100 Rokov Pánskej Módy
História Pánskej Módy – Časť II.
Tak a máme tu druhú časť článku venujúcu sa histórií pánskej módy za posledných 100 rokov. V prvej časti sme si prešli obdobie od začiatku minulého storočia do konca šesťdesiatich rokov.
1960-1969
Konvenčnosť dala prednosť skinny nohaviciam, mrkváčom, kvetinovým košeliam, širokým klopám a ďalším dobrodružným trendom. Obleky boli priliehavejšie, nohavice užšie a vesty boli minulosťou. Niektorí tvrdia, že kým sa dámska móda stávala viac maskulínnou, pánska sa v 60 –tich obrátila na viac ženštilú, s dlhšími vlasmi, svetlými farbami, tenkými hodvábnými šatkami, kašmírovou potlačou, zamatovými nohavicami, nadýchanými rukávmi a pánskymi šperkami.
Obleky (ak to nejaká práca povoľovala) boli bokom a páni nosili armádne kabáty ,či džínsové bundy. Tak ako aj v predchádzajúcom desaťročí, mládež si naďalej razila svoju vlastnú cestu v oblečení. V 60. rokoch prišli do módy trendy, ktoré odrážali „mods“,“ rockers“ a „hippie“ subkultúry. 60. roky odrážali v móde vtedajšiu náladu – odvážnosť a bezstarostnosť.
Počas tohto obdobia rástla na popularite britská hudobná scéna a žiaduci bol každý trend, ktorý vyzeral, akoby pochádzal priamo z londýnských „high streets.“ Niektorí tvrdia, že Beatles svojpomocne vyrobili čistý, rovný strih business oblekov a základ šatníka. Cez obleky, úzke kravaty, účesy a tenké roláky ktorými sa vyznačovali a všetko medzitým, ak to mal Beatless, tak to šlo na odbyt.
P.S.: Módu diktovala vtedajšia subkultúra, trendy boli výrazne ovplyvnené Beatlesom a pánska móda sa počas dekády stala viac „mod“ a ženskou
Obľúbený trend: úzke „skinny“ obleky a úzke kravaty
1970 – 1979
Niektorí tvrdia, že móda zo 70. rokov prišla z inej planéty a my sa nehádame. V 70. – tych bola crazy doba pre pánsku módu. Oblečenie, ktoré by mohlo byť na smiech, sa stalo počas tejto éry základom módnej scény. Syntetické látky a materiály klesali na cene, zjednodušilo sa cestovanie a lodná preprava, čo znamenalo, že rýchlo sa meniaca módna scéna bola prístupnejšia. Ležérne pánske oblečenie a „wash and wear“ evolúcia (nástup automatických práčok, špinavé oblečenie stačilo hodiť do práčky) spôsobili, že pánske oblečenie sa stalo široko dostupným za veľmi nízke ceny pre všetkých. Priamo to odráža zameranie sa éry na spontánnosť a pôžitok.
Od 1972 boli topánky na platforme a zvonové nohavice základnou pánskou komoditou. Populárne boli aj ležérne obleky a športové súpravy. Zvonové nohavice mali vysoký pás, boli obtiahnuté na stehnách, a od kolien smerovali do zvonu. Boli zladené s oblekmi a košelami so širokými goliermi s rôznymi vzormi od kvetinových až po bodkované a všetko medzitým. V móde boli aj pletené svetre (často dopasované s klobúkmi a opaskami). Snom každého muža bol 3-dielny disko oblek z Horúčky sobotnajšej noci (1977). Bol to skvelý čas na život.
P.S.: Zjednodušenie cestovania a lodná doprava spojená s poklesom nákladov na syntetické materiály viedla k „wash and wear“ evolúcií a pánskému ležernému oblečeniu. Módnemu svetu vládli topánky na platforme, zvonové nohavice, obleky na voľný čas a vlnené svetre.
Obľúbený trend: výrazné farby a vzory
1980 – 1989
Pokračovalo obdobie obtiahnutého a ležerného oblečenia, takže 80. – te boli dalšou érou zaujímavého oblečenia. Avšak móda sa už začala utlmovať a bola menej výstredná ako v predchádzajúcom desaťročí. Populárnou voĺbou bolo športové oblečenie, a to konkrétne zladiť tepláky s mikinou, značky profesionálnych športovcov (NFL), športové topánky ako Nike Air Jordans. Ak páni nenosili oblečenie inšpirované športovcom, obliekli si džínsovú bundu, semišové tričko s dlhými rukávmi a Levi`s–ky.
Hospodársky boom v 80.-tych rokoch spojený s novobjaveným postojom k úspechu a sile obliekania smeroval k veľmi rozpačitej a nenasýtnej dekáde. Záležalo na značke a Yuppies (young urban proffesional – generácia mladých vzdelaných ľudí, ktorý majú dobre platenú prácu a žijú, či pracujú blízko veľkého mesta) udeľovali trend ležérnemu, „collegiate“ (školské) a „prep“ oblečeniu (oblečenie charakt. žiakov v „preparatory“ školách, ktoré služili pre 14-18 ročných študentov pripravujúcich sa na strednú školu).
Pánske obleky boli prekvapivo konzervatívne. V konzervatívnych farbách boli zladené s úzkými kravatami, alebo pletenými kravatami zakončenými rovou líniou. Nosili sa tiež potlačené košele.
Medzi ďalšie trendy patrili nohavice s pukmi, bomber bundy, kárované preppy, polo tričká a roláky.
P.S.: Ekonomika bola na vzostupe, pánska móda viedla k prebytku a móda sa zamerala na značkové oblečenie. Yuppies udeľovali trend ležérnemu preppy oblečeniu.
Obľúbený trend: bomber bunda
1990 – 1999
Maistremová móda bola ovplyvnená tromi významnými mládežníckymi subkultúrami tejto dekády: hip-hop, rave (subkult. Ktora priniesla tzv. rave parties – masové akcie, ktoré sa (v ilegalite) konali buď v opustených priemyselných objektoch alebo pod šírým nebom (open air). Rave, alebo tiež Breakbeat Hardcore je ambivalentní výraz z hudobnej terminológie) a grunge (štýl alternatívneho roku, kt. sa objavil v polovici 80. rokov 20. storočia). Podstatou každého šatníka boli tričká, šortky, džínsy, pulóvre, mikiny, tetovania, piercingy a viditeľné značky. V skutočnosti posun k ležérnej pracovnej uniforme začal vďaka 90.tým a ich odmietnutiu fádnosti a konvenčnosti.
V 70. a 80. rokoch sa točilo všetko okolo prebytku a glamúru. Od 90. rokov väčšina vplyvu ak nie všetok bol preč a nahradilo ho ležérnejšie, pohodlnejšie oblečenie v jednoduchších farbách a štýloch. Hlavnou komoditou boli kožené bundy, pletené svetre, flanelové košele, košele inšpirované bowlingom, baggy džinsy, overály, rifle na traky (najmä s opaskom vďaka Willovi Smithovi), šiltovky, jorts (džínsové kraťasy), manpris (man+capris ani dlhé, ani krátke trištvrťové nohavice), parachute nohavice (charakteristické použitím nylónu najmä ripstop nylónu – tkaný nylón vyrobený pomocou špeciálnej techniky, pomocou ktorej sú odolné voči páraniu a roztrhnutiu), športové tenisky a potlačené tričká. Veľkým hitom, ktorý radšej mohol ostať v 90.tich boli tiež nohavice spustené pod zadok.
P.S.: 90. Roky boli o odmietnutí všetkých trendov minulých dekád a boli charakteristické ležérným, pohodlným oblečením ovplyvneným grunge, hip-hop a rave subkultúrami.
Obľúbený trend: pletené svetre a potlačené tričká
Záver
Prešli sme dlhú cestu kým sme si mohli obliecť čo chceme a vyjadriť tak svoju osobnosť. Za 100 rokov sa zmenilo oblečenie veľa veľa krát. Pánske oblečenie bolo ovplyvnené hudbou, vojnou, dámskym oblečením, gangmi, celebritami, športovcami a mnoho iným odkedy ste sa narodili. Zamyslite sa nad tým, keď si budete dávať klobúk alebo kravatu!
Ktoré obdobie považujete za naj štýlovejšie? Pridajte sa do našej diskusií na Facebooku.
One Comment