| |

Buď ako Jason Bourne

Na začiatku filmu “The Bourne Identity” (Agent bez minulosti) protagonista filmu sedí v reštaurácií, snaží sa zistiť kto je a prečo ma uloženú hromadu pasov spolu s pištoľou v bezpečnostnej schránke. Okrem toho si uvedomí, že dokáže spozorovať, čo ostatní nie. Sledujte:

Vnímať svoje okolie a vedieť ho detailne zhodnotiť ako Jason Bourne, je nejaká super-schopnosť, či vlastnosť tajných agentov? Nie. Je to skill, ktorý sa môžete naučiť aj vy.

Ako už napovedá názov, situačné povedomie je schopnosť registrovať, čo sa deje okolo vás. V princípe to znie jednoducho, ale v skutočnosti to chce veľa cviku. Učia sa to vojaci, policajti, vládni zabijaci, ale je to dôležitá vlastnosť aj pre obyčajných civilistov. Vedomie, že vám niečo hrozí o niekoľko sekúnd pred ostatnými môže dostať vás a vašich blízkych do bezpečia.

Je to však skill, ktorý je dôležité rozvíjať nie je len pre vlastnú obranu. Situačné povedomie je len iné pomenovanie pre všímavosť a pracovanie na nej mi pomohlo viac si uvedomovať, čo sa deje okolo mňa a byť prítomnejší v mojich každodenných činnostiach, čo v konečnom dôsledku viedlo k lepšiemu rozhodovaniu vo všetkých aspektoch života.

Nižšie nájdete skompletizované základy, ako získať túto zručnosť. Aj keď sa zameriavame na obranu a prežitie násilného útoku, princíp a pozorovacie schopnosti dokážete využiť vo všetkých oblastiach života.

Ako rozvíjať situačné povedomie 

Skenovaním prostredia zisťujete, čo sa deje okolo vás. Ale na čo sa presne zamerať? Ako viem, že pozorujem správne veci? Existujú známky správania alebo varovné známky bezprostredného ohrozenia, o ktorých by som mal vedieť?

Prejdeme si najskôr všeobecné zásady, ktoré zvýšia vaše pozorovacie schopnosti, a potom sa pozrieme hlbšie na situačné povedomie, aby sme si odpovedali na tieto dôležité otázky.

Pozorovať + Orientovať sa = Situačné povedomie 

OODA Loop bolo to, čo mi pomohlo pochopiť situačné povedomie.

OODA Loop je systém učenia a proces rozhodovania, ktorý prvýkrát predložil stíhací pilot a vojensky stratég Vzdušných síl spojených štátov (Air Force) John Boyd. OODA Loop, Observe – pozorovať, Orient – zorientovať sa, Decide – rozhodnúť sa, Act – činiť. V priamych konfrontáciách, násilných konfrontáciách na parkovisku, či v politických súťažiach vyhráva osoba, ktorá dokáže najrýchlejšie prejsť všetkými štyrmi krokmi.

Pozorovanie je pravdepodobne to, čo ľuďom najviac asociuje situačné povedomie. Ale druhý krok – orientovanie sa je odpoveď na moju otázku, a teda, čo vlastne zahŕňa rozvíjanie situačného povedomia. Orientovanie sa nám hovorí na čo sa zamerať pri pozorovaní a vložiť to do súvislosti. Potom už vieme ako naložiť s informáciami.

Ale ako sa staneme lepšími pozorovateľmi, aby sme zlepšili situačné povedomie? A ako sa situovať, aby sme pozorovali správne veci a pochopili súvislosti toho, čo vidíme?

Jason Bourne, zručnosti Jasona Bourna, skilly Jasona Bourna, ako byť Jason Bourne, situačné povedomie, ako rozvíjať situačné povedomie, The Bourne Identity, Agent bez minulosti, John-a Boyd-a, Principles of personal defense, zásady osobnej obrany, Jeff Cooper, John Boyd. OODA Loop

Pozorujte: Zostaňte v žltej podmienke 

V knihe John-a Boyd-a, Principles of personal defense (Zásady osobnej obrany) expert na boje so zbraňami Jeff Cooper priniesol farebný systém kódov, aby v bojovom scenári pomohol bojovníkom odhadnúť ich myslenie. Každá farba predstavuje potenciálne rozpoloženie človeka v zmysle povedomia a sústredenia:

Jason Bourne, zručnosti Jasona Bourna, skilly Jasona Bourna, ako byť Jason Bourne, situačné povedomie, ako rozvíjať situačné povedomie, The Bourne Identity, Agent bez minulosti, John-a Boyd-a, Principles of personal defense, zásady osobnej obrany, Jeff Cooper, John Boyd. OODA Loop

Cooper odporúča vždy ostať v žltom stave. Jednoducho byť uvoľnený ale v pohotovosti. Nie je tu síce žiadna konkrétna hrozba, ale napriek tomu ste sústredení a pozorujete okolie. Väčšina ľudí si spája situačné povedomie iba s vizuálnou stimuláciou, ale veľa viete odpozorovať aj zo zvukov (alebo ticha) a dokonca aj z vône prostredia.

Aj keď sú vaše zmysly v žltom stave mierne zvýšené, je dôležité zostať uvoľnený. Vystupujte pokojne a neupriamujte na seba zbytočnú pozornosť. Ak pôsobíte netrpezlivo a pri pozorovaní zbesilo hýbete hlavou, ľudia vás spozorujú. Výskumy hovoria, že ak sme nervózni alebo v strese naša pozornosť je oslabená a nedokážeme sa sústrediť na viacero vecí naraz. Obmedzené sústredenie môže zapríčiniť, že nám ujdu dôležite detaily v našom okolí.

Nepozerajte do smartfónu, majte oči na stopkách, otvorené uši, nos a pokojne skenujte prostredie, aby ste vedeli, čo sa deje. Okrem žltého stavu, je tu ešte pár tipov ako si zvýšiť pozorovacie schopnosti:

Dajte sa do optimálnej polohy na pozorovanie. Aby ste dosiahli efektívne situačné povedomie, musíte obsiahnuť zrakom čo najviac z vášho okolia. Ak budete na prepchatých miestach, prichádzajúci tok informácií je zablokovaný. Napríklad niečo stojí vo výhľade a vy nevidíte zlého týpka vstupujúceho do reštaurácie alebo divadla. Ani nemáte oči vzadu na hlave a nemôžete vidieť, čo sa deje za vami.

Napríklad si nájdite miesto, odkiaľ uvidíte čo najviac únikových bodov a budete chrbtom k stene. Tým si zabezpečíte rýchli útek a nestane sa, že za vami bude hrozba.

Jason Bourne, zručnosti Jasona Bourna, skilly Jasona Bourna, ako byť Jason Bourne, situačné povedomie, ako rozvíjať situačné povedomie, The Bourne Identity, Agent bez minulosti, John-a Boyd-a, Principles of personal defense, zásady osobnej obrany, Jeff Cooper, John Boyd. OODA Loop

Je pravda, že sa to nedá aplikovať vo všetkých situáciach. Určite, keď na vás čakajú kamoši v bare nesadnete si sám k inému stolu. Alebo keď stojíte v rade na hamburger, neopriete sa o stenu do rohu miestnosti. Posúďte situáciu a urobte to najlepšie čo môžete za daných okolností. Nemôžete si vybrať stôl, ale môžete poprosiť kamoša, či si s vami vymení miesto. Keď stojíte v rade fast foodu, len sa nenútene obzerajte okolo.

Hrajte situačnú hru. Napr. s deťmi. Posilňujete tým svoje aj ich pozorovacie schopnosti. Keď idete na nákup, všimnite si pár vecí vo vašom okolí –  počet pokladníkov, koľko ľudí stálo v rade, akého boli pohlavia, koľko tam bolo vchodov východov … Cestou domov sa opýtajte deti tieto otázky: “Koľko bolo pokladníkov v obchode?” … Je to zábavne a trénujete tým všímavosť seba a svojich detí.

Perfektná pamäť. Ďalšia zábavná činnosť, ktorá vám pomôže zlepšiť situačné povedomie je precvičovať si pamäť. Bourne vedel všetky poznávacie značky aut, ktoré sa nachádzali pri reštaurácií. Tento skill môžete precvičovať s balíčkom kariet alebo reťazcom čísel.

Zorientujte sa: 

Nestačí byť pozornejší, aby ste mali vymakané situačné povedomie. Musíte vedieť, čo hľadáte a dať si to do súvislosti. Vtedy to má význam a dostatočný dôvod urobiť ďalšie kroky. Dokážeme to tým, že si budeme všímať typické znaky a anomálie v konkrétnom prostredí, či mentálne modely ľudského správania. Potom na základe nášho pozorovania si naplánujeme akciu.

Kdekoľvek ste, stanovte si typické znaky  

Každý človek či prostredie má svoje typické znaky. Napríklad typické znaky v malej kaviarni sú, že ľudia si čítajú, pracujú na svojom PC, alebo sa potichu rozprávajú. Na rockovom koncerte pôjde hlasná hudba a ľudia skáču a metajú so sebou hore dole.

Stanovené znaky nám pomôžu vymedziť anomálie. Podľa Patricka Van Horna, experta na situačné povedomie sú anomálie veci, ktoré by sa mali diať a nedejú sa alebo naopak. Anomálie sú to, čo upúta našu pozornosť a na čo sa musíme zamerať, aby sme dosiahli situačné povedomie.

Van Horne navrhuje položiť si tieto otázky:

  • typické znaky: Čo sa deje? Aká panuje nálada? Čo by sa malo diať v danom prostredí? Ako sa väčšina ľudí správa?
  • anomálie: Čo by sa stalo, ak by sa niekto alebo niečo správalo inak?

V prostredí nedokážeme vnímať všetko naraz, a teda mať úplne vyvinuté situačné povedomie. V danom čase dokážeme spracovať iba obmedzené množstvo informácií. Je preto dôležité, aby sme upriamili našu pozornosť na to, čo je dôležité. Takže sa v danej chvíli zameriavame na pár vecí, ktoré udržiavajú našu pozornosť. Podľa Van Horna sa pri tom spoliehame na heuristiku. Heuristika je rýchle nečisté riešenie problémov a mentálne skratky našej mysle, keď má dostupné iba minimálne informácie v obmedzenom čase. Heuristicke rozhodnutia nie sú vždy najlepšie, ale v kontexte osobnej bezpečnosti postačujúce.

Van Horn predložil 6 druhov ľudského správania, ktorí vojaci používajú, aby dokázali rýchlo vyhodnotiť, či je niekto priateľ alebo nepriateľ.

Jason Bourne, zručnosti Jasona Bourna, skilly Jasona Bourna, ako byť Jason Bourne, situačné povedomie, ako rozvíjať situačné povedomie, The Bourne Identity, Agent bez minulosti, John-a Boyd-a, Principles of personal defense, zásady osobnej obrany, Jeff Cooper, John Boyd. OODA Loop

Dominantné/submisívne správanie

Vo všeobecnosti sa ľudia správajú ako ostatní, a teda submisívne a ústupčivo. Vzhľadom k tomu, že väčšina ľudí chce medzi sebou vychádzať, dominantné správanie často predstavuje anomáliu a takto sa prejavujúcej osobe by ste mali venovať väčšiu pozornosť. Ak je niekto priebojný, autoritatívny alebo arogantný nemusí to nutne znamenať, že je hrozbou. Ak je šéf dominantný k zamestnancom a zamestnanci sú voči nemu submisívny, to je správanie, ktoré očakávame. Ale ak je šéf takýto aj ku zákazníkom, na to je už potrebné dať pozor.

Spokojné/nespokojné správanie

Ľudia sa tvária vo väčšine situácií spokojne. Napr. v autobuse alebo vlaku – cestujúci sa tvária uvoľnene, niektorí pozerajú von oknom, iní si čítajú knihu. Ak sa niekto tvári znepokojujúco, je to anomália, ktorá si zaslúži osobitnú pozornosť, ale nemusí byť nevyhnutne hrozbou. Môže byť vystresovaný, lebo mešká do práce alebo sa dozvedel zlé správy o príbuzných. Len to majte v merku.

Dávajte si pozor napr. na ľudí, ktorí sa cez rameno neustále obzerajú, čo je za nimi alebo všeobecne príliš scanujú okolie. Pokojní ľudia to nerobia, lebo sa necítia ohrození. Takže ak uvidíte človeka, ktorý sa neustále obzerá pričom by mal len rezervovane stáť dajte si na neho pozor.

Na druhej strane je divné, keď sa niekto tvári pokojne, pričom ostatní sú nervózni. Takto identifikovali aj útočníkov bombového útoku na Bostonskom maratóne. Podľa záberov sa muži tvárili relatívne pokojne, zatiaľ čo u ostatných prepukla panika.

Zainteresované/nezainteresované správanie 

Väčšina ľudí sa nestará o svoje okolie. Sú zahĺbení do svojich myšlienok a činov. Takže je anomáliou, ak sa niekto príliš zameriava na nejakú osobu alebo predmet, pričom iných to absolútne nezaujíma.

Sledujte reč tela podľa týchto bodov, ktoré sme si spomenuli a zamerajte pozornosť na veci, situácie, ktoré sú dôležité a môžu byť potencionálnou hrozbou.

Ostatné ukazovatele zvláštneho ohrozujúceho správania

Vojaci sa učia okrem hore spomenutých bodov aj iné veci, ktoré môžu pomôcť aj civilistom.

Ruky: vojenské a policajné zložky vždy osobe, ktorú pútajú najsôr skontrolujú ruky. Je to z dvoch dôvodov. Uisťujú sa tým, že osoba nedrží v ruke zbraň a nepripravuje sa vystreliť. Okrem iného ruky často odhaľujú nekalé úmysly. Ľudia, ktorí sa snažia niečo zatajiť ako zbraň, nôž alebo ukradnuté predmety sa dotýkajú týchto predmetov v oblasti, kde je objekt ukrytý, aby sa uistili, že objekt nestratili a je mimo dohľad.

Pôsobiť prirodzene: Pôsobiť prirodzene je dosť ťažké pokiaľ sa úplne nesústredíte na to, čo by ste mali robiť. Ľudia, ktorí sa snažia pôsobiť prirodzene sú roztržití a preháňajú to s pohybmi. Keď povstalci v Afganistane zhromažďujú informácie o amerických vojenských hliadkach, často sa správajú ako farmári. Vojaci sú trénovaní, aby vyhľadávali týchto “farmárov”.

 Na základe toho, čo ste spozorovali, vytvorte plán akcie

Ste vo svojej obľúbenej kaviarni a zlý chlapík so zbraňou je tam tiež. Kedže poznáte body vyššie, ste prvý, ktorý túto hrozbu vidí. Výborne, ale čo teraz? Záleží na sekundách. Nemáte čas sformulovať dobre premyslený plán. O to viac, že vám stres bráni v myslení a rozhodovaní.

Namiesto toho, aby ste sa zakaždým rozmýšľali nad jednotlivými bodmi, položte si otázku: “Čo by som robil, keby som videl niečo neštandardné?” Inými slovami, vymyslíte si dopredu plán akcie.

Takže vráťme sa k príkladu s kaviarňou. Povedzme, že anomáliou, pre ktorú chcete vytvoriť plán akcie, je chlap vchádzajúci do kaviarne s pištoľou. V tomto prípade záleží najlepší plán akcie na viacerých okolnostiach, a preto musíte byť situačne povedomý. V prípade, že zlodej prišiel z predných dverí a ste pri zadnom východe, najlepšie bude zmiznúť týmto východom. V opačnom prípade, ak vstúpi zadným vchodom vo vašej blízkosti, najlepšie bude ak zacelíte medzeru medzi vami a zneschopníte ho.

Stanovte si základné znaky, pozorujte anomálie, vytvorte si plán.

O tomto je situačné povedomie.

Situačné povedomie ako preventívna taktika 

Zvieratá útočia iba na tvori, ktoré vyzerajú zraniteľne. Levi idú po mladších, chorých alebo starších gazelách, pretože sa dajú ľahšie uloviť. Rovnaké je to s ľuďmi. Zločinci idú po osobách, ktoré sú zraniteľnejšie, fyzicky slabšie alebo ich je ľahké chytiť nepripravených. Keď ste von buďte v strehu. Nečumte do telefónu. Keď sa v noci vraciate späť do auta, majte pripravené kľúče a neustále sledujte okolie. Čím menej zraniteľne vyzeráte, tým menej pravdepodobne sa do vás niekto pustí.

Tu je ďalší typ, aby ste nepôsobili ako obeť: vždy noste so sebou taktickú baterku a používajte ju v noci. So svetlom dokážete lepšie pozorovať a zároveň funguje ako odstrašujúci prostriedok. Policajti sú pravdepodobne jediní, ktorí v noci pod autami svietia baterkami alebo sa prechádzajú. Protivníci si najskôr budú myslieť, že ste poliš a nechajú vás tak. Ak predsa len príde na najhoršie, viete baterkou oslniť protivníka alebo ho udrieť hranatou rukoväťou.

Cvičiť, cvičiť, cvičiť 

Situačné povedomie je stav mysle, na ktorom musíte neustále pracovať. Musíte sa dosať do štádia, že veci robíte správne bez toho, aby ste nad nimi príliš rozmýšľali. Do toho bodu sa dostanete len pravidelným cvičením. Od dnešného dňa stále keď vojdete do budovy, sledujte kde ma vchody a východy. Všímajte si ľudí a stanovte si typické znaky pre danú situáciu. Všímajte si anomálie, kým ste v práci, cvičíte alebo ste na rande. A potom si predložte plán akcie, čo by ste robili v prípadnej hrozbe. Nebuďte paranoidný, iba uvedomelý. Robte to dennodenne a situačné povedomie sa stane pre vás prirodzeným. Nie fake-ovo prirodzený farmár, ale prirodzený Jason Bourne.

Zdroj: http://www.artofmanliness.com/“Toward a Theory of Situation Awareness”www.cp-journal.comStreetlights and Shadows: Searching for the Keys to Adaptive Decision MakingThe Gift of FearLeft of Bang

Similar Posts

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *