| |

Základné Vybavenie Horolezcov v Minulosti

Osobné vybavenie každého z nás sa hemží modernými technológiami a materiálmi. Ako ale vyzeralo základné vybavenie horolezcov pred viac ako sedemdesiatimi rokmi?! Tento článok vám umožní nahliadnuť do batoha horolezca z roku 1942.

Ultraľahké batohy a nepremokavé membrány z nás robia padavky. Horolezectvo tak už nieje to, čo bývalo. Trebárs tak ako v štyridsiatich rokoch.

Základné vybavenie horolezcov

Fred Beckey, prezývaný aj ako Dirtbag, má na konte stovky prvých výstupov na hory v Severnej Amerike. Jeho vytrvalosť, neústupčivosť a neochvejná oddanosť k lezeniu mu zaistili status ikony, rovnako aj ako status spoločenského odpadlíka.

Ale jedna vlastnosť, kvôli ktorej ho všetci poznajú je húževnatosť. Pripravovaný dokument prináša pohľad na muža, ktorý veci v tej dobe zdanlivo nemožné premenil na niečo ľahko uskutočniteľné.

A rozhodne k tomu nemal palice z karbónových vlákien, funkčné prádlo pre odvádzanie potu, alebo bundu s nepremokavou membránou.

Dostali sme príležitosť nazrieť do zoznamu vybavenia, ktoré Beckey v roku 1942 bral na svoj slávny výstup na MT. Waddington, ktorý z neho urobil významnú osobnosť vo svete horolezectva.

Zoznam

Základné vybavenie horolezcov

Prvé, čo si všimnete, sú veci označené hviezdičkou. Tie, ktoré by si človek so sebou logicky vzal – lyže, palice, vlnené spodné prádlo, helma, nepremokavá bunda, teplá flanelka, Beckey vynechal. Najskôr preto, že v roku 1942 bolo vlnené prádlo veľmi ťažké a helmy boli v podstate kožené ponožky s dierou na tvár. Dnes už by nikto neliezol na hory mokrý, premrznutý a bez ochrany hlavy.

Rovnaké, ale Rôzne

Keď sa Fres a jeho brat Helmy vydali na vrchol Waddingtonu, uplynulo šesť rokov od prvého výstupu na túto horu. Mnohí sa za tu dobu o výstup snažili, ale všetci neúspešne. Bolo to takmer nezvládnuteľné utrpenie.

Napriek tomu sa bratom vďaka železnej vôli podarilo zdolať cez štyri tisíc metrov vysokú horu. Beckey si zabalil to, čo by väčšina dnešných horolezcov brala na výstup na Waddington:  cepíny, parku, kompas, a mačky.

Základné vybavenie horolezcov

To čo si pod týmito slovami predstavíme dnes, ani z ďaleka neodpovedá tomu, čo Beckey v skutočnosti používal.

Dnes sa horolezec udrží v teple vďaka perovej bunde vypchatej kvalitným husím perím so sťahovacou kapucňou a samozrejme aj s nepremokavou membránou.

Pokiaľ si ale zadáte do googlu, „1940s Mountaineering Parka“ uvidíte niečo, čo sa podobá starej vojenskej bunde. A to je presne ono, kus hrubej látky s prackami. Ani slovo o vode odolnej membráne.

To isté s cepinmi. Aj tie najlacnejšie cepíny majú dnes porisko z ľahučkého hliníku, zúbkovanú hlavicu pre lepší zásek do ľadu a pohodlnú, ergonomickú rukoväť.

Základné vybavenie horolezcov

Ultra Ľahké? Skôr Ultra Ťažké

Aj keby sme predstierali, že Beckeyho vybavenie malo rovnako dobré vlastnosti, ako to dnešné. Musíme prejaviť poklonu všetkým tým svalom, ktoré sa museli zapojiť, aby Beckey dostal svoj batoh na chrbát (o ceste na horu ani nehovoríme).

Pri rozhovore pre The Mountaineers Beckey uviedol, že jeho batoh pre výstup na Mount Waddington v roku 1942 vážil úctyhodných 32 kilogramov. To je pri najmenšom tretina väčšiny súčasných horolezcov.

Pokiaľ by horolezec v roku 2016 vyrazil na Mount Waddington, musel by pribaliť babičkin šijací stroj , požiarnu hadicu a geologickú zbierku, aby sa váha jeho batohu vyrovnala Beckeyho krosne.

A pokiaľ si stále nemyslíte, že Beckey bol väčší drsňák než my všetci dokopy, počúvajte toto – svoj prvý výstup podnikol vo svojich devätnástich rokoch.

 Zdroj: Vybaven.czgearjunkie.com

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *