finančne nezávislým
|

Ako Zbohatnúť a Stať Sa Finančne Nezávislým

Každý sa chce stať finančne nezávislým – tak prečo sa to podarí len niekomu? Jedno z tajomstiev je, že sa to nestane zo dňa na deň. Začína to plánom, ktorý je dôležité nasledovať.

Najskôr si poďme definovať, čo to znamená byť bohatý alebo finančne nezávislým, lebo sa jedná o veľmi nejasný pojem. Pojem “bohatý” je rovnako subjektívny ako vkus na módu či jedlo. Mnohokrát aj keď ste považovaný za bohatého, vy sa tak vnímať nemusíte. V chudobnejších krajinách to môže znamenať zarábať 15 000 eur ročne, ale v západných krajinách sa to považuje za chudobu. Nechám to na vás, koľko potrebujete, aby ste boli finančne nezávislým. Nech je to hocikoľko, tu je pár rád, ako takýto úspech dosiahnuť.

  1. Odkladajte si každý mesiac peniaze 

Bez ohľadu na to, akú máte výplatu, každý mesiac si odložte časť peňazí. Tento zvyk si musíte udržať nehľadiac nato, čo sa deje. Len vy rozhodujete, koľko chcete minúť peňazí ale neodporúčam minúť všetko. Vo všeobecnosti sa odporúča odložiť 10 % z celkových príjmov, ale jasné, že zo začiatku nemusíte mať nejaký prepracovaný finančný plán. Začnite v malom. Hoc aj len 20€ mesačne. Keď si vytvoríte finančný návyk, zvyšujte sumu.

Definujte si tieto veci:

  • Čo pre vás konkrétne znamená byť finančne nezávislým. Nie definície niekoho iného, zamyslite sa čo to znamená pre vás osobne.
  • Aká je vaša aktuálna finančná situácia.
  • Čoho sa budete musieť vzdať, aby ste sa dostali tam kam chcete.
  • Posúďte prekážky, ktoré vám budu stáť v ceste.
  • Definujte si ciele, ktoré vám pomôžu stať sa finančne nezávislými.

 

2. Rozmýšľajte nad tým, čo si idete kúpiť

Kedykoľvek sa chystáte niečo si kúpiť, zvážte, či je to dobrá investícia aj z dlhodobého hľadiska. Nehovorím, že si nemáte užívať život, ale majte na pamäti, že keď si kúpite novú konzolu, drahú MP3 či mobil, je to väčšinou strata peňazí. Často sa stane, že si takúto “hračku” kúpite, pri tom vám stojí doma a vôbec ju nevyužívate. Pokiaľ to nie sú veci zo zlata, určite nestúpnu v priebehu času na cene. Čím viac peňazí ušetríte, tým skôr ich budete môcť utratiť na dlhodobejšie investície.

Uvedomte si, že nové auto je pasívum. Bude len uberať z vašich výdavkov a je to veľká investícia, ktorá neprináša ďalšie peniaze. Samozrejme pokiaľ to auto nutne nepotrebujete na svoj biznis.

3. Prestaňte žiť tak, aby ste zapôsobili na druhých

Niekedy robíme hlúpe rozhodnutia len preto, aby sme zapôsobili na druhých. Ak pochopíme, že hodnota našej osobnosti sa neskrýva v množstve majetku, ktoré vlastníme, staneme sa finančne nezávislým. Nie je žiadna hanba kúpiť si ojazdené auto, či oblečenie v sekáčoch. Budete mať oveľa menej stresu, ako tí, ktorí pracujú nadčasy a nenávidia platiť vysoké poplatky.

Poznám ľudí, ktorí sú fakt pri peniazoch, ale niektorí to o nich ani nevedia, lebo to nedávajú okato najavo. A naopak poznám aj takých, ktorí si nemôžu dovoliť luxusné auto, na ktorom jazdia, ale predsa ho majú na lízing. Ktorý z nich má podľa vás väčšiu šancu hromadiť majetok a ušetriť?

finančne nezávislým

4. Nevytvárajte si dlhy, pokiaľ vám nevyrábajú peniaze

Nie všetky úvery a dlhy sú zle. Niekedy sú nevyhnutné. Napríklad ak máte dobrý podnikateľský plán, je dobre zariskovať a zobrať úver, ktorý máte šancu rýchlo splatiť z podnikateľských príjmov. Ak je tam šanca rýchleho cash flow neváhajte. Alebo úver na byt. Pokiaľ viete, že pri predaji na byte zarobíte, oplatí sa to. Ale iba v tom prípade, ak v ňom nebudete bývať, lebo inak sa tento byt stane pasívom a takáto investícia nie je väčšinou výhodná.

V prípade, že si chcete vziať úver, pretože nemáte dostatok vlastných peňazí a chcete si len tak požičať napr. na vianočné darčeky, kúpu nového auta a pod. – nerobte to. Nie sú to vaše peniaze a šanca, že ich raz vrátite je veľmi malá. Budete sa stále viac a viac zadlžovať a vyhrabať sa z toho je veľmi ťažké.

5. Spending Report – Porozmýšľajte, na čo míňate peniaze

Dnes existujú už rôzne online nástroje na sledovanie rozpočtu a výdavkov. Dokonca to niektoré banky ponúkajú zadarmo v základnom balíčku. Presne si sledujte svoje výdavky a snažte sa tvoriť rozpočet. Napr. čo sa týka potravín, robte si týždňové nákupy. Zistite, aké množstvo potravín skonzumujete za týždeň a podľa toho si vytvorte mesačný rozpočet, ktorý sa snažte neprekročiť. Môžete si dať doviezť potraviny domov. Táto vymoženosť síce vyzerá ako neefektívna a drahá, ale v konečnom dôsledku ušetrite. Jednak čas a jednak peniaze. Môžete kúpiť väčšie množstvo tovaru. Nakupujete z domu, takže môžete kúpiť len presne to, čo vám chýba. Nestane sa, že niečo nakúpite dvakrát, lebo ste si nepamätali, či to máte doma. Nestane sa, že pôjdete do obchodu hladný a nakúpite aj to, čo by ste si za normálnych okolností nekúpili. Ja v tom vidím len pozitíva.

6. Vzdelávajte sa

Je dôležité vzdelávať sa po celý život. Rozširujte svoje obzory a skúsenosti, aby ste zvyšovali svoju hodnotu pre zamestnávateľa alebo si takto otvorili svoje možnosti pre ďalších zamestnávateľov. Takto vám môžu zvýšiť plat alebo môžete tieto skúsenosti speňažiť.

Ak máte biznis, znamená to posúvať ho o ďalší level. Vlastný biznis znamená mať veľa šéfov, ktorým musíte slúžiť. Môžete sa ich opýtať ako zlepšiť svoje služby a to posunie váš biznis na novú úroveň.

7. Investujte peniaze

Akonáhle máte našetrených dostatok peňazí, začnite premýšľať o ich investovaní. Tento krok je veľmi dôležitý, pretože takto sa vaše peniaze zhodnotia a budú sa znásobovať. Peniaze sa musia točiť, lebo inak si budete šetriť len veľmi pomaly a nikdy sa nestanete finančne nezávislým.

Investujte, aj keď práve finančný trh nevyzerá bohvieako. Kým sa trh neustáli investujte len malú sumu. Diverzifikujte. Investujte do viacerých aktivít, aby ste znížili riziko.

Toľko naše nadobudnuté rady, ktoré sa snažíme aplikovať a zistili sme, že fungujú. Nemajte stresy z toho, ak to takto nerobíte. Nikto nie je dokonalí. Začnite postupne a s pribudajúcimi návykmi sa ich snažte udržať.

Ak máš iný názor, alebo sa chceš podeliť o svoju skúsenosť zapoj sa do diskusie na Facebooku!

Similar Posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *