Zálesáctvo, bushcraft
|

Gentlemanské Koníčky

Bushcraft – po slovensky zálesáctvo – patrí medzi koníčky, ktorým holdoval v niektorom období života asi každý muž. U niekoho to síce mohlo skončiť v podobe potuliek po lese v chlapčenských časoch s legendárnym nožíkom rybička. Iní v tom pokračovali, alebo sa k tomu v poslednom čase vracajú (takých je asi najviac). Čo však táto téma robí na portáli, akým je PravýMuž.sk? Môže znalosť prírody v niečom prospieť modernému gentlemanovi? Odpoveď je jednoduchá: Môže, a to už od úplných základov.

Patrím medzi latentných jazykových puristov. Nemám rád používanie cudzojazyčných názvov tam, kde nám náš rodný jazyk poskytuje vlastné slovo. Preto budem v článku radšej používať názov zálesáctvo. Slovo Bushcraft ponecháme v nadpise kvôli pohodlnému vyhľadávaniu.

Trochu definície

Zálesáctvo zahŕňa schopnosť prežitia v prírode, znalosť fauny a flóry, budovanie dostatočnej kondície, znášanie nepriaznivých podmienok pobytu v prírode, niekedy aj dlhšie odrezanie od technických zjednodušení a pohodlia modernej civilizácie. No neurobí z vás univerzálneho drsňáka, už len preto, že pobyt v prírode človeka paradoxne zjemňuje a učí ho ohľadom.

Štipka vysvetlení

Čo si asi tak predstavujem pod pojmom prežitie v prírode? Okrem viacerých spôsobov zakladania ohňa – aspoň jeden spôsob do každých podmienok – sa musíte naučiť rozpoznávať rastliny, vedieť, ktoré môže zjesť, kde nabrať vodu a ako ju očistiť aj bez moderných filtrov. No, čistenie vody sa ako rozumný gentleman radšej učte od skúsenejších. Nie je veľmi múdre sa všetko učiť experimentami. Zdravotné poisťovne by o tom vedeli hovoriť.

V modernom lese v blízkosti civilizácie dnes síce – bohužiaľ – narazíte na rôzne nádoby v podobe PET fľaší a iného neporiadku po tiež-turistoch, no vždy sa hodí schopnosť vyrezať si základný riad a nádoby z dreva, prípadne uhnietenie a vypálenie jednoduchých nádob z hliny. Lov rýb tiež nebude pre zálesáka strateným časom. Iba ak si po pár nahodeniach uvedomíte, čo za somariny ste to nahádzali do zmesi na návnadu. Vlastná skúsenosť.

Zálesáctvo, buscraft

Znášanie nepriaznivých podmienok nemusíte nijako nacvičovať. Stačí sa vybrať na viacdňovú túru a spať v stane. Po niekoľkých vandroch či dlhých pochodoch sa už budete obliekať intuitívne a ak takto vydržíte fungovať aspoň jeden celý rok, prekvapí vás už máločo.

Nejaké tie rozdiely

Čím sa vlastne líši zálesáctvo od klasického prežitia či turistiky? Tieto tri koníčky sa v mnohých veciach prekrývajú a znalosti z jednej využijete aj v ostatných. Hlavný rozdiel ale je, že zálesáctvo je zamerané na pobyt v prírode, turistika je hádam každému jasná. Prežitie je najmä o tom vybŕdnuť z krízovej situácie a dostať sa do civilizácie/bezpečia. Ale aj na túre sa hodí schopnosť prežiť. Fanúšikovia nácviku prežitia ocenia, keď si budú vedieť vyrobiť nástroje, ktoré im zlyhali. A to bolo iba pár príkladov.

Zálesáctvo je vlastne akýsi prazáklad aj týchto ďalších disciplín. Vychádza zo znalostí, ktoré naši predkovia využívali vo svojich životoch každý deň. Neskôr, s príchodom pohodlia modernej civilizácie, sa stal v rôznych formách koníčkom ľudí snažiacich sa o návrat k prírode. V našich končinách to je napríklad tramping, ktorý o dva roky oslávi storočnicu.

Pretože o to ide v zálesáctve v prvom rade: o návrat do prírody. A čo z pobytu v prírode teda získa moderný gentleman?

Pokora a učenie

Odpoveď máte v titulku. V zálesáctve záleží na tom, čo dokážete a čo znesiete. Rýchla kariéra, veľký plat, luxusné auto, nič z toho vám v prírode nepomôže. Ak nemáte vhodný nôž a kresadlo, nedokážete založiť oheň a pripraviť si jedlo, nedostanete sa z toho tým, že drevo ukecáte plamennou rečou, aby vzbĺklo. Dostanete sa na najjednoduchšiu úroveň ľudského života: máš len to, čo si vyrobíš, ješ len to, čo si sám pripravíš z toho, čo si si dokázal nájsť. No dobre, vždy máme voľajakú konzervu v batohu, vždy máme aj rezervný nôž. Ale v lese je to už len na nás.

Po niekoľkých pobytoch zistíte, čo všetko ste si mysleli, že viete, no nebola to pravda. Nie každý vydrží zistenie, že sa vo svojich schopnostiach tak veľmi mýlil. Niektorí to vzdajú. No moderný gentleman vie, že takéto zistenia sú príležitosť. Začne sa učiť a zlepšovať. Už dokáže vyrezať jednoduchú lyžičky a misku. Naučí sa nabrúsiť nôž a sekeru. Postupne odkladá turistickú výstroj – už si poradí aj bez nej. Ale najmä: presne vie, čo si môže dovoliť. Vie, že precenenie svojich schopností môže poriadne bolieť, alebo aj zapríčiniť neprehliadnuteľné trvalé následky. No ak už zvládne jednu vec, začne sa chcieť učiť stále viac. Pocit úplnej samostatnosti je veľmi návykový. S mojim dobrým priateľom sme začali podobne. Všetko nakúpené, na dva dni v lese sme brali plné batohy zbytočností. V súčasnosti sa učím šiť odevy, aby som si mohol vyrábať potrebné veci iba za cenu materiálu – a vždy to bude na mieru.

Toto nazeranie sa postupne začne prenášať do života. Odrazu sa prichytíte pri myšlienke, že máte priveľa vecí, ktoré nepotrebujete – možno s výnimkou kníh. Niektorým doprajete aj druhý život. Napríklad mne sa nedávno zlomila v lese skladacia pílka. Z čepele ostal tak dlhý kus, že som ju mohlo zapustiť do novej drevenej rukoväte a pílka ešte nejaký čas poslúži. Nie je to tak dávno, čo by som šiel rovno kúpiť novú.

S odhadovaním schopností je to podobné. Na porade si uvedomíte, koľko ľudí vo vašom okolí dokáže iba „mlieť pántom“, ale nedokáže svoje slová podložiť výsledkami. Prestanete radšej osoby, za ktorých sebavedomím stojí iba nedostatok informácií („To nemôže byť také ťažké, ukáž mi ten nôž“). No môžem vás upokojiť: dá sa na to zvyknúť.

To najdôležitejšie na záver

Najlepšie, čo vám zálesáctvo dá, som si nechal až sem, pretože končiť sa má pozitívne. Je to spomalenie. V lese, pri ohni s podobne zmýšľajúcimi priateľmi, sa svet stáva jednoduchším, pomalším. Vnímate kúzlo lesa, vietor, zvieratá. Zažívate niečo, čo vás ďaleko presahu  je a tým vás drží nohami pevne na zemi. Niet sa kam ponáhľať, len si užívať prírodu.


Manners LogoSvet ženú vpred v istom období nové myšlienky, inokedy sa ľudstvo obracia do minulosti, aby v nej našlo pevnú pôdu pod nohami – tá sa s rýchlym spoločenským vývojom často stráca. Jednou z tých zabúdaných súčastí ľudstva je skutočné gentlemanstvo. Skutočné v tom, že sa netýka len obliekania a ovládania etikety, ale vyznačuje sa najmä morálnou konzistentnosťou, spôsobom uvažovania, sebadisciplínou, neustálnym zdokonaľovaním ducha aj tela či kultúrnou úrovňou.

Similar Posts

2 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *