostatočne efektívny a pôsobivo udržuje teplo.

camp-pods

Zhrnutie 

Nepriaznivé počasie je a bolo pre prežitie človeka nepriateľom číslo jedna. V extrémnych podmienkach môžu ľudia prežiť iba tri hodiny bez prístrešku. Ak sa náhodou ocitnete v situácií, v ktorej budete bojovať o prežitie je nanajvýš dôležité pochopiť základné princípy možnosti úkrytov. Ako sme spomenuli v tomto článku, na boj s matkou prírodou vám stačia lacné, jednoduché a nepriťažujúce zásoby na prežitie. Správne zásoby a know – how môžu vytvárať rozdiel medzi životom a smrťou.


Tento článok bol inšpirovaný vynikajúcim špecialistom na survival a inštruktorom Creek Stewartom z Willow Haven Outdoorkanadským špecialistom na prežitie Morsom Kochanskim a slovenským bushcrafterom Matejom Kudlákom.

Zdroj: willowhavenoutdoor.comskwbushcraft.comyoutube.com

Similar Posts

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *