Marcus Aurelius a Jeho Motivácia, muž, motivácia, pánsky magazín, www.pravymuz.sk, vládca, život muža, ranné vstávanie

Ako sa Marcus Aurelius Dokázal Vykopať z Postele

Marcus Aurelius a Jeho Motivácia

Tiež vás to upokojuje, že aj najväčšia historická osobnosť mala problém so vstávaním?! V jeho filozofických spisoch zozbieraných v diele „Myšlienky k sebe“, nájdeme pasáž zobrazujúcu vnútorný dialóg a ľahko si predstavíme ako vstáva na svitaní z jeho kráľovskej postele. Odráža jeho Stoické učenie, podľa ktorého sa človek môže stať šťastným iba ak bude žiť v súlade s prírodou alebo rozumom a cnostne, ovládne svoje vášne, túžby a afekty. Najbližšie keď budete sklápať budík, spomeňte si, čo napísal Marcus.

Za  úsvitu keď máte problémy vykopať sa z postele povedzte si „Musím ísť do práce :


– ako každá ľudská bytosť. Prečo by som sa mal sťažovať, ak mám robiť to, pre čo som sa narodil? To, pre čo som prišiel na tento svet? Veď je to dôvod, aby som niečo vytvoril! Alebo sa znovu schovám pod prikrývku a zostanem v teple?

– Ale keď tu je tak príjemne…

– Takže si sa narodil pre príjemný pocit? Namiesto toho, aby si vytváral nové veci a získaval nové zážitky? Či nevidíš, že rastliny, vtáky, mravce, pavúky a včely si od skorého rána plnia svoje úlohy a vnášajú do sveta poriadok, to najlepšie, čo môžu vytvoriť? A ty ako ľudská bytosť nechceš robiť svoju prácu? Prečo sa neponáhľaš vstať a robiť to, čo ti káže povinnosť?

– Ale mne sa chce spať…

– Súhlasím, ale príroda ti aj pre spánok nastavila limit – rovnako ako pre jedlo a pitie. A ty si prekročil tú hranicu. Mal si viac než dostatok spánku. Nestačí ti to? Už si prekročil dennú normu. Nemáš sa dosť rád. Inak by si poslúchol svoj vnútorný hlas a to, čo od teba požaduje. Ľudia, ktorí milujú to, čo robia, robia to vášnivo a oddane, dokonca sa zabudnú kúpať alebo jesť. Máš menšiu úctu k sebe ako rytec k rytine, tanečník k tancu, žobrák k peniazom? Ak sú naozaj pohltení tým, čo radi robia, radšej by prestali jesť a spávať, než by sa zriekli uskutočňovania svojich schopností. Vari pomáhať druhým nemá pre teba nijakú hodnotu? Nestojí to za tvoje úsilie?“


Marcus vládol od roku 161 do 180 nášho letopočtu a spomínanú časť „Myšlienky k sebe“ napísal v poslednom období jeho života. Nové výskumy naznačujú, že Marcusova technika prehovárania k sebe a používanie 2. osoby “ty” miesto “ja”, môže byť efektívnou motivačnou stratégiou. Vedci sa domnievajú, že takéto introspekcie evokujú spomienky na získanie podpory a povzbudenia od ostatných, a to najmä v detstve.

Zapamätajte si to, keď budete najbližšie potrebovať nakopnúť.

Marcus Aurelius a Jeho Motivácia, muž, motivácia, pánsky magazín, www.pravymuz.sk, vládca, život muža, ranné vstávanie
Socha Marcus Aurelius, Piazza di Campidoglio – Rím, Taliansko

Zdroj: Kniha Myšlienky k Sebe od Marcus Aurelius

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *